اشتراک گذاری

بهترین فاصله از تلویزیون چقدر است ؟

با توجه به ابعاد مختلف تلویزیون‌ ها و شیوه نصب آن‌ ها در فضاهای مختلف، انتخاب فاصله مناسب چشم از تلویزیون امری حیاتی است. فاصله مناسب نه تنها بر تجربه تماشای شما تأثیر می‌گذارد بلکه بر سلامت چشمان شما نیز تأثیرگذار است. همچنین نزدیکی به تلویزیون در بازه زمانی بلند مدت می تواند بر کیفیت بینایی شما تاثیر خواهد گذاشت. 

با توجه به توصیه کارشناسان تعمیر تلویزیون حفظ فاصله مناسب تا تلویزیون برای کودکان 3 تا 8 سال بسیار ضروری است. در این مقاله، به بررسی موارد مهمی که بر انتخاب فاصله مناسب چشم از تلویزیون تأثیر می‌گذارند، می‌پردازیم و به صورت تخصصی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

بهترین-فاصله-از-تلویزیون-چقدر-است-؟

موارد بسیار مهم بر انتخاب فاصله از تلویزیون

عوامل و موارد بسیار مهمی در این رابطه وجود دارند. از جمله این موارد می توان به اندازه تلویزیون، نوع صفحه نمایشگر تلویزیون، رزولوشن تلویزیون، نور محیط اشاره نمود. البته عوامل دیگر نیز وجود دارد اما مهم ترین آن ها مربوط به موارد نامبرده است. در ادامه به بررسی جزئی تر این موارد می پردازیم و آن ها مورد بررسی دقیق تری قرار می دهیم.

برای آشنایی با عوامل موثر بر خرابی تلویزیون اینجا کلیک کنید.

اندازه تلویزیون

اولین و مهم ترین عامل فاصله از تلویزیون مربوط به انداز دقیق آن می شود. با افزایش اندازه تلویزیون، فاصله مناسب نیز باید افزایش یابد تا تماشای شما راحت باشد. رابطه توصیه شده بین اندازه تلویزیون و فاصله به طور کلی بر اساس قطر صفحه نمایش است. به عنوان مثال، برای تلویزیون‌های 4K، فاصله بهترین تجربه را بین 1 تا 1.5 برابر قطر صفحه نمایش تلویزیون مشخص می‌کند.  

برای بازدهی بهترین تصویر 4K ، فاصله دیدی بین 1 تا 1-1/2 برابر اندازه صفحه نمایش پیشنهاد می‌ شود. برای بررسی این موضوع کافیست تا طبق جدول زیر اندازه تلویزیون خود را انتخاب کرده و فاصله از تلویزیون را انتخاب کنید:

اندازه صفحه نمایش تلویزیون

  • 40 اینچ 3.3 – 5 فوت
  • 43 اینچ 3.6 – 5.4 فوت
  • 50 اینچ 4.2 – 6.3 فوت
  • 55 اینچ 4.6 – 6.9 فوت
  • 60 اینچ 5 – 7.5 فوت
  • 65 اینچ 5.4 – 8.1 فوت
  • 70 اینچ 5.8 – 8.75 فوت
  • 75 اینچ 6.3 – 9.4 فوت
  • 80 اینچ 6.7 – 10 فوت
  • 85 اینچ 7.1 – 10.6 فوت

نوع تلویزیون

نوع پنل تلویزیون نیز بر فاصله تأثیر می‌ گذارد. برخی از تکنولوژی‌ ها مانند 4K UHD با اندازه‌ی پیکسل‌ های کوچک‌ تر، امکان تماشای نزدیک‌ تر را فراهم می‌ کنند.

رزولوشن تلویزیون

تلویزیون ‌های با رزولوشن بالا به شما امکان می‌ دهند تا بتوانید از فواصل نزدیک‌تر بدون از دست دادن جزئیات و وضوح تصویر، به تماشای تلویزیون هوشمند خود بنشینید.

نور محیط

مقدار نور محیط نیز بر فاصله تأثیرگذار است. در محیط‌ های پرنور، تمایل به افزایش فاصله برای جلوگیری از خستگی چشم های افراد وجود دارد.

اندازه عرض و ارتفاع صفحه نمایش تلویزیون  

ابعاد تلویزیون 32 اینچ   28 اینچ 16 اینچ

ابعاد تلویزیون 43 اینچ   38 اینچ 21 اینچ

ابعاد تلویزیون 49 اینچ   43 اینچ 24 اینچ

ابعاد تلویزیون 50 اینچ   44 اینچ 25 اینچ

ابعاد تلویزیون 55 اینچ   49 اینچ 28 اینچ

ابعاد تلویزیون 65 اینچ   57 اینچ 32 اینچ

ابعاد تلویزیون 75 اینچ   65 اینچ 37 اینچ

اینو بخون حتما به کارت میاد : آموزش کار با ریموت کنترل Magic Remote

نکات دیگر در رابطه با فاصله از تلویزیون

دید مرکزی:

اطمینان حاصل کنید که نقطه دید شما به صورت مستقیم به مرکز صفحه نمایش تلویزیون است. این موضوع به تجربه تماشای بهتر کمک می‌کند.

نقطه نشستن:

نشستن در محل مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نقطه نشستن باید به گونه ‌ای باشد که صفحه نمایش به طور کامل دیده شود و نیازی به چرخش سر یا حرکت زیاد چشم وجود نداشته باشد.

استفاده از جلوه ‌های تصویری:

برخی از تلویزیون ‌ها دارای تنظیمات و جلوه ‌های تصویری هستند که می‌ توانند تأثیرگذاری مثبتی بر تجربه تماشای شما از تلویزیون داشته باشند. به تنظیماتی مانند HDR و Motion Smoothing توجه کنید. با توجه به فاکتور های گوناگونی که در انتخاب فاصله مناسب چشم از تلویزیون دخیل هستند، انتخاب با دقت و آگاهانه اهمیت دارد. 

این انتخاب نه تنها به تجربه شما از تماشا کردن تلویزیون کمک می‌ کند بلکه به حفظ سلامت چشم های شما نیز کمک می‌ کند. با توجه به نکات فوق، می‌ توانید فاصله مناسبی از تلویزیون برای دریافت بهترین خروجی تصویر و کسب تجربه مناسب از تماشای تلویزیون خود داشته باشید.

تلویزیون مناسب برای فضای شما چه اندازه است؟

در متن زیر چند دسته بندی برای انتخاب مناسب تلویزیون در فضای مناسب آمده است. این دسته بندی عبارت است از:

تلویزیون ‌های کوچک:

تلویزیون‌ های 25 تا 39 اینچ عالی برای یک اتاق خواب، دفتر خانگی، یا آشپزخانه هستند.

تلویزیون ‌های متوسط:

تلویزیون ‌های 40 تا 59 اینچ مناسب برای اتاق نشیمن یا پذیرایی خانه هستند و تجربه تماشای جذابتری ارائه می‌ دهند.پ

تلویزیون‌ های بزرگ

تلویزیون ‌های 60 اینچ یا بزرگتر برای اتاق ‌ها یا فضاهای بزرگتر معمولاً بهترین انتخاب هستند.

حالا که اطلاعاتی در مورد اندازه صفحه نمایش و فاصله دید از تلویزیون دارید، بهترین اندازه تلویزیون را برای فضای موجود اتاق خود انتخاب کنید. البته اطلاعات ارائه شده تقریبی بوده و در نهایت نیاز به انتخاب دقیق شما خواهد داشت. همچنین طبق نظر دقیق نمایندگی برند تلویزیون خود می توانید از اقدام را انجام دهید. همچنین می ‌توانید به توضیحات محصول، نقد و بررسی‌ ها، اطلاعات بیشتری در مورد تلویزیون‌ های خاص بدست آورید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩