اشتراک گذاری

مفهوم نسبت تصویر در تلویزیون چیست؟

برای سنجش کیفیت و وضوح تصویر در یک تلویزیون چندین فاکتور را در نظر می گیرند که یکی از آنها نسبت تصویر در تلویزیون است. aspect ratio یکی از پارامترهایی است که بسیاری از فاکتورهای دیگر از جمله کیفیت و اندازه تصاویر به آن بستگی دارد. بنابراین در زمان خرید تلویزیون یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، نسبت تصویر است. شما باید قبل از خرید aspect ratio را در دستگاه بررسی کنید تا ببینید که آیا تصاویر را با اندازه هایی استاندارد و مناسب تماشا می کنید یا خیر.

اما دقیقا aspect ratio چیست؟ به نسبت تصویر در تلویزیون Aspect ratio گفته می شود. این عبارت به معنی نسبت اندازه افقی تصاویر به اندازه عمودی آنهاست که به صورت X:Y نمایش داده می شود. در تلویزیون های مختلف می توانید اندازه تصاویر متفاوتی داشته باشیم. در این مقاله شما را با رایج ترین نسبت های تصویر تلویزیون و مشخصاتی که دارند آشنا می کنیم. برای تعمیر تلویزیون خود با ما تماس بگیرید.

نسبت تصویر در تلویزیون

فهرست مطالب

اهمیت نسبت تصویر در تلویزیون

aspect ratio در تلویزیون به این دلیل مهم است که اگر به درستی انتخاب شده باشد، تصاویر با کیفیت مطلوب در نمایشگر نمایش داده می شوند. بنابراین عکس ها و تصاویر از نظر ارتفاع و عرض استاندارد بوده و حالت کشیدگی در آنها وجود ندارد. با انتخاب درست aspect ratio می توانید تصاویر و اشیا را در تلویزیون با حالت واقعی شان ببینید و مشکلی در نمایش آنها نداشته باشید. 

اما اگر aspect ratio در تلویزیون استاندارد نباشد ممکن است بخش هایی از تصویر نمایش داده نشود یا این که اطراف تصاویر سیاه شوند. همچنین کیفیت تصاویر مطلوب نیستند و اندازه واقعی آنها نمایش داده نمی شود. نسبت تصویر هم در تلویزیون ها و هم در نمایشگرهای کامپیوتر و لپ تاپ باید استاندارد باشد.

انواع نسبت تصویر در تلویزیون کدام است؟

زمانی که در مورد aspect ratio در تلویزیون صحبت می کنیم دو اصطلاح اصلی مطرح می شود. یکی از آنها به معنی نسبت تصویر پخش شده در تلویزیون به ابعاد صفحه نمایش است. دومین مورد به aspect ratio ضبط شده اشاره دارد. هر دوی این اصطلاحات در ارتباط با هم اندازه و نحوه نمایش نهایی تصاویر را تعیین می کنند. بر این اساس ما چند aspect ratio اصلی داریم که در اکثر نمایشگرها از تمام آنها پشتیبانی می شود و شامل موارد زیر است:ش

  • نسبت تصویر 4:3
  • نسبت تصویر 16:9
  • نسبت تصویر 21:9

ابعاد و اینچ تلویزیون و نوع پنل نمایشگرها نیز در انتخاب aspect ratio اهمیت دارند و باید در زمان انتخاب تلویزیون به آنها توجه کرد. علاوه بر این مدل تلویزیون یعنی قدیمی بودن یا جدید بودن دستگاه نیز جزو نکاتی است که در زمان انتخاب aspect ratio مناسب در تلویزیون باید مد نظر قرار بگیرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص پنل های تلویزیون می توانید مقاله تفاوت پنل VA و IPS را مطالعه کنید.

نسبت تصویر 4:3

از جمله انواع نسبت های تصویر رایجی که در تلویزیون ها کاربران آن را انتخاب می کنند، نسبت تصویر 4:3 است. البته اکثرا این aspect ratio را در تلویزیون های معمولی بیشتر می بینیم و می توان گفت که استاندارد تصاویر این تلویزیون ها همین اندازه تصویر است.

معمولا تلویزیون هایی با ارتفاع 3 واحد و پهنای 4 واحد از این نوع aspect ratio بهره مندند. البته این بدان معنا نیست که سایر نسبت های تصویر تلویزیون در این تلویزیون ها در دسترس نیست، اما این aspect ratio در تلویزیون های معمولی به عنوان یک گزینه استاندارد در نظر گرفته می شود که می توان با تنظیم آن یک تصویر با کیفیت را دید.

نسبت تصویر 16:9

گزینه بعدی aspect ratio در تلویزیون ها نسبت 16:9 است. معمولا اکثر تلویزیون هایی که برای پخش محتوای سینمایی یا ویدئو کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرند با این نسبت تصویر عرضه می شوند. در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آنها 16:9 باشد ارتفاع تلویزیون 9 واحد و پهنای آن 16 واحد است. به تلویزیون هایی با این مشخصات معمولا تلویزیون های صفحه عریض هم گفته می شود و دلیل آن این است که عرض این تلویزیون بسیار زیاد است.

نسبت تصویر 21:9

سومین استانداردی که برای aspect ratio در تلویزیون تعریف شده، نسبت 21:9 است. این نسبت تصاویر را بیشتر می توان در نمایشگرهای اولترا واید مشاهده کرد، چرا که اساسا به تلویزیون هایی با این aspect ratio اولترا واید گفته می شود. نسبت تصویر 21:9 بیشتر در نمایشگرهای مخصوص گیمینگ به کار می رود و اکثر گیمرها به دنبال نمایشگرهایی با این نسبت تصویر هستند.

از انواع تلویزیون های 4k گرفته تا تلویزیون Full HD و QHD از نمایشگرهایی با نسبت تصویر 21:9 بهره می برند. در خصوص این نمایشگرها بسته به نوع محتوایی که پخش می شود این امکان وجود دارد که اگر تصویر روی حالت زوم قرار بگیرد اطراف آن سیاه دیده شود. در این شرایط لازم است تا کاربران در بخش تنظیمات تصویر تلویزیون، تنظیمات را به گونه ای تغییر دهند تا این سیاهی از بین برود.

بهترین نسبت تصویر در تلویزیون کدام است؟

تا این جا با رایج ترین نسبت های تصویر در تلویزیون ها و نمایشگرها آشنا شدیم. اما در بین تمام این موارد aspect ratio 16:9 رایج ترین و بهترین aspect ratio در تلویزیون است که اکثر کاربران آن را انتخاب می کنند. اکثر تلویزیون هایی که از این نسبت تصویر استفاده می کنند کیفیت تصویر بسیار بالایی دارند و می توان تصاویر را با اندازه ای مطلوب در آنها مشاهده کرد. 

اکثر برندهای تولید کننده تلویزیون محصولات خود را با این نسبت تصویر طراحی و تولید می کنند. معمولا محتواهایی که با نسبت 16:9 نمایش داده می شوند می توانند اندازه واقعی اشیا و تصاویر را نمایش دهند.

نکاتی در مورد نسبت تصویر در تلویزیون

در پایان باید به چند نکته در خصوص نسبت تصویر در تلویزیون اشاره کنیم. اول این که نسبت تصویر 16:9 جزو استانداردهای نسبت تصویر در اکثر نمایشگرهاست. با این حال ممکن است برخی از تصاویر با این aspect ratio هم به درستی نمایش داده نشوند که در این شرایط باید تنظیمات را به گونه ای تغییر داد که تصاویر بهتر نمایش داده شوند. نکته مهم دیگر این که علاوه بر نسبت استاندارد تصویر در تلویزیون خود محتوا هم مهم است. برخی از تصاویر و محتواها ممکن است با استاندارد تلویزیون مطابقت نداشته باشند. مقاله  بهترین فاصله از تلویزیون چقدر است ؟ را مطالعه کنید.

در این شرایط برخی از نمایشگرها به قابلیتی به نام انطباق پذیری تصویر مجهزند که با فعال بودن آن، نمایش تصاویر با توجه به حالت نمایشگر تنظیم می شود تا کاملا تصاویر منطبق شوند و مشکلی در نمایش آنها وجود نداشته باشد. در برخی مواقع ممکن است به دلیل ناهماهنگی که بین تصویر ضبطی و اندازه فیزیکی تلویزیون وجود دارد، بخشی از تصاویر به درستی نمایش داده نشوند. 

در نهایت این که انتخاب aspect ratio در تلویزیون ها بهتر است بر اساس اینچ آنها صورت بگیرد. بسته به ابعاد فیزیکی تلویزیون و مدل آنها ( قدیمی یا جدید بودن شان )، هر یک از نسبت های تصویر رایج می توانند به شکلی متفاوت تصاویر را نمایش دهند. برای مثال اگر تلویزیون شما عرض پهن تری داشته باشد، تصاویر با نسبت 4:3 در قسمت میانی صفحه نمایش داده خواهند شد و اطراف شان سیاه می شود.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩