اشتراک گذاری

با روشن کردن حالت بازی مانیتورها دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از آپشن‌های موجود در منوی تلویزیون‌ها و مانیتورهای امروزی «حالت بازی» یا همان «Game Mode» است. آیا شما به عنوان یک کاربر دقیقاً می‌دانید که با روشن کردن حالت بازی مانیتورها دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، بد نیست نگاهی به ساختار مانیتورها و شیوه پردازش تصاویر توسط این دستگاه‌ها داشته باشیم. برای شروع بد نیست بدانید که نمایشگرهای امروزی از نظر ساختار در قسمت‌هایی شبیه کامپیوترها هستند.

این بدین معنی است که در تلویزیون ها و مانیتورهای امروزی، با وصل کردن هر چیزی به نمایشگر، شاهد تبدیل آنی آن‌ به تصویر نخواهیم بود، بلکه فاصله کوتاهی بین زمان دریافت سیگنال (از طریق کابل ویدیویی) و نمایش آن بر روی صفحه‌نمایش وجود خواهد داشت. این وقفه‌ی کوتاه، مدت زمانی است که دستگاه صرف پردازش تصاویر و تنظیمات دیگر نظیر تصحیح روشنایی، کنتراست، رنگ و همچنین تاباندن نور پس‌زمینه به پنل LCD می‌کند.

البته این تأخیر بسیار پایین –چیزی حدود یک صدم ثانیه و یک ثانیه- است و معمولاً تسط کاربر تشخیص داده نمی‌شود. اما این عدد، برای پی‌سی‌های مخصوص بازی و کنسول‌ها می‌تواند مقدار بزرگی به حساب آید. یک صدم ثانیه ممکن است تفاوت‌های بسیار محسوسی در یک بازی تیراندازی سریع یا یک بازی مبارزه‌ای ایجاد نماید. همین موضوع سبب شده تا طراحان مانیتور، حالتی به نام «Game Mode» را بر روی این محصولات قرار دهند و بدین واسطه وقفه‌ی پیش آمده را از بین ببرند.

حالت بازی مانیتورها

آیا حالت بازی مانیتورها در تمامی دستگاه‌ها وجود دارد؟

ظاهراً حالت بازی مانیتورها برای برخی سازندگان مانیتور و تلویزیون هنوز به درستی جا نیفتاده است و این موضوع برای آنها در حد ایجاد تغییراتی در تنظیمات رنگ تصاویر و مانیتور باقی مانده است. در این گونه دستگاه‌ها، با فعال کردن حالت بازی مانیتورها، عملاً اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و صرفاً تغییراتی اندک در رنگ تصاویر ایجاد می‌شود. این یعنی چه حالت بازی مانیتور روشن شود و چه خاموش باقی بماند، تفاوتی در وقفه ورودی تصویر صورت نمی‌گیرد.

در این صورت حالت بازی فقط یک پروفایل رنگ خواهد بود و با روشن کردنش تنها می‌توانید شاهد یک تغییر رنگ جزئی در تصویر باشید که شاید اصلا جذاب هم نباشد. بنابراین اگر به تازگی قصد خرید یک مانیتور را دارید و پشتیبانی مانیتور از این قضیه برای شما مهم است، توصیه می‌شود که با جستجو در گوگل، ببینید که مانیتور یا تلویزیون‌ مورد نظرتان از حالت بازی مانیتورها پشتیبانی می‌کند یا خیر.

برای تست این حالت در مانیتور مورد استفاده‌تان نیز کافی است حالت بازی مانیتور خود را فعال کنید و روشنایی و اشباع رنگی تصویر را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که پس از روشن کردن حالت بازی، کاهشی در میزان روشنایی و اشباع رنگ تصویر اتفاق افتاد، می‌توان نتیجه گرفت که از پردازش‌های پشت پرده مانیتور کم شده است و به تبع آن لگ کمتری در دستگاه اتفاق خواهد افتاد.

در صورتی که با فعال کردن حالت بازی، عکس این مورد اتفاق افتاد، احتمالا مانیتور مورد استفاده‌تان از حالت بازی پشتیبانی نمی‌کند. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با یکی از کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تی وی مانیتور تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

آیا باید حالت بازی مانیتورها را فعال کنیم؟

پاسخ به این پرسش تا حد زیادی وابسته به نوع مانیتور است. برای مثال اگر از وقفه ایجاد شده در مانیتور یا تلویزیون شما با فعال کردن حالت بازی کاسته می‌شود، عقل سلیم حکم می‌کند که از آن استفاده کنید چرا که با فعالسازی آن به ویژه در بازی‌های آنلاین، می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

معنای این سخن را به ویژه گیمرهای حرفه‌ای در می‌یابند که در لحظات حساس سرعت عمل بالا برای آنها اهمیت زیادی دارد. به طور کلی در صورت پشتیبانی دستگاه از حالت بازی، آنچه که کاربر با فعال کردن این حالت به دست می‌آورد، بسیار بیشتر از چیزهای‌ است که از دست می‌دهد. به هر حال اگر چه با روشن شدن حالت بازی مانیتورها، کمی از زیبایی تصویر کاسته می‌شود اما در سویی دیگر، گیمر سرعت عمل بالاتری پیدا می‌کند.

تنظیمات حالت بازی مانیتور

بنابراین اگر به‌دنبال داشتن سرعت‌های بالاتر در حین بازی هستید، فعال کردن حالت بازی مانیتورها ارزشش را دارد. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در ارتباط با خرید یک مانیتور مناسب برای بازی، می‌توانید با یکی از کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تی وی مانیتور تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

نمایندگی تعمیر مانیتور

تعمیرات مانیتور توسط تیمی از خبره‌ترین کارشناسان و با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات عیب‌یابی در نمایندگی تی وی مانیتور انجام می‌شود. سرویس‌های ارائه شده در این مرکز جهت تعمیر مانیتور مشمول گارانتی و ضمانت است و بازه زمانی گارانتی بسته به نوع اشکال پیش آمده متفاوت است.

در مرکز تعمیرات مانیتور، خرابی‌های پیش آمده در دستگاه توسط برترین تجهیزات عیب‌یابی و تست مانیتور شناسایی شده و پس از کسب اجازه از صاحب دستگاه مورد تعمیر قرار می‌گیرند. مرکز تعمیرات مانیتور مجهز به قطعات اصلی انواع مانیتور است و کلیه تجهیزات لازم برای تعویض آی سی های انواع مانیتور در آن موجود است.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩