اشتراک گذاری

بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

گذر زمان، بشر را به سمت پیشرفت فناوری‌هایی که زندگی را آسوده‌تر می‌کنند سوق می‌دهد. یکی از مثال‌ها در این مورد، منسوخ شدن فناوری تلویزیون آنالوگ و جایگزین شدن تلویزیون دیجیتال با آن است. تفاوت اصلی این دو تلویزیون در نوع دریافت سیگنال است. در بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال می‌توان به کیفیت بالاتر صدا و تصویر در مدل دیجیتال اشاره کرد.

علاوه بر این، به لطف این فناوری اکنون هم تعداد کانال‌های تلویزیونی افزایش پیدا کرده و هم تصویر صاف و بدون هرگونه قطعی را می‌توانید مشاهده کنید. ما در این مقاله به بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال خواهیم پرداخت و بعد از اینکه با هر دو فناوری آشنا شدید، به مقایسه تلویزیون آنالوگ با دیجیتال خواهیم پرداخت.

بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال

تلویزیون‌های دیجیتال از سال ۲۰۰۹ به صورت گسترده وارد بازار شدند. بزرگ‌ترین مزیت این تلویزیون‌ها در مقایسه تفاوت های تلویزیون analog و digital، کیفیت بالاتر تصویر و همچنین ارائه کانال‌های بیشتر به مشتریان است. اما تفاوت اصلی این دو تلویزیون در نحوه انتقال سیگنال از منبع به تلویزیون است. در واقع، تغییر نوع ارسال سیگنال در تلویزیون‌های دیجیتال باعث برتری آن‌ها در کیفیت گیرندگی و تصویر در همان پهنای باند شد.

بیشتر بخوانید: بازیابی رمز تلویزیون

تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال از نظر انتقال سیگنال

سیگنال‌ها، تعیین کننده‌ترین موضوع در تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال هستند. در فناوری آنالوگ، سیگنال و امواج به همان شکل اولیه خود ضبط و استفاده می‌شوند. یک دستگاه ضبط صوت با سیگنال آنالوگ را فرض بگیرید که با میکروفون صدای شما را دریافت و روی یک نوار کاست ضبط می‌کند. 

این کار توسط یک سیگنال آنالوگ انجام می‌شود. اما سیگنال دیجیتال به شکل موج مربعی منتشر می‌شود. در واقع ابتدا به صورت موج آنالوگ شکل می‌گیرند و سپس به اعداد صفر و یک تبدیل می‌شوند و می‌توانند روی دستگاه‌های دیجیتال ذخیره شوند.

تلویزیون آنالوگ

قبل از این که تلویزیون‌های دیجیتال (DTV) وارد بازار شوند، سیگنال‌ها در تلویزیون‌های آنالوگ (ATV) مشابه آنچه در رادیوها به کار می‌رود،‌ دریافت می‌شوند. سیگنال ویدیویی تلویزیون آنالوگ روی موج AM و سیگنال ویدیویی آن نیز روی موج FM انتقال پیدا می‌کند. پهنای باند اختصاص یافته به یک کانال تلویزیونی آنالوگ، باعث محدود شدن کیفیت صدا و تصویر آن می‌شود.

تلویزیون دیجیتال

در تلویزیون دیجیتال سیگنال به صورت داده‌های اطلاعاتی، مثل رایت کردن یک فیلم یا موسیقی روی یک CD در کامپیوتر انتقال پیدا می‌کند. از آنجا که سیگنال‌ها در تلویزیون دیجیتال از بیت‌ها تشکیل شده‌اند، به پهنای باند بیشتری نسبت به تلویزیون آنالوگ نیاز ندارند و در همین میزان فضا نه تنها می‌توانند کیفیت تصویر بالاتری را ارائه کنند، بلکه اجازه می‌دهد کانال‌های ویدیویی متعددی روی Air برود، صدای فراگیر، صدای صوتی در چندین زبان، سرویس‌های متنی و کانال‌های HD نیز در دسترس کاربران قرار بگیرند. بنابراین سیگنال تعیین کننده‌ترین بخش در بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال است.

کیفیت تصویر تلویزیون آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

دیجیتالی شدن بدان معنی است که می‌توانید داده‌های بیشتر و بهتری را با همان پهنای باند یک کانال تلویزیونی آنالوگ انتقال دهید. یک سیگنال دیجیتال دیگر آن مشکلاتی که در تصویر یک تلویزیون آنالوگ به وجود می‌آید را در بر نمی‌گیرد. به خاطر می آورید زمانی که ناچار بودیم آنتن تلویزیون خود را بچرخانیم تا برفک‌ها از روی صفحه برود؟ یکی از مهم‌ترین تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال کیفیت تصویر بهتر در نوع دیجیتالی است.

کدام سیگنال قدرتمندتری را تولید می‌کند؟

در سیستم‌های کابلی هر دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال به یک اندازه منتقل می‌شوند. اگر مشکلی در اتصال یا تقویت کننده آنالوگ وجود داشته باشد، کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد، در حالی که کیفیت تصویر در تلویزیون دیجیتال تا زمانی که سیگنال به طور کامل از طرف ارسال کننده قطع شود، همچنان ثابت می‌ماند. همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال نوع انتقال سیگنال در پهنای باند مشترک است که برتری مطلق از آن تلویزیون دیجیتال است.

مزایای تلویزیون دیجیتال

در این مقاله به بررسی تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال پرداختیم. اکنون شما می‌دانید که سیگنال‌ّها پایداری بیشتری در نوع دیجیتال دارند که همین باعث می‌شود آن‌ها کارایی بهتری داشته باشند و در مجموع کیفیت تصویر بالاتری را هم ارائه کنند. فشرده‌سازی تصویر هم موضوع دیگری است که تلویزیون آنالوگ از آن بی‌بهره است.

تلویزیون‌های دیجیتال با فشرده‌سازی ۲۰ تا ۳۰ درصدی توسط روش‌های مختلفی مثل فشرده‌سازی MPEG2، می‌توانند اطلاعات یک صفحه HD را از ۱۶۶ مگابیت بر ثانیه به حدود ۵ مگابیت بر ثانیه کاهش دهند. تعداد کانال‌هایی که یک تلویزیون دیجیتال می‌تواند آن را دریافت کند نیز با یک تلویزیون آنالوگ قابل مقایسه نیست.

3.7/5 (3 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩