تفاوت پنل va و ips

پس از گذشت سال ‌ها از معرفی فناوری ‌های نمایش جدید، صفحه ‌های نمایش (LCD) هنوز هم جزء دستگاه ‌های محبوب برای مصارف مختلف محسوب می ‌شوند، از جمله تلویزیون، مانیتور، گوشی‌ های هوشمند، لپ‌ تاپ‌ ها، و حتی نمایشگرهای خودرو نیز دارای صفحه نمایش دهنده ای از جنس LCD یا LED هستند. اما چون یک تنظیمات ویژه نمی ‌تواند تمام نیازهای مختلف مصرف‌کنندگان را پوشش دهد، صفحه ‌های نمایش LCD با دو نوع پنل مختلف عرضه می ‌شوند. از جمله این دو نوع می توان به  VA (Vertical Alignment) و IPS (In-Plane Switching) اشاره نمود. در ادامه به بررسی تفاوت پنل va و ips می پردازیم و به صورت تخصصی این دو نوع پنل را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم. تمامی موارد ذکر شده مورد تایید کارشناسان تعمیر پنل تلویزیون است.

تفاوت پنل VA و IPS

بررسی تفاوت بین پنل VA و IPS

پنل VA

همانطور که از نام آن پیداست، در پنل VA، بلورهای مایع به صورت عمودی قرار دارند. هنگام عبور نور خط‌ های مرکز این سلول‌ ها، مجموعه دومی را ایجاد می کنند که در نهایت نور را مسدود می ‌کنند و این باعث ایجاد حالت سیاه می ‌شود. با اعمال جریان الکتریکی، سلول‌ ها به صورت افقی در می ‌آیند و اجازه عبور نور را می ‌دهند که منجر به نمایش تصویر می ‌شود.

یکی از ویژگی‌ های برجسته پنل VA نسبت کنتراست بسیار بالا است که معمولاً نسبت‌ های کنتراست 3000:1 یا 6000:1 را دارد. در مقایسه با پنل IPS معمولاً با نسبت کنتراست 1000:1، این یک افت واضح است. با این حال، زاویه دید پنل‌ های VA محدود است و تجربه جذابیت تصویر فقط در صورت نشستن مستقیم در مقابل نمایشگر یا تلویزیون امکان ‌پذیر است.

 • حالا، زمانی که جریان الکتریکی اعمال می ‌شود، باعث موازی شدن سلول‌ ها به صورت افقی می‌ شود و اجازه می‌ دهد که نور عبور کند و تصویر نمایش داده شود.
 • همانطور که پیش ‌تر ذکر شد، نمایشگرهای با پنل VA نسبت کنتراست عالی ارائه می ‌دهند. معمولاً می ‌توان پنل‌ های VA را با نسبت کنتراست 3000:1 یا 6000:1 یافت. یک پنل IPS قابل مقایسه تنها یک نسبت کنتراست 1000:1 دارد.
 • اما زمانی که به زوایای دید نگاه می‌ کنیم، پنل‌ های VA عقب می‌ افتند. زاویه دید به زاویه ‌ای اشاره دارد که می‌ توانید در آن زاویه تصویر مورد نظر خود را به صورت واضح و شفاف تماشا کنید اما این قابلیت در این نوع پنل ها بسیار ضعیف است.
 • پنل ‌های VA زوایای دید بسیار محدودی دارند. شما تنها می ‌توانید تجربه جذابی داشته باشید زمانی که مستقیماً رو به روی نمایشگر بنشینید. زوایاي گسترده تجربه مشابهي ارائه نخواهند داد.
 • پنل‌ های VA برای بازی ‌ها عالی هستند چرا که معمولاً وقتی بازی می ‌کنید، مستقیماً رو به روی مانیتور هستید.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد : انواع پنل تلویزیون

مزایا پنل VA و IPS

 • نسبت کنتراستی ارائه می دهد که 3 برابر بهتر از پنل ‌های IPS است.
 • یکنواختی خوب سیاه.
 • قیمت مناسب.

معایب پنل VA و IPS

 • زاویه دید بسیار محدودی دارد و تجربه مشابهی هنگام نشستن در فاصله ‌های دورتر به تلویزیون نخواهید داشت.
 • دامنه رنگی کمی دارد.
 • زمان پاسخ‌ گویی آهسته است.

پنل IPS

در پنل IPS، بلورهای مایع به صورت موازی قرار دارند. علاوه بر این، ساختار بلورها و قرارگیری الکترود ها از پنل VA متفاوت است. الکترود ها بیشترین فضایی را اشغال می ‌کنند که منجر به کاهش کنتراست و روشنایی صفحه می ‌شود. از طرف دیگر، پنل ‌های IPS زاویه دید گسترده‌ تری دارند و در صورت نشستن در زوایای مختلف نمایشگر، تفاوت کمی در بازتولید رنگ دیده نمی ‌شود.

از نقاط ضعف پنل IPS می‌ توان به نسبت کنتراست کمتر آن نسبت به پنل VA اشاره کرد. همچنین، معمولاً این پنل ‌ها عملکرد ضعیف‌ تری در نمایش تصاویر تاریک در مرکز یک صفحه سیاه دارند. این همچنین باعث مشاهده یک پدیده مشخص به نام ‘IPS Glow’ می ‌شود که در آن نقاط نوری در گوشه ‌های صفحه ظاهر می ‌شود.

 • با پنل ‌های IPS می‌ توانید تلویزیون / مانیتور را از زوایای وسیعی مشاهده کنید و همچنان کیفیت تصویر قابل توجهی داشته باشید. بر خلاف پنل‌ های VA، تفاوت بسیار کمی در باز تولید رنگ حاصل می ‌شود زمانی که از زاویه گسترده ‌ای نسبت به نمایشگر نشسته ‌اید.
 • اما زمانی که به یکنواختی سیاه می ‌پردازیم، پنل‌ های IPS ضعیف عمل می ‌کنند. این پنل‌ ها در نمایش تصویر روشن در مرکز صفحه کاملاً سیاه کاری نمی ‌کنند.
 • یک نقطه مهم دیگر در مورد پنل‌ های IPS این است که یک پدیده مشخص به نام ‘IPS Glow’ دارند. شما نقاط نوری را در گوشه‌ های صفحه مشاهده خواهید کرد. این اتفاق زمانی می‌ افتد که نور اضافی از طریق صفحه عبور می ‌کند.
 • در ابتدا، پنل ‌های IPS در تلویزیون ‌ها به دلیل زوایای دید وسیع آن‌ ها استفاده می ‌شدند، زیرا می ‌توانستیم از هر نقطه ‌ای در اتاق نشسته و تصاویر را مشاهده کنیم. اما به دلیل کیفیت، دقت رنگ و زمان پاسخ سریعتر، صفحه‌ نمایش‌ های مایع به تدریج در مانیتورهای کامپیوتر و صفحه‌ نمایش لپ‌ تاپ‌ های پیشرفته جایگزین شدند.

مزایای پنل IPS

 • پنل‌ های IPS زوایای دید بیشتری دارند. شما حتی زمانی که از زوایای خیلی دور نشسته ‌اید، کیفیت تصویر را کاهش نمی‌ دهید.
 • نرخ تازه سازی بالا. شما تجربه بازی پیوسته و روانی خواهید داشت.
 • زمان پاسخ کم.
 • نرخ تازه سازی مناسبی دارد.

معایب پنل IPS

 • نسبت کنتراست آن ها به اندازه پنل‌ های VA خوب نیست.
 • یکنواختی سیاه ضعیف دارند.
 • پنل‌ های IPS بسیار گران هستند.

مقایسه پنل VA و IPS

به طور کلی تفاوت های زیاد بین پنل va و ips  وجود دارد. بررسی این موارد بسیار مهم است زیرا هر کدام از این پنل ‌ها ویژگی ‌ها و نقاط ضعف خود را دارند، انتخاب آن ها بستگی به نیازها و استفاده مورد نظر شما دارد. در جدول زیر، تفاوت ‌های اصلی بین پنل VA و IPS را مشاهده می ‌کنید:

 • نسبت کنتراست در پنل VA بسیار بالا است (تا 6000:1) و در حالی که این نسبت در پنل های IPS مقداری متوسط (حدود 1000:1) به شمار می آید.
 • زاویه دید در پنل های VA محدود بوده اما این زاویه دید در پنل های IPS گسترده است.
 • زمان پاسخ به تغییر تصاویر در پنل های VA کم (تا 1 میلی‌ثانیه) است. در حالیکه این زمان در پنل های IPS نسبتا بالا (تا 16 میلی‌ثانیه) است.
 • نرخ تازه ‌سازی در پنل VA بالا (تا 240 هرتز) بوده و همچنین در پنل IPS نیز بالا (تا 360 هرتز) است.
 • یکنواختی سیاه در پنل VA بهتر است در شرایطی که این ویژگی در پنل IPS ضعیف است.
 • کیفیت تصویر یکی دیگر از قابلیت های خوب در پنل های VA است در حالیکه این کیفیت در پنل های IPS تقریبا متوسط است.
 • از پنل های VA برای استفاده در دفتر یا مطالعه، بازی‌ های آنلاین و بازی ‌های PC با کیفیت کاربردی بسیار بالا می توان بهره برد. همچنین از پنل های IPS نیز در هنر های دیجیتال و برنامه ‌نویسی می توان بیشتر بازده را داشت.
 • قیمت پنل های VA تقریبا متوسط است اما قیمت پنل های IPS گران محسوب می شود.

در نهایت، انتخاب بین پنل VA و IPS بستگی به نیاز ها و ترجیحات شما دارد. اگر به دنبال نسبت کنتراست بالا، یکنواختی سیاه مناسب و زمان پاسخ کم هستید و محدودیت زاویه دید قابل قبول است، پنل VA گزینه مناسبی است. از سوی دیگر، اگر نیاز به زاویه دید گسترده، نرخ تازه ‌سازی بالا و دقت رنگی بیشتر دارید، پنل IPS ممکن است گزینه بهتری باشد. مطمئناً با درک دقیق ‌تر از ویژگی‌ ها و مزایا و معایب هر نوع پنل، شما می‌ توانید تصمیم بهتری برای نیازهای خود بگیرید.

مقایسه پنل VA و IPS

این مقاله را از دست ندهید : چرا تلویزیون روشن نمی شود؟

چه عواملی باعث انتخاب و مقایسه پنل تلویزیون می شود؟

 1. کیفیت تصویر :

IPS: این پنل‌ ها بیشترین دامنه رنگ را دارند و شما می ‌توانید تجربه بازی واقعی ‌ای داشته باشید. علاوه بر این، زوایای دید بهتری دارند، بنابراین کاهشی در کیفیت تصویر نخواهید داشت حتی اگر رو به روی تلویزیون / مانیتور ننشسته‌ اید.

VA: با اینکه دامنه رنگ به اندازه پنل ‌های IPS عالی نیست، اما کار خوبی در نمایش تغییرات رنگ انجام می‌ دهد. اما زاویه دید محدود است، بنابراین شما باید مستقیماً رو به روی تلویزیون / مانیتور بنشینید.

 1. نرخ تازه ‌سازی :

IPS: پنل‌ های IPS یکی از بالاترین نرخ‌ های تازه ‌سازی را دارند. در حالی که شما به راحتی یک پنل IPS با نرخ تازه ‌سازی 144 هرتز پیدا می‌ کنید، برخی از جدیدترین مدل‌ ها نرخ تازه‌ سازی 360 هرتز دارند. اگر یک از دسته کاربران بازی های آنلاین حرفه ای هستید، هنرمند دیجیتال یا ویراستار ویدیو هستید، باید با بالاترین نرخ تازه ‌سازی را داشته باشید تا بتوانید عملکرد خود را بهبود ببخشید.

VA: پنل ‌های VA نرخ تازه ‌سازی کمتری نسبت به پنل ‌های IPS دارند. بیشتر پنل ‌های VA با نرخ تازه ‌سازی 120 هرتز همراه هستند. اگر می ‌خواهید نرخ تازه ‌سازی بالاتری داشته باشید، باید تاخیر اضافی را بپذیرید. حداکثر نرخ تازه ‌سازی پنل‌ های VA 240 هرتز است.

 1. زمان پاسخ :

IPS: پنل ‌های IPS به طور عمومی با زمان پاسخ 4 میلی‌ ثانیه عرضه می ‌شوند. این برای تماشای تلویزیون یا بازی کردن اکثر بازی ‌ها کافی است. اما اگر بازی‌ های مسابقه ‌ای یا بازی‌ های تیراندازی اول شخص را انجام می‌ دهید، باید زمان پاسخ کمتر از 2 میلی ‌ثانیه داشته باشید.

VA: پنل ‌های VA به طور عمومی زمان پاسخی کمتر از پنل ‌های IPS با 5 میلی ‌ثانیه دارند. بنابراین، احتمال دارد تجربه تاریک شدن حرکت را داشته باشید. اما برخی از پنل‌ های VA با قیمت گزاف زمان پاسخی سریع ‌تر دارند.

 1. زاویه دید :

IPS: در زمینه زاویه دید، پنل ‌های IPS به طور قابل توجهی از پنل ‌های VA پیشی می ‌گیرند. آن ها زوایای دید گسترده‌ تری دارند. شما هیچ کاهش کیفیت تصویری تجربه نخواهید کرد حتی اگر از یک زاویه دید افقی خیلی حاد تلویزیون را تماشا کنید.

VA: پنل‌ های VA زاویه دید بسیار محدودی دارند. شما باید به نزدیک محور مستقیم تلویزیون نشسته و از کیفیت تصویر لذت ببرید. اگر به طور گسترده ‌تر نشسته باشید، کاهش قابل توجهی در کیفیت تصویر خواهید داشت.

 1. نسبت کنتراست :

نسبت کنتراست به تفاوت بین حداکثر و حداقل روشنایی اشاره دارد. این قابلیت نمایشگر را نشان می‌ دهد تا رنگ‌ های تیره تر و روشن تر نشان داده شوند.

IPS: پنل‌ های IPS کار مناسبی را در بخش نسبت کنتراست انجام می‌ دهند اما به هیچ عنوان به پنل ‌های VA نمی‌ رسند. یک پنل IPS نسبت کنتراستی حدود 1000:1 ارائه می ‌دهد. هنگام تماشای محیطی با رنگ سیاه در یک پنل IPS، رنگ سیاه کمی خاکستری خواهد شد.

VA: پنل ‌های VA نسبت کنتراست برتری حدود 6000:1 ارائه می ‌دهند که بسیار تاثیرگذار است. این پنل‌ ها توانایی نشان دادن محیط‌ های تاریک ‌تر را دارند. بنابراین، شما از جزئیات تصویری نشان داده شده توسط پنل‌ های VA لذت خواهید برد.

6. یکنواختی سیاه :

یکنواختی سیاه به قابلیت یک نمایشگر برای نمایش یکنواخت رنگ سیاه در سراسر صفحه‌ اش اشاره دارد.

IPS: پنل ‌های IPS در نمایش یکنواخت رنگ سیاه در سراسر صفحه خود عالی عمل نمی‌ کنند. به دلیل نسبت کنتراست پایین، رنگ سیاه به نظر کمی خاکستری خواهد آمد.

VA: پنل‌ های VA یک یکنواختی سیاه خوب دارند. اما این هم بستگی به مدل تلویزیونی که انتخاب می‌ کنید دارد.

اینو بخون حتما به کارت میاد : بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

نتیجه گیری تفاوت بین پنل VA و IPS

پنل‌ های VA یکنواختی سیاه بهتری نسبت به پنل‌ های IPS دارند. به طور خلاصه، تفاوت اصلی بین پنل va و ips در ترتیب کریستال ‌های مایع است. این ترتیب منجر به تفاوت ‌های در عملکرد و کیفیت تصویر پنل ‌ها می ‌شود. پنل ‌های VA برای استفاده در محیط ‌های اداری/تحصیلی، بازی ‌های پیشرفته کامپیوتری و بازی ‌های آنلاین مناسب هستند. اگر به دنبال یک پنل برای استفاده مختلط هستید، پنل VA همچنان نیاز های شما را برآورده خواهد کرد. پنل IPS، به عنوان مثال، برای برنامه ‌نویسان، ویرایشگران عکس و ویدیو، و هنرمندان دیجیتال مناسب است.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩