اشتراک گذاری

آموزش تنظیم کانال تلویزیون

تنظیم کانال تلویزیون در شرایطی انجام می شود که به هر دلیلی تنظیمات کانال بهم ریخته یا برای اولین بار پس از خرید تلویزیون می خواهید کانال های تلویزیونی را دریافت کنید. بسته به اینکه چه تلویزیونی را از کدام برند خریده باشید، نحوه تنظیمات کانال آن فرق می کند. 

در این مطلب با تمرکز بر تلویزیون های سونی و سامسونگ روش انجام این کار را به کاربران این مدل دستگاه آموزش خواهیم داد. اگر تلویزیون را تازه خریداری کرده اید از طریق دفترچه راهنمای همراه آن می توانید با نحوه کانال یابی و تنظیمات آن آشنا شوید و مراحل را مطابق با دفترچه انجام دهید. 

اما اگر این دفترچه را در اختیار ندارید یا به دلیل جا به جایی تلویزیون نیاز به کانال یابی دارید با ما همراه باشید تا نحوه انجام این کار را به شما آموزش دهیم. همانطور که می دانید سیگنال های تلویزیونی از منطقه ای به منطقه دیگر تفاوت دارند. همین موضوع سبب شده تا چنانچه تلویزیون از منطقه ای به منطقه دیگر جا به جا شود، کانال ها به هم ریخته و مجدداً نیاز به انجام تنظیمات باشد. 

بنابراین با آشنایی روش های تنظیم کانال تلویزیون همیشه و در هر شرایطی قادر خواهید بود تلویزیون خود را تنظیم کنید. در ادامه با تنظیمات تلویزیون سامسونگ و سونی آشنا خواهید شد.

آموزش تنظیم کانال تلویزیون

اینو از دست نده 😉 👈 ترتیب کانال های تلویزیون 👉 

برای تنظیم کانال تلویزیون ال جی چه مراحلی را باید دنبال کرد؟

کانال یابی در تلویزیون های برند ال جی کار چندان دشواری نیست، ولی با این وجود مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری این دستگاه ها نیز در برابر دستکاری های غیر حرفه ای و بدون آگاهی حساس بوده و در صورتی که فرد تنظیم کننده کانال ها، به اشتباه تنظیماتی را انجام دهد، کار را دشوار می کند.

در قدم اول برای کانال یابی تلویزیون ال جی باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و بر اساس آن پیش بروید. اما با این حال اگر با کمک دفترچه راهنما نتوانستید کانال های دستگاه را به درستی تنظیم کنید، مراحل زیر را برای انجام فرایند تنظیم کانال تلویزیون ال جی دنبال کنید. اما پیش از آن در نظر داشته باشید که برای کانال یابی این دستگاه ها دو راه پیش روی شما است؛ کانال یابی اتوماتیک و کانال یابی دستی. در ادامه هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم.

آموزش کانال یابی تلویزیون اچ دی و 4k

برای کانال یابی تلویزیون اچ دی و 4k، باید ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون یا گیرنده خود را به روز رسانی کرده اید و از فرمت HEVC  پشتیبانی می‌کند. این فرمت برای فشرده‌سازی تصاویر با کیفیت بالا استفاده می‌شود. سپس باید به منوی تنظیمات تلویزیون خود بروید و گزینه کانال یابی را انتخاب کنید. 

در اینجا شما می‌توانید بین دو روش کانال یابی خودکار و دستی انتخاب کنید. در روش خودکار، تلویزیون به صورت اتوماتیک تمام کانال‌های موجود را جستجو و ذخیره می‌کند. در روش دستی، شما باید کد مخصوص هر شبکه را وارد کرده و آن را اضافه نمایید. روش دقیق کانال یابی ممکن است بسته به برند و مدل تلویزیون متفاوت باشد.

کانال یابی اتوماتیک تلویزیون ال جی

پیش از هر چیز بهتر است ماهیت کانال یابی خودکار را بشناسیم. بر اساس این روش کانال ها به صورت خودکار و بر اساس آن چه که منبع پخش کننده کانال ها ( صدا و سیما ) در نظر گرفته است تنظیم شده و بالا می آیند. برای انجام کانال یابی تلویزیون ال جی به این روش، وارد بخش منوی دستگاه شوید.

در آن جا برای ورود به قسمت تنظیم کانال ها باید وارد بخش راه اندازی شوید. معمولا این قسمت در مدل های متفاوت با واژه هایی مانند setup یا Program مشخص می شود.

روی این گزینه ها کلیک کرده و با انتخاب گزینه کانال یابی خودکار، اجازه دهید دستگاه به صورت اتوماتیک کانال ها را جست و جو کرده و به این ترتیب کار تنظیم کانال تلویزیون ال جی مورد نظر انجام شود. زمانی که کانال یابی خودکار به اتمام می رسد که خود دستگاه پیغام جست و جوی 100 درصدی کانال ها را بدهد

کانال یابی دستی تلویزیون های ال جی

برای کانال یابی تلویزیون ال جی به صورت دستی، در قدم اول باید کد های مربوط به شبکه های مورد نظر را داشته باشید، چرا که باید آن ها را به صورت دستی وارد کنید. به این ترتیب برای تنظیم کانال تلویزیون ال جی به صورت دستی، باز هم باید با ورود به منوی دستگاه، وارد بخش کانال یابی شده و این بار کانال یابی دستی را انتخاب کنید. در ادامه برای انجام مراحل تنظیم کانال ها به صورت دستی مراحل زیر را انجام دهید:

 • بعد از ورود به بخش کانال یابی دستی، با گزینه ای به نامCH VHF/UHF مواجه می شوید، کد پهنای باند شبکه ای که در اختیار دارید را در این قسمت وارد کنید
 • گزینه Add یا گزینه Update را انتخاب کنید
 • این کار را برای هر کد انجام دهید

به این ترتیب با هر کدی که وارد می کنید، تعدادی از شبکه ها برای شما نمایش داده شده و بالا می آید. هر استانی کد های مخصوص به خود را دارد. با دانستن این کد ها و وارد کردن آن ها می توانید شبکه های دلخواه بیش تری را در دستگاه بالا آورده و ذخیره کنید. نکته ای که در تنظیم کانال تلویزیون ال جی باید در نظر داشته باشید، وضعیت آنتن است. در صورت عدم سیگنال دهی درست دستگاه باید آنتن و کابل های آن ها را بررسی کنید. علاوه بر این در صورتی که کد های لازم را برای کانال یابی دستی دستگاه ندارید، کانال یابی خودکار را انجام دهید.

کانال یابی دستی تلویزیون های ال جی

کانال یابی در تلویزیون های برند سامسونگ به چه صورت است؟

در تلویزیون های برند سامسونگ، بعد از نصب دستگاه و اتصال پورت های مربوط به آنتن گیرنده دستگاه، باید برای تنظیم کانال تلویزیون، به بخش تنظیمات دستگاه رفت. پیش از این کار، باید مسیر انجام کانال یابی را مد نظر قرار داد. اگر دستگاه مورد نظر از کانال ها و گیرنده های دیجیتالی پشتیبانی می کند، نحوه کانال یابی دیجیتالی دستگاه به یک صورت بوده و در مقابل آن فرایند دیگری نیز برای کانال یابی دستی دستگاه وجود خواهد داشت. به این ترتیب به صورت جداگانه نحوه کانال یابی تلویزیون سامسونگ را در دو مسیر ذکر شده بررسی می کنیم.

کانال یابی دیجیتالی تلویزیون های سامسونگ 

اگر دستگاه شما از جمله تلویزیون های سامسونگی است که از کانال های دیجیتالی پشتیبانی می کند و به گیرنده دیجیتالی مجهز است، به این ترتیب برای تنظیم کانال تلویزیون به روش دیجیتالی، باید وارد بخش Smart Hub در دستگاه مورد نظر شوید. بعد از ورود به این منو، باید گزینه ای با عنوان Source Menu را انتخاب کنید. 

باز هم درست مانند روند های پیشین در قسمت تنظیمات این بخش، گزینه ای برای تنظیم کانال ها تحت عنوان “ Channel setting “ وجود دارد. با انتخاب این گزینه، لیستی برای شما نمایش داده می شود که به شما امکان دسترسی به کانال یابی خودکار را خواهد داد.

گزینه ای که مربوط به این حالت خودکار است با عنوان هایی از جمله “ Auto Store “ یا “ Automatic Scan “ مشخص می شود. با انتخاب این گزینه ها، کار کانال یابی خودکار شروع شده و بعد از اتمام فرایند، کانال های موجود روی دستگاه نمایش داده می شوند. با مشاهده عبارت “ Channel Set Up Complete “ فرایند تنظیم کانال تلویزیون سامسونگ به صورت دیجیتالی با موفقیت به اتمام می رسد.

کانال یابی دیجیتالی تلویزیون های سامسونگ

برای کانال یابی تلویزیون سامسونگ به صورت دستی

یک روش دیگر برای تنظیم کانال های تلویزیون، مسیر دستی است. برای این منظور، باز هم باید مسیر منو، تنظیمات و انتخاب گزینه کانال یابی را پشت سر بگذارید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در مدل های مختلف تلویزیون های سامسونگ، ممکن است عبارت های متفاوتی برای بخش کانال یابی وجود داشته باشد. 

به هر حال با مشاهده عباراتی مانند Channel setting یا Broadcasting و عباراتی مشابه این گزینه ها، وارد بخش کانال یابی می شوید. باز هم با انتخاب کانال یابی دستی یا Manual tuning می توانید فرایند کانال یابی تلویزیون سامسونگ به صورت دستی را انجام دهید. با وارد کردن فرکانس کانالی که در نظر دارید، می توانید فرایند تنظیم کانال تلویزیون سامسونگ را انجام دهید.

برای تنظیم کانال تلویزیون های پاناسونیک چه فرایندی را باید دنبال کرد؟

یکی دیگر از تلویزیون های پر استفاده که شاید نیاز به راهنمای تنظیم کانال های آن وجود داشته باشد، تلویزیون های پاناسونیک است. برای این دستگاه ها نیز اول از همه دفترچه راهنمای دستگاه را به دقت مطالعه کنید و نکاتی که در آن ذکر شده است را دنبال کنید. علاوه بر این، قبل از انجام کانال یابی تلویزیون پاناسونیک مورد نظر، ابتدا وضعیت آنتن آن را به دقت بررسی کنید. 

در ادامه می توانید برای تنظیم کانال تلویزیون خود ابتدا گزینه منو را روی کنترل دستگاه انتخاب کرده و سپس آن جا برای ورود به بخش کانال یابی، گزینه Setup را انتخاب کنید. در این قسمت برای ورود به بخش کانال یابی دستگاه، گزینه ای به نام “ Channel Program” پیش روی شما است که باید آن را انتخاب کنید.

در این جا برای تکمیل فرایند تنظیم کانال تلویزیون پاناسونیک مورد نظر، یک کادر با عنوان “ ANT IN “ پیش روی شما قرار می گیرد. شما باید در این کادر، گزینه Antenna را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مجدد لیستی برای شما نمایش داده می شود که در بین گزینه ها، باید گزینه Auto tuning را انتخاب کنید. 

با انتخاب این گزینه، دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به جست و جو و یافتن کانال های موجود می کند. بعد از گذشت مدت زمانی که کار جست و جوی کانال ها به اتمام رسید، لیست کانال های تنظیم شده برای شما نمایش داده شده و کار کانال یابی تلویزیون پاناسونیک در این جا به اتمام می رسد.

برای تنظیم کانال تلویزیون های پاناسونیک چه فرایندی

تنظیم کانال تلویزیون سونی

برای تنظیمات کانال در تلویزیون های سونی باید وارد منو یا تنظیمات آن شوید. این منو از طریق دکمه HOME بر روی کنترل قابل دریافت است. شما برای تنظیمات کانال تلویزیون سونی باید تنظیمات آنالوگ و دیجیتال را انجام دهید. این تنظیمات می توانند به صورت خودکار و یا دستی انجام شوند. موج يابی خودکار آنالوگ تمام کانالهای آنالوگ موجود را به صورت خودکار موج یابی می کند. در تنظیمات دستی، قبل از انتخاب مسیر [کانال]/ AFT]] [فیلتر صدا]/[پرش]/[سیستم رنگ]، باید PROG +/–  را برای انتخاب شماره برنامه به همراه کانال فشار دهید.

پس از یافتن کانال می توانید آنها را مرتب سازی کنید. موج یابی خودکار دیجیتال نیز تمامی کانال ها را به صورت خودکار جستجو کرده و ذخیره می کند. در تنظیم کانال تلویزیون سونی دو نوع موج یابی دیجیتال نرمال و کامل پیش روی شما قرار دارد. موج یابی نرمال، کانال های موجود در منطقه یا کشور را جستجو کرده و موج یابی کامل نیز کانال های موجود را بدون توجه به منطقه یا کشور جستجو می کند. در هر صورت، تلویزیون، کانال هایی را جستجو می کند که قادر به دریافت سیگنال آنها باشد.

جستجوی دستی کانال در تلویزیون سونی

 • برای جستجوی دستی کانال در تلویزیون سونی ابتدا از طریق ریموت کنترل وارد Home یا منوی تنظیمات شوید.
 • برای کانال یابی دستی تلویزیون اقدام به فعال کردن گزینه PROG +/–  نمایید.
 • سپس اقدام به جستجوی فرکانس های شبکه مورد نظر نمایید.
 • با این کار می توانید شبکه های مختلف را با سیگنال های منطقه ای و کشوری در هر موقعیتی دریافت کنید.

جستجوی دستی کانال در تلویزیون ایکس ویژن

 • به منظور کانال یابی دستی تلویزیون ایکس ویژن، ابتدا وارد منوی تنظیمات شوید.
 • به قسمت کانال یا Program وارد شوید.
 • جستجوی دستی کانال در این تلویزیون به دو روش ATV و DTV صورت می گیرد:
 • کانال یابی دستی DTV : با انتخاب روش DTV می توانید شبکه هایی را که در جستجوی خودکار ذخیره نشده اند، با فرمت دیجیتال و دستی ذخیره سازی کنید.
 • کانال یابی دستی ATV : با انتخاب روش ATV می توانید شبکه هایی که ذخیره نشده اند، با فرمت انالوگ و دستی یافته و ذخیره سازی کنید.

این مقاله حتما به کارت میاد  :  چگونه dns تلویزیون سامسونگ را تنظیم کنیم؟

جستجوی کانال دستی تلویزیون جی پلاس

 • برای جستجوی دستی کانال در تلویزیون جی پلاس ابتدا به بخش تنظیمات دستگاه وارد شوید.
 • سپس در قسمت Source اقدام به انتخاب آنتن DTV کرده و آن را فعال سازی کنید.
 • حالا گزینه LCN را خاموش نمایید.
 • در این مرحله اقدام به وارد کردن شماره پهنای باند شبکه های مورد نظر خود در بخش VHF/UHF CH نمایید.

نکات زیر را به صورت کلی در کانال یابی دستگاه خود در نظر داشته باشید

اول از همه در نظر داشته باشید که در حین انجام فرایند کانال یابی ممکن است هر گونه خطا و اروری روی دستگاه مورد نظر مشاهده شود. برای این حالت ها می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه یا کمک گرفتن از مراکز سرویس دهی دستگاه خود، مشکل را بررسی کنید. در بیش تر مواقع مشکل مربوط به عدم نصب صحیح آنتن و کابل های دستگاه است.

نکته دیگر این که شما می توانید بعد از انجام کانال یابی دستگاه، چه به صورت دستی و چه خودکار، کانال های خود را به صورت دلخواه منظم کرده و با استفاده از قابلیت جا به جایی کانال ها، لیست کانال های موجود را بر اساس موارد دلخواه خود تنظیم کنید.

نکات زینکات زیر را به صورت کلی در کانال یابی دستگاه خود در نظر داشته باشیدر را به صورت کلی در کانال یابی دستگاه خود د

نمایندگی تعمیرات تلویزیون

همه ی آن چه از یک نمایندگی انتظار دارید در نمایندگی تعمیرات تلویزیون تجربه خواهید کرد. این مرکز خدمات تخصصی تعمیر تلویزیون را در محل مورد نظر کاربران ارائه می نماید. تیم تعمیرات تلویزیون پس از عیب یابی تلویزیون هزینه ی تقریبی را به مشتری اعلام کرده و در صورت تمایل مشتری تعمیرات دستگاه را آغاز خواهند نمود. 

از جمله خدمات این مرکز تعمیر تلویزیون ال جی ، تعمیر تلویزیون سامسونگ ، تعمیر تلویزیون سونی ، تعمیرات تلویزیون پاناسونیک ، تعمیرات تلویزیون شارپ و… می باشد. لازم به ذکر است، تمامی ایرادات صفحه نمایش تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی در این مرکز تعمیر می شود.

3.8/5 (55 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • شاهد رضا بخش

  سلام من یه تلویزیون سامسونگ دارم دائم سیگنالش قطع میشه دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • 1662

   سلام دوست عزیز.باید کابل و اتصالات دستگاه خود را بررسی کنید و مجدد کانال یابی کنید

   پاسخ
 • حسام الله یاری

  سلام تنظیم کانال ربط به آنتن داره یا دستگاه دیجیتالش (گیرنده)

  پاسخ
  • 1662

   سلام دوست عزیز به آنتن مربوط هست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید