اشتراک گذاری

بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

گذر زمان، بشر را به سمت پیشرفت فناوری‌هایی که زندگی را آسوده‌تر می‌کنند سوق می‌دهد. یکی از مثال‌ها در این مورد، منسوخ شدن فناوری تلویزیون آنالوگ و جایگزین شدن تلویزیون دیجیتال با آن است. تفاوت اصلی این دو تلویزیون در نوع دریافت سیگنال است. در بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال می‌توان به کیفیت بالاتر صدا و تصویر در مدل دیجیتال اشاره کرد.

علاوه بر این، به لطف این فناوری اکنون هم تعداد کانال‌های تلویزیونی افزایش پیدا کرده و هم تصویر صاف و بدون هرگونه قطعی را می‌توانید مشاهده کنید. ما در این مقاله به بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال خواهیم پرداخت و بعد از اینکه با هر دو فناوری آشنا شدید، به مقایسه تلویزیون آنالوگ با دیجیتال خواهیم پرداخت.

بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

تلویزیون‌های دیجیتال از سال ۲۰۰۹ به صورت گسترده وارد بازار شدند. بزرگ‌ترین مزیت این تلویزیون‌ها در مقایسه تفاوت های تلویزیون analog و digital، کیفیت بالاتر تصویر و همچنین ارائه کانال‌های بیشتر به مشتریان است. اما تفاوت اصلی این دو تلویزیون در نحوه انتقال سیگنال از منبع به تلویزیون است. در واقع، تغییر نوع ارسال سیگنال در تلویزیون‌های دیجیتال باعث برتری آن‌ها در کیفیت گیرندگی و تصویر در همان پهنای باند شد.

بیشتر بخوانید: بازیابی رمز تلویزیون

تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال از نظر انتقال سیگنال

سیگنال‌ها، تعیین کننده‌ترین موضوع در تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال هستند. در فناوری آنالوگ، سیگنال و امواج به همان شکل اولیه خود ضبط و استفاده می‌شوند. یک دستگاه ضبط صوت با سیگنال آنالوگ را فرض بگیرید که با میکروفون صدای شما را دریافت و روی یک نوار کاست ضبط می‌کند. 

این کار توسط یک سیگنال آنالوگ انجام می‌شود. اما سیگنال دیجیتال به شکل موج مربعی منتشر می‌شود. در واقع ابتدا به صورت موج آنالوگ شکل می‌گیرند و سپس به اعداد صفر و یک تبدیل می‌شوند و می‌توانند روی دستگاه‌های دیجیتال ذخیره شوند.

تلویزیون آنالوگ

قبل از این که تلویزیون‌های دیجیتال (DTV) وارد بازار شوند، سیگنال‌ها در تلویزیون‌های آنالوگ (ATV) مشابه آنچه در رادیوها به کار می‌رود،‌ دریافت می‌شوند. سیگنال ویدیویی تلویزیون آنالوگ روی موج AM و سیگنال ویدیویی آن نیز روی موج FM انتقال پیدا می‌کند. پهنای باند اختصاص یافته به یک کانال تلویزیونی آنالوگ، باعث محدود شدن کیفیت صدا و تصویر آن می‌شود.

بیشتر بخوانید :  بهترین تلویزیون ها

تلویزیون دیجیتال

در تلویزیون دیجیتال سیگنال به صورت داده‌های اطلاعاتی، مثل رایت کردن یک فیلم یا موسیقی روی یک CD در کامپیوتر انتقال پیدا می‌کند. از آنجا که سیگنال‌ها در تلویزیون دیجیتال از بیت‌ها تشکیل شده‌اند، به پهنای باند بیشتری نسبت به تلویزیون آنالوگ نیاز ندارند و در همین میزان فضا نه تنها می‌توانند کیفیت تصویر بالاتری را ارائه کنند، بلکه اجازه می‌دهد کانال‌های ویدیویی متعددی روی Air برود، صدای فراگیر، صدای صوتی در چندین زبان، سرویس‌های متنی و کانال‌های HD نیز در دسترس کاربران قرار بگیرند. بنابراین سیگنال تعیین کننده‌ترین بخش در بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال است.

کیفیت تصویر تلویزیون آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

دیجیتالی شدن بدان معنی است که می‌توانید داده‌های بیشتر و بهتری را با همان پهنای باند یک کانال تلویزیونی آنالوگ انتقال دهید. یک سیگنال دیجیتال دیگر آن مشکلاتی که در تصویر یک تلویزیون آنالوگ به وجود می‌آید را در بر نمی‌گیرد. به خاطر می آورید زمانی که ناچار بودیم آنتن تلویزیون خود را بچرخانیم تا برفک‌ها از روی صفحه برود؟ یکی از مهم‌ترین تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال کیفیت تصویر بهتر در نوع دیجیتالی است.

کدام سیگنال قدرتمندتری را تولید می‌کند؟

در سیستم‌های کابلی هر دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال به یک اندازه منتقل می‌شوند. اگر مشکلی در اتصال یا تقویت کننده آنالوگ وجود داشته باشد، کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد، در حالی که کیفیت تصویر در تلویزیون دیجیتال تا زمانی که سیگنال به طور کامل از طرف ارسال کننده قطع شود، همچنان ثابت می‌ماند. همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال نوع انتقال سیگنال در پهنای باند مشترک است که برتری مطلق از آن تلویزیون دیجیتال است.

فرق atv و dtv چیست ؟

ATV برگرفته از عبارت Analog Television و DTV برگرفته از عبارت Digital Television است. هر دو نوع تلویزیون برای پخش برنامه‌های تلویزیونی استفاده می‌شوند، اما با روش‌های مختلفی کار می‌کنند. اگر کیفیت تصویر و صدا برایتان مهم است تلویزیون های دیجیتال یا DTV بهترین گزینه برای شما هستند. اگر به دنبال خرید تلویزیون اقتصادی هستید و کیفیت تصویر چندان برایتان مهم نیست ATV یا همان تلویزیون های آنالوگ را به شما پیشنهاد می کنیم. لازم به ذکر است خیلی از دستگاه های جدید و گیرنده ها فقط از dtv پشتیبانی می کنند. لذا در صورتی که هنوز از ATV استفاده می‌کنید، ممکن است برای دریافت کانال‌های تلویزیونی  به یک مبدل دیجیتال به آنالوگ نیاز داشته باشید.

در مقایسه atv و dtv باید گفت :

 • DTV تصویری واضح‌تر و صدایی بهتر از ATV ارائه می‌دهد.
 • DTV  در برابر تداخل مقاوم تر است.
 • انواع مختلفی از فرمت‌های DTV وجود دارد، در حالی که ATV فقط از یک فرمت استفاده می‌کند.
 • پخش ATV در بسیاری از کشورها متوقف شده است، در حالی که DTV همچنان به طور گسترده استفاده می‌شود.

 

ATV  چیست ؟

 • از سیگنال‌های آنالوگ برای ارسال تصاویر و صدا استفاده می‌کند.
 • کیفیت تصویر و صدا به طور کلی پایین‌تر از DTV است.
 • مستعد تداخل و برفک است.
 • در بسیاری از کشورها پخش آنالوگ تلویزیون متوقف شده است.

  DTV چیست ؟

 • از سیگنال‌های دیجیتال برای ارسال تصاویر و صدا استفاده می‌کند.
 • کیفیت تصویر و صدا به طور قابل توجهی بهتر از ATV است.
 • مقاوم در برابر تداخل و برفک است.
 • انواع مختلفی از فرمت‌های DTV وجود دارد، مانند ATSC، DVB و ISDB

تلویزیون دیجیتال بهتر است یا آنالوگ؟

در پاسخ به این پرسش مهم باید به این نکته اشاره کنیم که تلویزیون های دیجیتال از سیگنال هایی با پایداری بیشتری برخوردار هستند. از این رو می توان گفت این تلویزیون ها کارایی بهتری دارند و کیفیت تصاویر بالاتری را نیز به کاربران ارائه می دهند.

همچنین فشرده سازی تصاویر در تلویزیون های دیجیتال یکی از مزایایی است که تلویزیون های آنالوگ از آن بی بهره هستند. بنابراین اگر شما نیز برای مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ خرید هریک از این تلویزیون ها دچار ابهاماتی شده اید، باید به شما بگوییم که تلویزیون های دیجیتال از انتخاب بهتری برای خرید به حساب می آیند و می توانند نیازهای شما را به راحتی رفع نمایند.

مزایای تلویزیون دیجیتال

در این مقاله به بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال پرداختیم. اکنون شما می‌دانید که سیگنال‌ّها پایداری بیشتری در نوع دیجیتال دارند که همین باعث می‌شود آن‌ها کارایی بهتری داشته باشند و در مجموع کیفیت تصویر بالاتری را هم ارائه کنند. فشرده‌سازی تصویر هم موضوع دیگری است که تلویزیون آنالوگ از آن بی‌بهره است.

تلویزیون‌های دیجیتال با فشرده‌سازی ۲۰ تا ۳۰ درصدی توسط روش‌های مختلفی مثل فشرده‌سازی MPEG2، می‌توانند اطلاعات یک صفحه HD را از ۱۶۶ مگابیت بر ثانیه به حدود ۵ مگابیت بر ثانیه کاهش دهند. تعداد کانال‌هایی که یک تلویزیون دیجیتال می‌تواند آن را دریافت کند نیز با یک تلویزیون آنالوگ قابل مقایسه نیست.

3.7/5 (3 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩