اشتراک گذاری

نکات بسیار مهم درباره تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون تنها یک قاعده دارد، آن هم عدم استفاده از مایعات شیمیایی و اسپری نکردن هر گونه مایعات به صفحه نمایش و البته سایر بخش‌های تلویزیون است. مهم نیست که چه نوع تلویزیونی دارید، روش تمیز کردن توصیه شده برای تمام مدل های تلویزیون یکسان است.

تنها چیزی که برای تمیز کردن صفحه تلویزیون خود نیاز دارید یک دستمال میکروفیبر خشک و بدون پرز است. از این مدل دستمال‌ها معمولا برای تمیز کردن و پاک کردن ملایم لکه های عینک، تلفن همراه و لنز دوربین استفاده می‌‌شود. بهتر است دستمال میکروفیبر شما بزرگ باشد تا هم اثر انگشتی روی تلویزیون نماند و هم تمیز کردن تلویزیون در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

در ادامه بهترین راه برای تمیز کردن تلویزیون صفحه تخت همراه با چند نکته مفید در مورد نحوه پاک کردن تمام لوازم جانبی همراه با آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. (در صورتی که به هر دلیل طی تمیز کردن تلویزیون متوجه ورود مایعات به آن شدید فوراً تلویزیون را از برق بکشید و آنرا خشک کنید. بهتر است تلویزیون یک روز تمام خاموش بماند).

تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون های پلاسما، ال ای دی، ال سی دی و OLED صفحه تخت

نمایشگرهای ظریف‌تر LCD، پلاسما یا rear-projection screens نمی‌توانند رطوبت بیش از حد را تحمل کنند. بنابراین، چه صاحب یک تلویزیون سامسونگ، سونی یا ال‌جی باشید و یا صفحه‌نمایش تلویزیون شما مسطح 4K است اگر می‌خواهید تلویزیون های پلاسما، ال ای دی، ال سی دی و OLED صفحه تخت بدون آسیب رساندن آن را تمیز کنید آنچه نیاز دارید پارچه میکروفیبر یا گردگیر الکترواستاتیک و یا دستمال از قبل مرطوب شده است. 

تلویزیون را با یک پارچه میکروفایبر نرم و خشک یا گردگیر الکترواستاتیک گردگیری کنید. لکه های سرسخت را با یک دستمال مرطوب که برای وسایل الکترونیکی طراحی شده است، تمیز کنید. با پارچه میکروفیبر یا گردگیر خود، روی دکمه‌ها و پشت تلویزیون بروید تا گرد و غبار را از دریچه‌ها جمع کنید.

یک نکته درباره تمیز کردن تلویزیون پلاسما: صفحه های پلاسما، اگر چه از شیشه ساخته شده اند، اما دارای پوشش های ضد تابش نور هستند که ممکن است توسط محصولات تمیز کننده سنتی آسیب ببینند. بنابراین بهتر است همان روش های را که برای تمیز کردن تلویزیون های LED، LCD و OLED استفاده می کنید، برای این تلویزیون ها نیز بکار ببرید.

محلول های خانگی برای تمیز کردن تلویزیون

برای تمیز کردن تلویزیون، می‌توانید از محلول‌های خانگی ساده و ارزان استفاده کنید. برخی از این محلول‌ها عبارتند از:

  • آب و سرکه: یک پیمانه آب و یک پیمانه سرکه را با هم مخلوط کنید و با یک بطری اسپری روی یک دستمال میکروفایبر اسپری کنید. سپس با دستمال صفحه تلویزیون را به آرامی تمیز کنید.
  • مایع لباسشویی و سرکه: یک قاشق سرکه، یک قاشق مایع لباسشویی و یک قاشق آب را با هم مخلوط کنید و با یک پارچه یا پنبه کنترل تلویزیون را تمیز کنید. از این محلول برای تمیز کردن لکه های سخت استفاده کنید. 

 

توجه داشته باشید که قبل از تمیز کردن تلویزیون، باید آن را خاموش کنید و اجازه دهید که خنک شود. همچنین از فشار زیاد روی صفحه خودداری کنید و از دستمال‌های خشن، کاغذی یا اسفنجی استفاده نکنید.

تمیز کردن تلویزیون بدون رد دستمال

برای اینکه تلویزیون خود را بدون باقی گذاشتن هیچ اثری پاک کنید باید از پارچه میکروفیبر تمیز یا گردگیر استفاده کنید. در این شرایط برای تمیز کردن تلویزیون ابتدا صفحه را در یک جهت (افقی یا عمودی) پاک کنید، سپس برای بار دوم در جهت مخالف آن را پاک کنید تا تمام صفحه را کاملاً بپوشانید و رگه های مشاهده شده را بگیرید. سعی کنید در حین تمیز کردن دستمال را بچرخانید چون گرد و غبار جمع می کند.

(نکته مهم: صفحه را با تلویزیون خاموش تمیز کنید. وقتی صفحه سیاه است، دیدن و پاک کردن ردها آسان تر است).

آموزش تمیز کردن بلندگوهای تلویزیون

اگر صدایی که از بلندگوها می آید حالت خفگی دارد، ممکن است زمان تمیز کردن آنها فرا رسیده باشد. نکات زیر را دنبال کنید تا صدای بلندگوی خود را شفاف و صاف کنید. برای تمیز کردن تلویزیون در این شرایط می‌توانید از غلتک پرزگیر و جاروبرقی استفاده کنید. اگر روکش های پارچه ای روی بلندگوهای شما قابل جدا شدن هستند (دفترچه راهنما را بررسی کنید)، آنها را بردارید و دو طرف آن را با جاروبرقی جاروبرقی بکشید تا گرد و غبار، پرز و موها که اغلب به آنجا می چسبند پاک شود. اگر نمی توان روکش ها را جدا کرد، کار را از جلو با جاروبرقی انجام دهید یا از یک غلتک پرزگیر استفاده کنید.

چگونه ریموت کنترل خود را تمیز کنیم؟

در تمیز کردن تلویزیون یک بخش کار هم ریموت است. برای تمیز کردن ریموت اولین کاری که باید انجام دهید خارج کردن باتری است. به آرامی کنترل از راه دور را روی میز یا یک سطح صاف بزنید تا خرده‌های گیر کرده در شکاف‌ها از جای خود خارج شوند. 

یک دستمال مرطوب ضد عفونی کننده – از قبل مرطوب شده – بردارید آن را خوب فشار دهید تا آب آن گرفته شود. از آن برای تمیز کردن دو طرف کنترل از راه دور استفاده کنید. به دکمه ها و فضاهای باریک اطراف آنها توجه ویژه ای داشته باشید. 

اجازه دهید کنترل از راه دور در هوا خشک شود، سپس باتری ها را تعویض کنید. برای پاک کردن فضای میان دکمه ها هم می‌توانید از گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل استفاده کنید.

چند نکته مهم درباره تمیز کردن تلویزیون

  • هرگز مایع – چه آب معمولی و چه مواد شوینده مثل شیشه پاک کن – را مستقیماً روی صفحه تلویزیون حتی تلویزیون های قدیمی اسپری نکنید. اسپری اضافی می تواند به کابین و قسمت داخلی تلویزیون نفوذ کند و به مجموعه آسیب برساند.
  • از برس گردگیری نرم و مکش کم جاروبرقی خود استفاده کنید تا گرد و غبار را از هر دریچه، پورت و اتصال کابل پاک کنید.
  • تمیز کردن تلویزیون خود را به صورت هفتگی انجام دهید تا گرد و غبار و اثر انگشت موجود بر روی آن، حالت پایدار پیدا نکند. با نگه داشتن یک پارچه میکروفیبر در نزدیکی تلویزیون، کار را برای خود آسان تر کنید.
  • از محصولات حاوی آمونیاک، الکل یا استون که می تواند به صفحه تلویزیون آسیب برساند، استفاده نکنید.

آموزش تمیز کردن تلویزیون ال سی دی

برای تمیز کردن تلویزیون ال سی دی، در وهله‌ی نخست توصیه می‌شود تلویزیون را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید. این کار کمک می‌کند تا  تا جریان الکتریسته از مانیتور تلویزیون تخلیه شود. برای تمیز کردن پنل تلویزیون صرفا از یک پارچه‌ی کتان نرم، لطیف، مرطوب و بدون پرز استفاده کنید. اگر از مایع پاک‌کننده‌ی مخصوصی استفاده می‌کنید، به جای اسپری کردن آن به مانیتور، ان را بر روی پارچه اسپری کنید. (به طور کلی استفاده از مایع پاک‌کننده‌ی خاصی برای پنل توصیه نمی‌شود. برای این کار کافی است تا از پارچه‌ی نم‌دار شده با آب استفاده کنید).

توجه داشته باشید که در جعبه بعضی از نمایشگرها، پارچه مخصوص برای تمیز کردن LCD وجود دارد. همچنین می توانید با مراجعه به فروشگاه های دوربین عکاسی یا فروشگاه های عینک، پارچه مخصوص لنز و یا عینک را تهیه کنید و از آن برای تمیز کردن تلویزیون ال سی دی استفاده نمایید.

چند نکته درباره تمیز کردن ال سی دی تلویزیون

اگر چه پنل های تلویزیون به طور کلی در گذر زمان، شفافیت و درخشندگی ابتدایی خود را از دست می‌دهند اما تمیز کردن تلویزیون ال سی دی در بازه‌های زمانی مشخص کمک می‌کند تا ظاهر این دستگاه در دراز مدت، همچنان تمیز و زیبا به نظر برسد. در تمیز کردن تلویزیون به نکات درج شده در این مقاله توجه کنید. بی‌توجهی به این نکات سبب نفوذ رطوبت به قطعات داخلی دستگاه و خرابی آنها می‌گردد.

 

1- از شیشه شو برای تمیز کردن تلویزون استفاده نکیند!

محل شیشه شو یک محلول قوی است و نباید برای تمیزکردن تلویزیون استفاده شود. زیرا صفحه نمایش تلویزیون بسیار حساس است. 

2- الکل و آمونیاک برای تمیزکردن تلویزیون خطرناک است!

از اسپری هایی که حاوی موادی چون محلول یا بخار آمونیاک، اتیل الکل، استون، اتیل اسید و کلراید متیل است استفاده نکنید. این مواد باعث آسیب جدی به پنل نمایشگرهای LCD می گردند. در صورتی که به دلیل بی‌توجهی به این موارد متوجه بروز اشکال و خرابی در تلویزیون خود شدید، در اسرع وقت به یکی از مراکز تعمیرات تخصصی تلویزیون، نظیر مرکز تخصصی تی وی مانیتور مراجعه نمایید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩