OSD تلویزیون

اگر جزو آندسته از کاربرانی باشید که در طول روزهای اخیر، جهت خرید تلویزیون به بازار مراجعه کرده‌اند، احتمالا در کاتالوگ‌ برخی تلویزیونها و تبلیغات مرتبط با آنها، شاهد عبارت OSD Language یا OSD بوده‌اید. حال پرسش این است که معنای دقیق این عبارت چیست و یک تلویزیون در صورت برخورداری از این فناوری، دارای چه امکاناتی خواهد بود؟

عبارت اختصاری OSD مخفف On Screen Display است. در واقع OSD تلویزیون همان منوی موجود در تنظیمات تلویزیون، نمایشگر یا مانیتور کامپیوتر است. به عبارتی دیگر، در میان کارشناسان مرکز تعمیرات تلویزیون، از اطلاعاتی که به صورت لحظه ای روی نمایشگر اصلی ظاهر می‌شوند، با عبارت OSD یاد می‌شود. در بخش‌های آتی اطلاعات بیشتری در ارتباط با این آیتم با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

OSD تلویزیون

OSD تلویزیون چیست؟

عموماً منظور از OSD تلویزیون نشان دادن المان های گرافیکی بر روی نمایشگر است. برای مثال زمانی که کاربر صدای تلویزیون را کم یا زیاد می‌کند، یا از طریق ریموت کنترل، کانال تلویزیون رو عوض می‌کند، اطلاعات مربوط به تغییر صدا یا کانال، بر روی مانیتور تلویزیون نمایش داده می‌شود؛ این مورد یکی از ساده‌ترین مثالهای مرتبط با OSD تلویزیون است.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : دلایل خرابی تلویزیون چیست ؟

در لپ تاپ ها و سایر دستگاه‌های هوشمند نیز قابلیت OSD قابل ردیابی است. برای مثال در لپ تاپ ها زمانی که از طریق کیبورد لپ تاپ، صدا یا روشنایی دستگاه تنظیم می‌شود، المان‌های مربوط به این کار بر روی صفحه نمایش لپ تاپ به نمایش درمی‌آیند. این المان‌های گرافیکی همان OSD هستند.

حال شرایطی را درنظر بگیرید که در آن قرار است یک دستگاه اکس باکس ۳۶۰ را از طریق کابل HDMI به تلویزیون وصل کنید. برای این کار می‌بایست ورودی تلویزیون برای مثال از بخش TV یا AV به بخش HDMIبرده شود. در صورت درست انجام شدن این کار، برقراری ارتباط از طریق OSD تلویزیون به کاربر اطلاع داده می‌شود.

بدیهی است در صورت نبود OSD، امکان اطلاع کاربر از درست انجام شدن این کار وجود نخواهد داشت. در ارتباط با سایر تنظیمات نظیر تنظیمات نور تلویزیون، روشنایی، قفل کودک، تایمر و… نیز همین وضعیت صدق می‌کند. یعنی در صورت نبود قابلیت OSD به نمایش درآمدن المان های مربوط به این تنظیمات غیرممکن شده و درست انجام شدن یا نشدن تنظیمات برای کاربر مبهم خواهد ماند.

برای مشاهده قابلیت OSD در تلویزیون خود کافی است یکی از دکمه‌های Menu یا OSD کنترل تلویزیون یا دکمه های کناری یا پنل جلوی تلویزیون را فشار دهید.

OSD Language چیست؟

منظور از OSD Language در واقع قابلیت جدید یا فناوری منحصربفرد خاصی نیست. این آیتم در واقع همان OSD تلویزیون اما در بخش مرتبط با زبان است. بکارگیری قابلیت OSD Language تنها به کاربر این امکان را می‌دهد که از طریق بخش تنظیمات تلویزیون یا مانیتور، زبان اختصاص داده شده جهت دسترسی به منوی دستگاه را تغییر دهد.

سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی معمولاً به طور ثابت در میان تمامی زبان‌های اختصاص داده شده به دستگاه‌ها، وجود دارند. در اکثر تلویزیون ها بخشی در تنظیمات دستگاه یا همان قسمت setup/reset وجود دارد که از طریق آن می‌توان زبان یا Language دستگاه را تغییر و یا تنظیم کرد. در برخی تلویزیون ها جهت انجام این کار می‌بایست به بخش Settings دستگاه رفته و در قسمتی به نام On-Screen Language کار تغییر و تنظیم زبان دستگاه را انجام داد.

نمایندگی مجاز تلویزیون

نمایندگی مجاز تلویزیون در تهران متشکل از دو پارت تعمیر و فروش است که در پارت نخست، تخصصی ترین سرویس های بهسازی دستگاه و در دیگری، خدمات مرتبط با فروش تلویزیون به متقاضیان ارائه می گردد. مراجعان محترم، پس از حضور در نمایندگی تعمیرات تلویزیون در تهران، بسته به نوع سرویس مورد نیاز، به یکی از دو پارت مذکور راهنمایی شده و تخصصی ترین سرویس های ممکن را دریافت خواهند کرد.

حضور «کارشناسان متخصص» و «امکانات پیشرفته» در نمایندگی تلویزیون سبب گشته تا سرویس های مرتبط با این دستگاه در بالاترین سطح کیفی به متقاضیان ارائه گردد و این مجموعه، در طول سالهای اخیر، بدل به انتخاب نخست تمامی کاربران گردد.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩