اشتراک گذاری

مرتب سازی شبکه های تلویزیون

مرتب سازی شبکه های تلویزیون یک از اساسی ترین مواردی است که اگر به درستی انجام نشود کاربر را با مشکلاتی نظیر عدم مشاهده کانال ها روبه برو خواهد کرد. با توجه به افزایش روز به روز کانال های تلویزیون و رادیو افراد مایل هستند به همه این کانال ها دسترسی داشته باشند اما در صورت عدم تنظیم کانال تلویزیون دستیابی به همه کانال ها نه تنها مسیر نمی شود بلکه با محدودیت های پخش نیز همراه خواهد بود. به عنوان مثال در بعضی از مواقع پیش می آید که همه کانال ها به صورت تکراری لیست بندی شوند که این مساله زیاد جالب به نظر نمی رسد و باید با کمی صبر و حوصله پیش روید.

در دفترچه راهنما توضیحاتی در مورد نحوه تنظیم شبکه های تلویزیون داده شده است در صورت عدم دسترسی به دفترچه راهنما می توانید از طرق  نمایندگی تعمیرات تلویزیون اطلاعات لازم را کسب کنید. شما در این سایت می توانید به انواع تعمیرات تخصصی تلویزیون دسترسی پیدا کنید و از مشاوره های رایگان کارشناسان بهره مند شوید.

مرتب سازی شبکه های تلویزیون

سیر تکاملی مرتب سازی شبکه های تلویزیون از آنالوگ تا دیجیتال

در گذشته نه چندان دور شبکه های تلویزیون بر اساس فناوری آنالوگ دریافت می شد. این فناوری به دلیل معایبی همچون محدودیت انتقال صدا، واکنش شدیدی به نویز وا افت کیفیت و همچنین مصرف بالای انرژی موجب عدم تنظیم درست شبکه های تلویزیون می شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و دانش بشری با ورود دستگاه دیجیتال به بازار دیگر نیازی به تجهیزات جانبی برای تنظیم کانال های تلویزیون نیست. راحتی در تنظیم شبکه های تلویزیون، تقویت سیگنال ها، کیفیت منحصر به فرد و همچنین امکانات و آپشن های گسترده از جمله مزایای دستگاه دیجیتال است که موجب تنظیم راحت شبکه های تلویزیون می شود.

آموزش مرتب سازی شبکه های تلویزیون

تنظیم کانال های تلویزیون های دیجیتال به صورت خودکار  و دستی انجام می شود. اغلب به دلیل نقل  و مکان و یا خرید دستگاه تلویزیون جدید برای دریافت فرکانس در آن منطقه نیاز به اعمال کانال یابی مجدد بر روی دستگاه است. اگر چه در تلویزیون امکاناتی نظیر کانال یابی خودکار وجود دارد اما مرتب سازی شبکه های تلویزیون به صورت دستی با یک سری از مزایا همراه خواهد بود که اگر با صبر و حوصله انجام شود حتی بهتر از کانال یابی خودکار عمل خواهد کرد. در ادامه نحوه کانال یابی و مرتب سازی شبکه های تلویزیون را به صورت دستی بیان خواهیم کرد.

مراحل کانال یابی شبکه های تلویزیون به صورت دستی

کانال یابی دستی در تلویزیون های آنالوگ

  • برای مرتب کردن شبکه های تلویزیون در تلویزیون های قدیمی باید در ابتدای کار تجهیزات جانبی را به تلویزیون و آنتن متصل کرد و سپس تنظیمات دستی را اعمال کرد.
  • روش تنظیم شبکه های تلویزیون در دستگاه قدیمی تر به گونه ای است که نیاز به گیرنده دیجیتال است. در ابتدا با وارد کردن فرکانس کانال ها به دستگاه گزینه جستجو را فعال کرده  و پس از اطمینان گیرنده دیجیتال به تلویزیون و آنتن دکمه مربوط به Input  را بر روی ریموت کنترل فعال کنید.
  • در مرحله بعد در صورت تناسب اتصال گیرنده دیجیتال به آنتن و تلویزیون گزینه HDMI و یا A/V را انتخاب کنید.
  • با انتخاب گزینه منو Menu تنظیم دستی کانال یابی شروع می شود در این مرحله نیز باید برای ادامه فرکانس مربوط به کانال ها را وارد کنید.

کانال یابی دستی در تلویزیون‌های دیجیتال

  • تنظیم کانال های تلویزیون در سیستم دیجیتال به گونه ای است که از طریق امکانات و آپشن های موجود در دستگاه بدون نیاز به هیچ تجهیزات جانبی می توان به صورت دستی کانال یابی دستی را انجام داد تنها کافی است مراحل زیرا را با دقت انجام دهید.
  • در ابتدا از قسمت setting گزینه کانال یابی دستی را فعال کنید و فرکانس کانال های مربوطه را در این قسمت وارد کنید. در این قسمت کانال یابی دستی بعد از وارد کردن فرکانس مربوطه شروع می شود  و در آخر نیز با فعال کدن گزینه اوکی از منو خارج شوید.

عوامل موثر در عدم قابلیت کانال یابی تلویزیون

با توجه به طراحی هوشمند به کار رفته در تلویزیون های دیجیتال ما از این مدل تلویزیون ها انتظار مرتب سازی شبکه های تلویزیون به صورت دستی و خودکار را داریم اما تحت یک شرایطی یک سری از عوامل در کانال یابی دستی و خودکار سیستم تداخل ایجاد می کند که در ادامه به شرح هر کدام به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

تنظیم نبودن آنتن تلویزیون

یکی از مهمترین عامل ارتباطی بین سیگنال های رادیویی و تلویزیون آنتن است که در صورت عدم صحیح قرار گیری آنتن سیگنال به درستی دریافت نخواهد شد و از طرفی در مرتب سازی شبکه های تلویزیون با مشکل مواجه خواهیم شد در صورت بروز چنین پیامی بر روی تلویزیون” No Signal” باید آنتن را بررسی کرد و آن را به درستی تنظیم نمود. بکارگیری آنتن غیر استاندارد، شل شدگی و شکستگی فیش محل قرار گیری فیش آنتن و یا نصب نا صحیح آنتن از جمله عواملی است که مانع از دریافت سیگنال توسط آنتن تلویزیون می شود.

هنگ کردن برنامه ها در صورت اجرای چند برنامه

در زمان روند کانال یابی نباید همه برنامه ها را با هم اجرا کرد بلکه با مشاهده نوار قدرت و کیفیت سیگنال اجازه دهید تا این روند تمام شود و سپس برنامه ای جدیدی اجرا کنید به این خاطر که اجرای چند برنامه حین کانال یابی موجب هنک کردن و متوقف شدن برنامه های می شود که روند کانالی یابی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ذخیره نشدن کانال ها

در بعضی مواقع این احتمال وجود دارد که حین جستجو و کانال یابی هیچ کدام از کانال ها در سیستم ذخیره نشود که این مشکل به تنظیمات تلویزیون برمی گردد. برای رفع چنین مشکلی حین مرتب سازی شبکه های تلویزیون باید در زمان جستجوی شبکه ها تنظیمات Tuning را در حالت Air و یا روی گزینه Antena قرار دهید. بدین شکل تمام کانال های تلویزیونی ذخیره خواهند شد. مرکز تعمیرات تلویزیون خدمات تخصصی و حرفه ای انواع برندهای تلویزیون ارائه می کند که شما در این راستا می توانید از این خدمات بهره مند شوید و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید