اشتراک گذاری

تعویض منبع تغذیه تلویزیون

خرابی منبع تغذیه تلویزیون یکی از خرابی‌های مرتبط با انواع تلویزیون است که تعمیر آن نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. تعمیر این بخش از دستگاه صرفاً پس از عیب‌یابی دقیق برد تغذیه تلویزیون و تشخیص نوع اشکال پیش آمده امکان‌پذیر است. منبع تغذیه در تلویزیـون هـاي رنگـی، با درست کردن یک ولتاژ اصلی، تغذیه طبقه افقی تلویزیون را انجام می‌دهد. پس از روشن شدن طبقه افقی، بقیه ولتاژهاي تلویزیون توسط همین طبقه افقی فراهم می‌شود. بد نیست بدانید که منبع تغذیـه اسـتفاده شـده در عموم تلویزیـون هـا ي رنگـی جدیـد، اکثـرا از نـوع سـوئیچینگ رگولاتور است.

در این شکل از منبع تغذیه تلویزیون، 220 ولت برق شهر پس از یکسوسازي به اولیه یک ترانس کوچک داده می شود تا از طریـق سـر دیگـر اولیه این ولتاژ DC توسط اسیلاتوري با فرکانس بالا (25کیلو هرتز) به شاسی دسـتگاه قطـع و وصل شود. قطع و وصل این ولتاژ DC با فرکانس زیاد توسـط STR باعـث مـی شـود در ثانویـه تـرانس ولتاژهاي AC دیگري تهیه گردد و در اختیار مصرف کننده قرار داده شود. (این مصـرف کننـده معمولاً ولتاژها ي طبقه افقی است. پس از روشن شدن طبقه افقی، ولتاژ سایر طبقـات، توسط همین طبقه –یعنی طبقه افقی- تهیه می گردد). توصیه می‌شود در روند تعمیر منبع تغذیه تلویزیون، تست و بررسی برد منبع تغذیه و برد IP بدون اتصال به بردهای دیگر انجام شود.

تعمیر منبع تغذیه تلویزیون

تعمیر منبع تغذیه تلویزیون

سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر منبع تغذیه تلویزیون و سایر قطعات مرتبط با این دستگاه با حضور در نمایندگی تعمیر تلویزیون قابل دریافت است. توصیه می‌شود پیش از اقدام به تعمیر این بخش از تلویزیون عیب‌یابی دقیق برد تغذیه تلویزیون انجام شده و نوع اشکال پیش آمده مورد بررسی قرار گیرد. تجربه نشان داده اکثر مشکلات منبع تغذیه مانیتور های LCD , LED  و یا تلویزیون ها به دلیل خرابی خازن های الکترولیتی قسمت اولیه و ثانویه مدار است. بعضی از خازن ها ESR  بالایی پیدا میکنند که باعث میشود منبع تغذیه دارای خروجی کم یا نوسانی یا بدون خروجی باشد.

در صورتی که به هر دلیل، تصمیم دارید از خرابی یا عدم خرابی آداپتور تلویزیون ال جی تان مطلع گردید می توانید این روش را تجربه کنید: برای این کار بهتر است از لامپ ۲۴ ولت اتومبیل که خروجی آداپتور به آن متصل می شود، استفاده کنید. اگر لامپ پر نور بود این امر می تواند نشانه ای از سالم بودن منبع باشد. اگر لامپ به حالت چشمک زن یا کم نور روشن شد، منبع تغذیه تلویزیون خراب است. استفاده از یک لامپ جهت تشخیص خرابی آداپتور تلویزیون ال جی از آن روست که اگر قطعه یا قطعاتی روی مادربرد اتصال کوتاه یا نشتی پیدا کرده باشند ولی منبع تغذیه به ظاهر سالم باشد با زیر بار رفتن منبع توسط لامپ عیب آن مشخص میشود. برای عیب‌یابی و تست عملکرد منبع تغذیه تلویزیون در تلویزیون LCD می‌توانید از روش زیر استفاده نمایید.

عیب‌یابی و تست منبع تغذیه تلویزیون LCD

 هنگامی که ولتاژ تغذیه AC وارد منبع تغذیه تلویزیون یا برد IP می‌شود، ولتاژ به بخش مدار استندبای وارد شده و به صورت خودکار 5 ولت یا 3.3 ولت یا هر دو تولید می‌شود. برای تست منبع تغذیه، این ولتاژ استندبای را در کانکتور PSU بدون فشار دادن دکمه پاور اندازه‌گیری نمایید. این ولتاژ استندبای به صورت مستقیم به مادربورد فرستاده خواهد شد و از طریق IC ولتاژ رگولاتور یا مدار مدل DC-DC به چیپ‌ست اصلی (Scalar , MCU) CPU یا MCU IC (میکروکنترلر / Micom) خواهد رسید.

در این مرحله چراغ LED استندبای روشن می‌شود و هنگامی که دکمه پاور تلویزیون فشار داده می شود یا از طریق کنترل از راه دور دستور روشن شدن ارسال می شود، چیپ‌ست اصلی سیگنال POWER_ON را به برد PSU ارسال خواهد کرد تا بخش PFC و سپس بخش PWM راه اندازی شود. پس از آن که تولید 5 ولت ، 12 ولت ، 18 ولت (برای استفاده بخش صدا) و 24 ولت با موفقیت انجام شد، CPU به صورت همزمان سیگنال‌های دیگری به نام BL_ON (سیگنال دیگری شبیه DIMMING ، P-DIM و غیره به صورت همزمان فرستاده خواهد شد) را به برد اینورتر یا بخش اینورتر (اگر برد IP باشد) ارسال خواهد کرد. در زمانی که سیگنال BL_ON و 24 ولت در برد اینورتر موجود است سیستم بک لایت فعال خواهد بود. با این کار تلویزیون LCD با موفقیت راه‌اندازی شده و تعمیر منبع تغذیه تلویزیون انجام می‌شود.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون

نمایندگی تعمیرات تلویزیون ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های تعمیر و بهسازی انواع تلویزیون به متقاضیان است. دارندگان انواع تلویزیون، اعم از اولد، پلاسما، ال ای دی، ال سی دی و … می توانند در صورت بروز هر گونه اشکال در دستگاه مورد استفاده شان، با نمایندگی تعمیرات تلویزیون تماس بگیرند و درخواست خود مبنی بر نیاز به حضور کارشناس تعمیرات تلویزیون را ثبت نمایند.

تخصصی ترین مرکز تعمیرات تلویزیون، در تلاش است تا با همکاری نیروهای متخصص و مجرب، روز به‌روز خود را به استانداردهای جهانی این حوزه نزدیک‌تر سازد و بالاترین سطح کیفی خدمات را در زمینۀ تعمیر و سرویس‌های پس از آن به هموطنان گرامی ارائه نماید. احترام به مشتریان و هموطنان گرامی در کنار ارائه بالاترین خدمات، هدف مدیریت و کادر فنی نمایندگی رسمی تعمیرات تلویزیون می‌باشد.

3/5 (6 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩