اشتراک گذاری

دلیل شطرنجی شدن تلویزیون چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟

یکی از رایج ترین مشکلات مشاهده شده در مدل های مختلف تلویزیون، مشکل شطرنجی شدن تلویزیون است. این مشکل هم به صورت موقت و هم به صورت دائمی می تواند در تلویزیون ها دردسر ساز شود. با شطرنجی شدن تصویر تلویزیون کیفیت تصویر از بین می رود و تلویزیون کارایی لازم را نخواهد داشت. تصویر شطرنجی تلویزیون می تواند به دلایل مختلفی اتفاق می بیفتد.

در این جا می خواهیم با بررسی دلایل تصویرشطرنجی تلویزیون، به راهکار های رفع این مشکل بپردازیم. در نظر داشته باشید برای رفع مشکلات مختلف تلویزیون بهتر است حتما از یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر کمک بگیرید. کارشناسان مجرب مرکز سخت افزار ایران می توانند در زمینه های مختلف مانند آبخوردگی پنل تلویزیون، به رفع مشکلات تلویزیون شما کمک کنند.

شطرنجی شدن تلویزیون

شطرنجی شدن تلویزیون به چه معناست؟

زمانی که به دنبال یک مشکل یا خرابی، اختلالی در نمایش تصویر تلویزیون ایجاد می شود، تصاویر به صورت مشبک و مربع های کوچک به نمایش در می آیند. حال ممکن است این مربع های کوچک ثابت باشند یا این که در صفحه حرکت کنند که در این صورت کلا نمایش تصویر را با مشکل مواجه می سازند.

شدت این بهم ریختگی تصویر و میزان و مدت تصویر شطرنجی تلویزیون بسته به دلیل و میزان خرابی متغیر است. در بسیاری از موارد نمایش محتوای تصویری در تلویزیون دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

علل تصویر شطرنجی تلویزیون

برخی مواقع تصویرشطرنجی تلویزیون به دلیل استفاده نادرست از دستگاه و عدم مراقبت از آن است، گاهی نیز این امر به دنبال برخی مشکلات داخلی و بهم خوردن تنظیمات تلویزیون اتفاق می افتد. یک دلیل ساده تصویر شطرنجی تلویزیون، آنتن دهی ضعیف یا تنظیم نبودن آنتن تلویزیون است. در نتیجه به دلیل عدم سیگنال دهی، تصویر شطرنجی می شود. البته اختلال و خرابی کابل های مرتبط با تصویر یا مشکل در فایل اصلی نیز می تواند دلیل تصویر شطرنجی تلویزیون باشد.

خصوصا در مواردی که تلویزیون به یک منبع خارجی مانند رسیور متصل است و نمایش تصویر از این طریق صورت می گیرد. اما در مواردی مشکل جدی تر است. مادربرد قطعه ای مهم و اصلی در تلویزیون هاست که می توان مشکلات مختلفی از جمله شطرنجی شدن تصویر را به خرابی آن مرتبط دانست. حالت بدتر مربوط به زمانی است که خرابی پنل تلویزیون به هر دلیلی عامل شطرنجی شدن تصویر باشد. در نتیجه شاید حتی مجبور به تعویض پنل تلویزیون ال سی دی مورد نظر نیز شوید.

تصویر شطرنجی تلویزیون

روش های رفع مشکل تصویر شطرنجی تلویزیون

برای رفع مشکل شطرنجی شدن تصویر باید دید دلیل بروز این مشکل چیست و بسته به آن برای رفع مشکل شطرنجی شدن تلویزیون اقدام کرد.

رفع مشکل آنتن دهی و سیگنال های ضعیف

در بسیاری از موارد که دلیل شطرنجی شدن تلویزیون تنها به دلیل به هم خوردن تنظیمات آنتن و سیگنال دهی ضعیف است، می توانید با تنظیم آنتن، جا به جا کردن آنتن و بررسی کابل های اتصالی به تلویزیون مشکل را برطرف کنید. خصوصا اگر همزمان با نمایش شطرنجی تصاویر، تلویزیون صدا نیز می دهد.

بررسی اتصالات تلویزیون

همان طور که گفته شد برخی مواقع تلویزیون به دستگاه های جانبی مانند رسیور یا لپ تاپ متصل است. اگر شطرنجی شدن تلویزیون در زمان اتصال به این دستگاه ها اتفاق بیفتد، احتمال زیاد مشکل از ورودی ها و خروجی های تصویر است و باید کابل ها و اتصالات را بررسی کرد. خود دستگاه های گیرنده نیز می توانند دلیل تصویر شطرنجی تلویزیون باشند و باید آن ها را مورد بررسی قرار داد. گاهی با یک تعویض کابل ساده می توان مشکل را برطرف کرد.

تعمیرات تخصصی تلویزیون

در بسیاری از مواقع خرابی های سخت افزاری دلیل شطرنجی شدن تلویزیون است. خرابی مادربرد یا خرابی پنل تلویزیون می توانند از مهم ترین دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون باشند. در نتیجه باید برای تعمیر این قطعات بسیار حساس و مهم از مراکز تعمیرات تخصصی تلویزیون کمک گرفت. گاهی مادربرد یا پنل قابل تعمیر هستند. اما در بسیاری از مواقع، خصوصا در ارتباط با خرابی پنل، امکان تعمیر وجود ندارد و باید با صرف هزینه ای بیشتر، با تعویض این قطعات مشکل تصویر شطرنجی تلویزیون را برطرف کرد.

آیا امکان جلوگیری از شطرنجی شدن تلویزیون وجود دارد؟

با وجودی که در برخی مواقع مشکلات تصویر تلویزیون اجتناب ناپذیر است، اما برخی موارد می تواند تا حدود زیادی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. بیشتر از هر چیزی مراقبت از تلویزیون و جلوگیری از خرابی های احتمالی می تواند مانع تصویرشطرنجی تلویزیون مورد نظر شود. آب خوردگی، نوسانات برقی یا ضربه می تواند به مادربرد، ال سی دی و پنل تلویزیون آسیب برساند.

نکته دیگر، توجه به کابل ها و سیم کشی آنتن تلویزیون است. باید از سلامت این اتصالات مطمئن شد و در صورت خرابی، سریعا آن ها را تعویض کرد. نکته دیگر توجه به دستگاه های جانبی است که به تلویزیون متصل می کنید. در نظر داشته باشید تا جای ممکن از دستگاه هایی با کیفیت و اصلی استفاده کنید.

دستگاه های ارزان و بی کیفیت هم تصویر بی کیفیت تری نمایش می دهند و هم می توانند به تلویزیون مورد نظر آسیب برسانند. در نهایت حتما در صورت بروز مشکلاتی در تصویر تلویزیون، از جمله تصویرشطرنجی تلویزیون حتما تا جای ممکن از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر کمک بگیرید و از دستکاری های اضافه تلویزیون خودداری نمایید.

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩