اشتراک گذاری

اصطلاحات رایج تلویزیون

اصطلاحات رایج تلویزیون اشاره به کلمات و عباراتی دارد که در هنگام خرید و فروش تلویزیون و یا در مقالات تخصصی این محصول استفاده می شود. این اصطلاحات معمولا برای تعریف و توصیف برخی از ویژگی های تلویزیون به کار برده می شود و بیشتر کاربران از معنای آنها اطلاع دقیقی ندارند. در واقع بسیاری از کاربران تلویزیون در هنگام شنیدن این اصطلاحات سردرگم شده و دچار مشکلاتی در انتخاب محصول مورد نظرشان می شوند. با توجه به اینکه امروزه در معرفی انواع تلویزیون از این اصطلاحات استفاده می شود، لازم دیدیم که مقاله ای را به بررسی و ارائه توضیحاتی در مورد آنها اختصاص دهیم. در ادامه این مطلب، ضمن اشاره به اصطلاحات رایج تلویزیون ، توضیحاتی را در مورد معنا و مفهوم هریک از این اصطلاحات به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ گفتنی است این مقاله بخش دومی هم دارد که با مطالعه آن می توانید اطلاعات خود را کامل تر نمایید.

اصطلاحات رایج تلویزیون

مهم ترین اصطلاحات رایج تلویزیون

به عنوان بخشی از مهم ترین اصطلاحات رایج تلویزیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه صفحه (Screen Size)

یکی از اصطلاحات رایج تلویزیون که بسیاری از فروشندگان و کارشناسان تعمیرات تلویزیون در هنگام صحبت کردن از این محصول به کار می برند، اندازه صفحه یا اسکرین سایز است. این عبارت که معمولا با اینچ بیان می شود، بیان کننده قطر صفحه نمایش است. هر اینچ معادل ۲.۵۴ سانتی ‌متر است و شما از روی این عدد و نسبت طول به عرض که بعدا توضیح خواهیم داد، می ‌توانید مساحت صفحه نمایش را تخمین بزنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : دلایل خرابی تلویزیون چیست؟

نسبت طول به عرض

دیگر عبارتی که جزء اصطلاحات رایج تلویزیون است و بسیار در مورد این محصول به کار برده می شود، نسبت طول به عرض است. نسبت تصویر یا  Aspect Ratios نیز در بین کاربران برای بیان این مفهوم به کار برده می شود. به طور مثال در یک صفحه نمایش Full HD اگر پیکسل‌ها مربع فرض شوند، و شما ۱۹۲۰ را بر ۱۰۸۰ تقسیم کنید، عدد ۱.۷۸ بدست می آید. اگر 16 را بر 9 تقسیم کنید نیز همین عدد به دست می آید. جالب است بدانید که نسبت طول به عرض ۴ به ۳ نیز بسیار رایج است که عدد ۱.۳۳ را نتیجه می ‌دهد نکته ای که وجود دارد این است که نسبت طول به عرض، بسته به کاربردی که از صفحه می ‌خواهید متفاوت است. نسبت ۱۶ به ۹ بهترین حالت برای تماشای فیلم است و برای خواندن و کارهای حرفه ‌ای، نسبت ۱۶ به ۱۰ و ۴ به ۳ بهتر پاسخ خواهد داد.

PPI

عدد ppi یا تراکم پیکسل در اینچ، یکی از اصطلاحات رایج تلویزیون است که تراکم پیکسل ‌ها در هر اینچ از صفحه نمایش را نشان می ‌دهد. گوشیمحصولی است که برای اولین بار این عدد را به یک عنصر تبلیغاتی تبدیل کرد؛ این محصول دارای تراکم پیکسل بسیار بالای ۳۲۶ پیکسل در اینچ بود.

وسعت رنگ  (Color Gamut)

اصطلاح وسعت رنگ، وسعت رنگی که یک صفحه نمایش می ‌تواند نشان دهد را به کاربران اعلام می کند. بر خلاف تصور رایج، وسعت رنگ نشان دهنده کیفیت تصویر نیست. برای دیدن تصویر با کیفیت و بی ‌نقص، رنگ ‌های تولید شده توسط صفحه نمایش باید با استاندارد sRGB/ Rec. 709 مطابقت داشته باشد تا شما مطمئن باشید این رنگ ‌ها همان رنگ‌ های واقعی منبع هستند. این در حالی است که اگر یک صفحه نمایش با وسعت رنگ بیشتر، نتواند رنگ ‌های واقعی را دقیق نشان دهد، کاربران این رنگ ها را به صورت اغراق شده و منحرف می بینند.

۱۶ میلیون رنگ

یکی دیگر از اصطلاحات رایج تلویزیون که استفاده از آن نیز بسیار شایع است، اصطلاح 16 میلیون رنگ است. این اصطلاح به منزله استانداردی است که در طیف وسیعی از دستگاه‌ ها از دوربین گرفته تا تلویزیون مورد استقاده قرار می گیرد. البته این عدد به هیچ عنوان به معنای وسعت رنگ بالا نبوده و تنها میزان ماکسیمم تعداد رنگ‌ هایی را نشان می دهد که صفحه نمایش در حالت تئوری می ‌تواند تولید کند.

بیش از ۱۷۰ درجه زاویه دید

عبارت زاویه دید یکی دیگر اصطلاحات رایج تلویزیون است که بیان گر حداکثر زوایه‌ کاربر نسبت به نمایشگر است که در آن تصویر با کیفیت مطلوب قابل مشاهده باشد. معمولا عدد ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه برای زاویه دید نمایشگرها ذکر می‌شود اما توجه داشته باشید زمانی که در زاویه ۱۷۰ درجه نسبت به تلویزیون نشسته ‌اید، سطح تصویر به قدری کوچک است که کیفیت آن دیگر اهمیت ندارد.

نسبت کنتراست (Contrast Ratio)

نسبت کنتراست در واقع نسبت بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید به کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه کامل را به شما نشان می ‌دهد. این عدد وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که محل تماشای تلویزیون، فاقد نور مناسب باشد. بنابراین اگر منزل شما به گونه ای است که محل قرار گیری تلویزیون نور کمی دارد، باید به نسبت کنتراست تلویزیون در هنگام خرید توجه ویژه نمایید.

نمایندگی تعمیر تلویزیون

نمایندگی تعمیر تلویزیون برای بررسی و رفع مشکلات این محصول تمهیدات ویژه ای اندیشیده است. به این ترتیب که با اختصاص واحدی مجزا برای این کار و تجهیز آن به دستگاه ها و ابزار آلات پیشرفته تعمیری، تمرکز کار تعمیرکاران را افزایش داده و روند ترمیم را تسهیل نموده است. به دلیل حساسیت های بالای قطعات این محصول، تیمی از مجرب ترین تعمیرکاران بر مراحل کار نظارت داشته و از بروز هرگونه خطا در اجرای این مراحل جلوگیری می کنند. به این ترتیب شما کاربران گرامی می توانید از تعمیر تخصصی تلویزیون خود در نمایندگی تعمیرات تلویزیون اطمینان کامل داشته باشید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩