مرتب سازی شبکه های تلویزیون

مرتب سازی شبکه های تلویزیون یک از اساسی ترین مواردی است که اگر به درستی انجام نشود کاربر را با مشکلاتی نظیر عدم مشاهده کانال ها روبه برو خواهد کرد. با توجه به افزایش روز به روز کانال های تلویزیون و رادیو افراد مایل هستند به همه این کانال ها دسترسی داشته باشند اما در صورت عدم تنظیم کانال تلویزیون دستیابی به همه کانال ها نه تنها مسیر نمی شود بلکه با محدودیت های پخش نیز همراه خواهد بود. به عنوان مثال در بعضی از مواقع پیش می آید که همه کانال ها به صورت تکراری لیست بندی شوند که این مساله زیاد جالب به نظر نمی رسد و باید با کمی صبر و حوصله پیش روید.

در دفترچه راهنما توضیحاتی در مورد نحوه تنظیم شبکه های تلویزیون داده شده است در صورت عدم دسترسی به دفترچه راهنما می توانید از طرق  نمایندگی تعمیرات تلویزیون اطلاعات لازم را کسب کنید. شما در این سایت می توانید به انواع تعمیرات تخصصی تلویزیون دسترسی پیدا کنید و از مشاوره های رایگان کارشناسان بهره مند شوید.

مرتب سازی شبکه های تلویزیون

سیر تکاملی مرتب سازی شبکه های تلویزیون از آنالوگ تا دیجیتال

در گذشته نه چندان دور شبکه های تلویزیون بر اساس فناوری آنالوگ دریافت می شد. این فناوری به دلیل معایبی همچون محدودیت انتقال صدا، واکنش شدیدی به نویز وا افت کیفیت و همچنین مصرف بالای انرژی موجب عدم تنظیم درست شبکه های تلویزیون می شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و دانش بشری با ورود دستگاه دیجیتال به بازار دیگر نیازی به تجهیزات جانبی برای تنظیم کانال های تلویزیون نیست. 

راحتی در تنظیم شبکه های تلویزیون، تقویت سیگنال ها، کیفیت منحصر به فرد و همچنین امکانات و آپشن های گسترده از جمله مزایای دستگاه دیجیتال است که موجب تنظیم راحت شبکه های تلویزیون می شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید : آموزش تنظیم کانال تلویزیون

آموزش مرتب سازی شبکه های تلویزیون

تنظیم کانال های تلویزیون های دیجیتال به صورت خودکار  و دستی انجام می شود. اغلب به دلیل نقل  و مکان و یا خرید دستگاه تلویزیون جدید برای دریافت فرکانس در آن منطقه نیاز به اعمال کانال یابی مجدد بر روی دستگاه است. ا

گر چه در تلویزیون امکاناتی نظیر کانال یابی خودکار وجود دارد اما مرتب سازی شبکه های تلویزیون به صورت دستی با یک سری از مزایا همراه خواهد بود که اگر با صبر و حوصله انجام شود حتی بهتر از کانال یابی خودکار عمل خواهد کرد. در ادامه نحوه کانال یابی و مرتب سازی شبکه های تلویزیون را به صورت دستی بیان خواهیم کرد.

مراحل کانال یابی شبکه های تلویزیون به صورت دستی

کانال یابی دستی در تلویزیون های آنالوگ

 • برای مرتب کردن شبکه های تلویزیون در تلویزیون های قدیمی باید در ابتدای کار تجهیزات جانبی را به تلویزیون و آنتن متصل کرد و سپس تنظیمات دستی را اعمال کرد.
 • روش تنظیم شبکه های تلویزیون در دستگاه قدیمی تر به گونه ای است که نیاز به گیرنده دیجیتال است. در ابتدا با وارد کردن فرکانس کانال ها به دستگاه گزینه جستجو را فعال کرده  و پس از اطمینان گیرنده دیجیتال به تلویزیون و آنتن دکمه مربوط به Input  را بر روی ریموت کنترل فعال کنید.
 • در مرحله بعد در صورت تناسب اتصال گیرنده دیجیتال به آنتن و تلویزیون گزینه HDMI و یا A/V را انتخاب کنید.
 • با انتخاب گزینه منو Menu تنظیم دستی کانال یابی شروع می شود در این مرحله نیز باید برای ادامه فرکانس مربوط به کانال ها را وارد کنید.

کانال یابی دستی در تلویزیون‌های دیجیتال

 • تنظیم کانال های تلویزیون در سیستم دیجیتال به گونه ای است که از طریق امکانات و آپشن های موجود در دستگاه بدون نیاز به هیچ تجهیزات جانبی می توان به صورت دستی کانال یابی دستی را انجام داد تنها کافی است مراحل زیرا را با دقت انجام دهید.
 • در ابتدا از قسمت setting گزینه کانال یابی دستی را فعال کنید و فرکانس کانال های مربوطه را در این قسمت وارد کنید. در این قسمت کانال یابی دستی بعد از وارد کردن فرکانس مربوطه شروع می شود  و در آخر نیز با فعال کدن گزینه اوکی از منو خارج شوید.
کانال یابی دستی در تلویزیون‌های دیجیتال

مرتب سازی شبکه های تلویزیون در برند سامسونگ

امکان اعمال تغییراتی همچون حذف کانال، تغییر نام آن و همچنین مرتب سازی شبکه های تلویزیون در دستگاه های ساخت کمپانی سامسونگ وجود دارد. تلویزیون های سامسونگ از دو نوع کانال دیجیتال و آنالوگ پشتیبانی می کنند. چون فرآیند انجام مرتب کردن این دو نوع شبکه متفاوت است، هر دوی این روش ها بیان می شود.

اگه تلویزیون سامسونگت خراب شده ، نگران نباش، تعمیرات تلویزیون سامسونگ راه حله!

نحوه مرتب کردن کانال‌های آنالوگ در تلویزیون سامسونگ

اگر دستگاه شما تنها از کانال های آنالوگ پشتیبانی می کند، به منظور مرتب کردن آن ها باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • دکمه Home را بر روی کنترل دستگاه بفشارید و به قسمت تنظیمات بروید.
 • وارد منوی مربوط به تنظیمات کانال شوید و گزینه تنظیم آنالوگ را انتخاب نمایید.
 • از لیست نشان داده شده، مرتب کردن برنامه‌ها را برگزینید.
 • کانال مورد نظر را انتخاب کرده و سپس محل جدید آن را مشخص کنید، تا به آن مکان منتقل گردد.

نحوه مرتب سازی کانال ‌های دیجیتال در تلویزیون سامسونگ

در مواردی که کانال ها از نوع دیجیتال هستند، برای مرتب سازی شبکه های تلویزیون طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • دکمه Home را بر روی ریموت تلویزیون سامسونگ بفشارید و گزینه ویرایش فهرست را برگزینید.
 • کانال مورد نظر را انتخاب کرده و سپس مکانی که قصد دارید شبکه را به آنجا منتقل کنید، تعیین نمایید.
 • گزینه OK را انتخاب کنید، تا تغییرات اعمال شوند.
نحوه مرتب سازی کانال ‌های دیجیتال در تلویزیون سامسونگ

مرتب کردن شبکه‌ ها در تلویزیون ال جی

در تلویزیون ال جی نیز مانند تمام برندهای دیگر گاهی نظم کانال ها به هم می خورد و نیاز است که آن ها را مرتب کنید. به طور کلی دو روش برای نظم بخشیدن به شبکه های تلویزیون LG وجود دارد که در ادامه شرح داده می شود.

روش اول: حذف شبکه ها و کانال یابی مجدد

در این روش نخست وارد بخش کانال یابی خودکار شوید و روی گزینه شروع ضربه بزنید. هنگامی که ده درصد از فرآیند سرچ کانال ها انجام شد، این کار را متوقف کنید. اکنون لازم است که کانال یابی را به صورت دستی و مطابق با  فرکانس‌های منطقه‌ زندگی خود انجام دهید.

روش دوم: ویرایش شبکه ها

به منظور مرتب سازی شبکه های تلویزیون در این روش ضروری است که وارد قسمت مدیریت کانال شوید. البته در برخی مدل های تلویزیون ال جی باید به منوی ویرایش برنامه بروید. سپس شبکه ای که قصد جابجا کردن آن را دارید، برگزینید و روی گزینه ویرایش شماره کانال بزنید. بسته به مدل دستگاه ممکن است که هر گزینه با رنگ خاصی نشان داده شود. دکمه رنگی مربوط به گزینه را انتخاب نموده و شماره جدیدی را برای کانال برگزینید. در نهایت نیز تغییرات را تایید کنید، تا اعمال شوند.

مرتب کردن شبکه‌ ها در تلویزیون ال جی

تلویزیون ال جیت خراب شده ، نگران نباش، با تعمیر تلویزیون ال جی مشکلت به راحتی حل میشه!

آیا می توان یکی از شبکه ها را در تلویزیون LG حذف کرد؟

متاسفانه در حال حاضر این قابلیت در تلویزیون های برند ال جی وجود ندارد که بتوانید یک یا چند شبکه را حذف کنید. البته این امکان را دارید که قابلیت پرش را بر روی کانالی که تمایل ندارید نشان داده شود، اعمال نمایید.

مرتب سازی شبکه های تلویزیون پاناسونیک

بعد از کانال یابی برای چینش شبکه ها از روی ریموت کنترل گزینه Menu را بفشارید. از داخل منو وارد بخش Setup شوید و در ادامه Tuning Menu را انتخاب کنید.

از این بخش گزینه Channel List Edit Access یا ویرایش لیست شبکه ها را انتخاب کنید و با فشردن گزینه Set وارد بخش مرتب سازی شبکه های تلویزیون شوید.

از این قسمت می توانید شبکه ها را به ترتیب دلخواه خود بچینید، شبکه هایی را که می خواهید پنهان کنید یا اسم آن ها را تغییر دهید. توجه کنید که نمی توانید نامی بیشتر از پنج کاراکتر وارد کنید.

مرتب سازی شبکه های تلویزیون ایکس ویژن

ایکس ویژن قابلیتی برای تلویزیون خود قرار داده که با دریافت اطلاعات از منبع فرستنده به صورت خودکار چینش شبکه ها را انجام دهد. برای استفاده از این ویژگی می توانید وارد منو شوید و بعد از انتخاب گزینه کانال ها ویژگی LCN را فعال کنید.

در صورتی که از ترتیب شبکه ها ناراضی هستید می توانید با استفاده از دکمه فهرست روی ریموت کنترل (معمولا با دکمه OK باز می شود) لیست دلخواه خودتان را تنظیم کنید.  

مرتب سازی کانال های تلویزیون در برند سونی

در برند سونی به راحتی می توانید بعضی از شبکه ها را حذف کرده و یا تعدادی را اضافه کنید. همچنین تغییر ترتیب قرار گرفتن آن ها نیز امکان پذیر است. بسته به نوع شبکه ها که دیجیتال باشند یا آنالوگ، مراحل مرتب سازی کانال های تلویزیون اندکی متفاوت است.

مرتب کردن شبکه های دیجیتال در تلویزیون سونی

پس از انجام کانال یابی در دستگاه، به منظور نظم بخشیدن به شبکه های دیجیتال این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

 • دکمه HOME را بر روی کنترل تلویزیون سونی فشار دهید.
 • وارد قسمت تنظیمات شده و روی گزینه تنظیم کانال بزنید.
 • در مرحله بعد دکمه تنظیم دیجیتال را بفشارید.
 • سپس گزینه موج یابی دیجیتال را انتخاب کرده و بعد روی ویرایش فهرست برنامه کلیک کنید.
 • کانال مورد نظر را انتخاب کرده و بعد مکان قرار گیری آن را تعیین نمایید.

مرتب سازی شبکه های آنالوگ در تلویزیون سونی

این فرآیند مطابق مرتب سازی شبکه های تلویزیون از نوع دیجیتال انجام می گیرد، البته با این تفاوت که پس از برگزیدن گزینه تنظیم کانال، باید روی تنظیم آنالوگ کلیک کنید و مابقی مراحل را دقیقا طبق پاراگراف قبلی انجام دهید.

 

مرتب کردن کانال های تلویزیون دوو

 • دکمه HOME را بزنید.
 • از منو تنظیمات را انتخاب کنید
 • گزینه تماشای تلوویزیون را بزنید.
 • کانال ها را انتخاب کرده و بعد روی تنظیم کانال و تنظیم دیجیتال بزنید.
 • موج یابی دیجیتال را انتخاب کنید.
 • روی ویرایش فهرست برنامه ها بزنید.
 • حالا روی کانال مورد نظر کلیک کرده و با کانال مد نظر خود جابه جا کنید
 • به این ترتیب می توانید کانال ها را به دلخواه خود مرتب کنید.
مرتب-کردن-کانال-های-تلویزیون-دوو

با تعمیر تلویزیون سونی مشکل خرابی تلویزیونت به راحتی حل میشه!

عوامل موثر در عدم قابلیت کانال یابی تلویزیون

با توجه به طراحی هوشمند به کار رفته در تلویزیون های دیجیتال ما از این مدل تلویزیون ها انتظار مرتب سازی شبکه های تلویزیون به صورت دستی و خودکار را داریم اما تحت یک شرایطی یک سری از عوامل در کانال یابی دستی و خودکار سیستم تداخل ایجاد می کند که در ادامه به شرح هر کدام به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

تنظیم نبودن آنتن تلویزیون

یکی از مهمترین عامل ارتباطی بین سیگنال های رادیویی و تلویزیون آنتن است که در صورت عدم صحیح قرار گیری آنتن سیگنال به درستی دریافت نخواهد شد و از طرفی در مرتب سازی شبکه های تلویزیون با مشکل مواجه خواهیم شد در صورت بروز چنین پیامی بر روی تلویزیون” No Signal” باید آنتن را بررسی کرد و آن را به درستی تنظیم نمود. بکارگیری آنتن غیر استاندارد، شل شدگی و شکستگی فیش محل قرار گیری فیش آنتن و یا نصب نا صحیح آنتن از جمله عواملی است که مانع از دریافت سیگنال توسط آنتن تلویزیون می شود.

تنظیم نبودن آنتن تلویزیون

هنگ کردن برنامه ها در صورت اجرای چند برنامه

در زمان روند کانال یابی نباید همه برنامه ها را با هم اجرا کرد بلکه با مشاهده نوار قدرت و کیفیت سیگنال اجازه دهید تا این روند تمام شود و سپس برنامه ای جدیدی اجرا کنید به این خاطر که اجرای چند برنامه حین کانال یابی موجب هنک کردن و متوقف شدن برنامه های می شود که روند کانالی یابی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ذخیره نشدن کانال ها

در بعضی مواقع این احتمال وجود دارد که حین جستجو و کانال یابی هیچ کدام از کانال ها در سیستم ذخیره نشود که این مشکل به تنظیمات تلویزیون برمی گردد. برای رفع چنین مشکلی حین مرتب سازی شبکه های تلویزیون باید در زمان جستجوی شبکه ها تنظیمات Tuning را در حالت Air و یا روی گزینه Antena قرار دهید. بدین شکل تمام کانال های تلویزیونی ذخیره خواهند شد. مرکز تعمیرات تلویزیون خدمات تخصصی و حرفه ای انواع برندهای تلویزیون ارائه می کند که شما در این راستا می توانید از این خدمات بهره مند شوید و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

ذخیره نشدن کانال ها

چرا نیاز به مرتب سازی شبکه های تلویزیون داریم؟

مرتب سازی شبکه‌های تلویزیون به ما کمک می‌کند تا کانال‌های تلویزیون را به ترتیب دلخواه خود مرتب کنیم. این کار به کاربران امکان میدهد تا به راحتی به کانال‌های مورد علاقه خود دسترسی پیدانند و زمان کمتری صرف جستجوی کانال‌ها کنند.

چه معیارهایی برای مرتب سازی شبکه‌های تلویزیون استفاده می‌شود؟

معیارهای مختلفی برای مرتب سازی شبکه‌های تلویزیون استفاده می‌شود. برخی از معیارهای رایج عبارتند از: نوع کانال (ورزشی، خبری، سرگرمی و غیره)، شبکه (مثلاً شبکه‌های محلی یا بین‌المللی)، محتوا (برنامه‌های تلویزیونی خاص)، محبوبیت (بر اساس رتبه بندی کاربران) و غیره.

4.3/5 (9 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید