اشتراک گذاری

تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی در چیست؟

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که بسیاری از کاربران تفاوت میان نمایشگر با تلویزیون های خانگی را نمی دانند و بسیاری این دو را یکی می دانند و در نتیجه انتظار کارکردی مشابه میان نمایشگر ها با تلویزیون های خانگی دارند. درست است که هر دو برای نمایش تصاویر و محتوا های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی امری است که با بررسی تفاوت های ریز و درشت این دو مهم مشخص می شود. این تفاوت ها را می توان در بخش های مختلف این دو سیستم اعم از ساختار های نرم افزاری و از همه مهم تر اجزای سخت افزاری هر دو جست و جو کرد.

تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی موجب می شود که این دو را در واقع دو دستگاه کاملا مجزا در نظر بگیرند. از ابتدا هر دوی این دستگاه ها برای اهداف متفاوتی طراحی و ساخته شده اند، اما به تدریج کاربرد های مشابه موجب کم رنگ شدن تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی شده است. در ادامه بیشتر به جزئیات این تفاوت ها اشاره می کنیم تا به صورت دقیق تفاوت های هر دو دستگاه را بشناسیم. ابتدا بهتر است هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی

معرفی مشخصات و کاربرد نمایشگر ها

زمانی که یک دستگاه را به عنوان نمایشگر در نظر می گیریم و به دنبال درک تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی هستیم، در واقع منظور دستگاهی است که می توان از آن برای نمایش محتوا های موجود در یک رایانه یا لپ تاپ شخصی استفاده کرد. خود نمایشگر به تنهایی نمی تواند داده های تصویری را پردازش کرده و نمایش دهد. این موضوع یکی از مهم ترین نکاتی است که می تواند در روشن شدن تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی کمک کننده باشد.

در واقع در نمایشگر ها تصویر و محتوایی نمایش داده می شود که پیش از نمایش در واحد های پردازنده سیستم کامپیوتری، نظیر GPU و CPU پردازش شده و اکنون نمایشگر تنها آن را پخش می کند. از این رو نمایشگر های مختلفی مانند مانیتور ایسر یا مانیتور ال جی و دیگر برند ها در بازار موجود است که هر یک را می توان متناسب با نوع سیستم مورد استفاده خریداری و استفاده کرد.

تلویزیون های خانگی

توضیح بالا تا حدودی مقدمه ای مشخص برای تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی را ارائه داد. حال، درست در مقابل نمایشگر ها، تلویزیون ها خود دارای قطعات سخت افزاری هستند که تصویر را دریافت کرده و آن را پردازش می کند. RF Tuner قطعه ای است که با دریافت سیگنال، محتوا های تصویری را پخش می کند. به این ترتیب بر خلاف مانیتور ها، تلویزیون ها به دستگاه دیگری برای نمایش تصویر نیاز ندارند. تلویزیون های قدیمی با گیرنده های آنتن تصاویر را دریافت و پخش می کردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون ها بزرگ تر شده، گیرنده ها و ورودی های بیشتری دارند و قادر به پخش جریان های بیشتری نیز هستند.


تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی از لحاظ ظاهری

اولین و قابل توجه ترین تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی در ابعاد و مشخصات ظاهری آن ها است. از لحاظ ابعاد و اندازه معمولا تلویزیون های خانگی خصوصا انواع به روز تری که در سال های اخیر طراحی و ساخته می شوند به مراتب ابعاد و اندازه بزرگ تری نسبت به نمایشگر ها دارند. این مورد یکی از مشخص ترین موارد تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی است.

اکثر تلویزیون های موجود در بازار سایزی بالاتر از 40 اینچ دارند. در مقابل اما مانیتور ها معمولا در ابعاد زیر 30 اینچ بوده و حتی می توان آن ها را روی میز مطالعه نیز قرار داد. در نتیجه معمولا پنل تلویزیون به نسبت نمایشگر ها بزرگ تر و شفاف تر است. شکل پنل نیز خود می تواند تفاوت هایی را بین دو دستگاه سبب شود. از پنل های مسطح و فلت گرفته تا انواع محدب و مقعر، انواع پنل هایی است که در دستگاه های مختلف مشاهده می شود.


تفاوت پورت ها و ورودی های دو دستگاه

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، در تعداد پورت ها و ورودی هایی است که در هر دو دستگاه تعبیه شده است. معمولا در تلویزیون های امروزی غالبا تنها پورت HDMI و VGA مشاهده می شود. این در حالی است که معمولا مانیتور ها پورت های متنوع تری دارند که از جمله می توان به ورودی Display اشاره کرد. نکته مهم دیگر در خصوص پورت ها که تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی را موجب می شود، تعداد پورت های HDMI بیشتری است که معمولا در مانیتور ها به نسبت تلویزیون ها مشاهده می شود.


تفاوت های نمایش تصویر در نمایشگر و تلویزیون خانگی

نکته قابل توجه دیگر در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، تفاوت های نمایش تصویر است. معمولا تصاویر و محتوا های ویدئویی با سرعت بسیار بیشتری در مانیتور ها نمایش داده می شوند و نمایش تصویر تاخیر کم تری به نسبت تلویزیون های خانگی دارد. این مورد به دلیل تفاوت های نرم افزاری و طراحی گرافیکی متفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی است. در نتیجه معمولا این سرعت در نمایش تصویر مانیتور را گزینه بهتری برای گیمر ها می کند.

نکته مهم دیگر در تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی، تفاوتی است که در فریم ریت دو دستگاه مشاهده می شود. فریم ریت بالاتر مانیتور ها به نسبت تلویزیون های خانگی تفاوت ریز دیگری است که در زمره ویژگی های نرم افزاری دو دستگاه قرار می گیرد. اما با وجود تمام این موارد، تفاوت فاحشی که در کیفیت تصویر هر دو دستگاه مشاهده می شود، غیر قابل انکار است. تصویر در تلویزیون های خانگی کیفیتی به مراتب بیشتر و بالاتر از مانیتور ها دارد. ابعاد تلویزیون نیز در این مهم بی تاثیر نیست. معمولا رزولوشن مانیتور ها به نسبت تلویزیون ها کم تر است و این امر نکته مهم دیگر در تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی است.

تفاوت در رنگ و تراکم پیکسلی مانیتور و تلویزیون

نکته مهم دیگر در خصوص تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی، تفاوتی است که در تعادل رنگی دو سیستم مشاهده می شود. به صورت کلی، خصوصا با وجود عرضه تلویزیون های مدرن تر، معمولا تلویزیون ها کیفیت رنگی بسیار بهتری به نسبت مانیتور ها دارند. نکته مهم دیگر در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، توجه به تراکم پیکسلی دو سیستم است.

زمانی که می گوییم تراکم پیکسلی، یعنی تعداد پیکسل هایی که در یک مربع یک اینچی نمایش داده می شود. در این خصوص باید دستگاه ها در مدل های مختلف خود بررسی شوند، اما معمولا تراکم پیکسلی نمایشگر ها بالاتر است. به هر حال این امر نیز تفاوتی است که می توان آن را بین دو دستگاه در نظر گرفت.


تفاوت رفرش ریت و زمان پاسخ دهی تلویزیون خانگی و نمایشگر

زمانی که تصویر نمایش داده شده در مانیتور ها با تلویزیون های خانگی مقایسه می شود، دو مورد مهم دیگر نیز باید در نظر گرفته شود، یکی رفرش ریت یا نرخ نوسازی و دیگری نیز زمان پاسخ دهی دستگاه. رفرش ریت سرعت نو سازی تصاویر است. این امر معمولا به قدرت کارت گرافیک بستگی دارد اما معمولا نرخ نوسازی تصویر در مانیتور ها به نسبت تلویزیون های خانگی به مراتب بیشتر است و همین امر نمایشگر ها را به گزینه ایده آل تری برای گیمینگ تبدیل می کند.

در مقایسه بعدی برای بررسی تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، زمان پاسخ دهی مطرح می شود. این زمان مدتی است که پیکسل های صفحه نمایش تغییر رنگ مورد نیاز صحنه های مختلف را ایجاد می کنند. معمولا این مشخصه در تلویزیون های HD بسیار بالاتر از مانیتور است. زمان پاسخ دهی بالاتر به نوبه خود روی کیفیت تصویر به نمایش درآمده نیز تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل نیز این مورد را می توان یکی از موارد قابل توجه تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی دانست.


تفاوت در تعمیر مانیتور و تلویزیون

تمام موارد ذکر شده در بالا به همراه تفاوت های ساختاری و سخت افزاری درون مانیتور و تلویزیون های خانگی باید در بحث تعمیرات آن ها نیز در نظر گرفته شود. به واسطه تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، فرایند تعمیر نیز متفاوت است و باید به این مهم توجه زیادی داشت. برای مثال مراحل تعمیر یا تعویض پنل ال سی دی تلویزیون با پنل نمایشگر تفاوت هایی دارد. این مورد اهمیت مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی را نشان می دهد که به خوبی به تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی واقف باشد. مرکز سخت افزار ایران می توان یک مرکز حرفه ای در خصوص تعمیر انواع تلویزیون و مانیتور محسوب شود.


آیا امکان استفاده از مانیتور و نمایشگر برای یک منظور وجود دارد؟

با وجود تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی اما می توان دو دستگاه را برای کاربردی یکسان مورد استفاده قرار داد. خصوصا با توجه به پیشرفت های حال حاضر و تغییرات صورت گرفته در این دستگاه ها که به مراتب بیشتر به هم شبیه شده اند. برای مثال با وجود گیرنده های دیجیتال می توان در نمایشگر نیز محتوای تصویری را دریافت و پخش کرد. همچنین می توان با استفاده از پورت HDMI محتوای موجود در یک لپ تاپ را در تلویزیون پخش کرد یا کنسول بازی را به تلویزیون خانگی متصل کرد. اما به هر حال نمی توان نمایشگر و تلویزیون را یکی دانست و تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی هنوز هم در برخی نکات ریز و درشت مشهود است.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩