اشتراک گذاری

بررسی مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون

یکی از مهم ترین فناوری های موجود در تلویزیون های جدید، پورت هایی تحت عنوان پورت HDMI است که می تواند قابلیت های زیادی را به این دستگاه بیفزاید. مهم ترین آن هم امکان اتصال لپ تاپ یا دیگر دستگاه های جانبی از طریق کابل HDMI به تلویزیون است. برقراری ارتباط بین دستگاه ها از طریق HDMI به واسطه استانداری تحت عنوان HDCP انجام می شود. اگر این مهم در تلویزیون شناسایی نشود، شاهد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون خواهیم بود.

البته در این میان مشکلات متفاوت دیگری نیز می توانند دلیل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون باشند. در کنار کار نکردن این پورت حتی می توان به کاهش کیفیت تصویر و صدا نیز اشاره کرد که البته می توان با استفاده از ترفند های بهبود کیفیت تصویر تلویزیون، این مشکل را در مواردی برطرف کرد. به هر حال با دانستن دلایل مختلف بروز مشکل در ورودی HDMI می توان راه کار های مناسب برای رفع ایراد از کار افتادن پورت HDMI در این دستگاه ها را نیز دنبال کرد. در ادامه به بررسی دلایل و راه حل های موجود می پردازیم.

از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون

دلایل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون

عمده مشکلاتی که در ورودی HDMI تلویزیون ها مشاهده می شود را می توان در عوامل متعددی چه در خود دستگاه و چه در منابع اطراف آن جست و جو کرد. برای مثال به صورت گسترده ای هر گونه نوسانانی در جریان برق و تکرار این نوسان در اتصال می تواند روی ورودی HDMI تاثیر بگذارد و موجب از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون های مختلف شود. از طرفی این که سر دیگر کابل HDMI به چه منبعی متصل می شود نیز اهمیت دارد و استفاده از دستگاه های غیر استاندارد به تدریج می توانند موجب کار نکردن پورت HDMI تلویزیون مورد نظر شوند.

از طرفی بروز خرابی و ایراد های سخت افزاری در خود تلویزیون و خصوصا در محل این پورت ها می تواند یک عامل بسیار مهم در این زمینه باشد. خرابی کابل، استفاده از کابل های بی کیفیت و غیر اورجینال، شکستن ورودی کابل یا پورت و به هم خوردن تنظیمات تلویزیون و دستگاه های متصل به آن از عمده دلایلی است که می تواند موجب از کار افتادن این ورودی در تلویزیون شود.

عیب یابی پورت HDMI در تلویزیون

زمانی که شاهد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون بودید، در قدم اول باید برخی راه کار های ساده را دنبال کرد تا به دقت علت مشکل را تشخیص داد و به نوعی کار عیب یابی پورت را انجام داد. برخی فرایند های ساده توسط خود کاربر می تواند انجام شود و در برخی موارد نیز لازم است به نمایندگی تعمیرات تخصصی تلویزیون در مرکز سخت افزار ایران مراجعه کنید. عیب یابی پورت HDMI شامل موارد زیر می شود.

بررسی اتصالات کابل HDMI

در قدم اول باید برای عیب یابی و رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون، باید از عدم مشکل در اتصالات این کابل اطمینان یافت. از این رو اول از همه مطمئن شوید که کابل به درستی هم به تلویزیون و هم به دستگاه دوم وصل است و هیچ گونه شل بودن یا قطع و وصلی در این اتصال وجود ندارد. برای این که کابل ها در حین اتصال جدا نشوند، می توان از کابل های قفل شونده که اتصال محکم تری دارند استفاده کرد. از طرفی اگر کابل مورد نظر دارای مشکل است، برای مثال در بخشی از آن پارگی، زدگی یا حتی شکستگی در محل اتصال به دستگاه مشاهده می شود، همین امر می تواند موجب کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شود. در نتیجه باید یک کابل جدید و با کیفیت خریداری شود.

بررسی تنظیمات HDMI

در قدم دوم مطمئن شوید که به هم خوردن تنظیمات و فعال نبودن تنظیمات HDMI دلیل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون نیست. این امر خصوصا در زمانی که دستگاه اتصالی تلفن همراه یا تبلت است اهمیت دارد. باید مطمئن شوید که تنظیمات مربوط به اتصالات HDMI در این دستگاه ها فعال است. در بخش تنظیمات و ورودی های تصویر ( Display Entries ) می توان گزینه اتصال HDMI را پیدا کرد. اگر تنظیمات مشکلی داشته باشد، شاهد از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون خواهیم بود.

آیا مشکل از کابل است یا تلویزیون؟

در قدم بعدی برای عیب یابی پورت تلویزیون، بهتر است ببینیم از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون به کابل مربوط می شود یا به دستگاه های دیگر از جمله خود تلویزیون. برای این منظور توصیه می شود اول از همه دیگر ورودی های HDMI را نیز امتحان کنید و اتصالات را جا به جا نمایید. در قدم دوم کابل دیگری را با تلویزیون تان امتحان کنید. همچنین می توانید کابلی که کار نمی کند را در دیگر تلویزیون ها و با دیگر دستگاه ها نیز امتحان کنید. این موارد مشخص می کند که آیا مشکل از کابل است یا ایراد های نرم افزاری و سخت افزاری احتمالی در تلویزیون موجب کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شده است. حتی در مواردی نیز ممکن است دستگاه جانبی متصل شونده مشکل داشته باشد و با امتحان کردن یک دیوایس دیگر، مشکل اتصال HDMI تلویزیون برطرف شود.

 

کار نکردن پورت HDMI تلویزیون

راه کار های رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون

حال بعد از عیب یابی و بررسی های لازم در خصوص کار نکردن پورت HDMI تلویزیون، برخی راه حل ها را می توان برای رفع مشکل ایجاد شده دنبال کرد. اگر مشخص شد که مشکل از کابل است، می توان یک کابل جدید و با کیفیت خریداری کرد. همچنین برخی ترفند های ساده نیز می تواند در این زمینه کارامد باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

ریستارت کردن تلویزیون

در قدم اول برای رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون، باید کابل برق تلویزیون را جدا کرد. یک بار تلویزیون را خاموش کرده و کابل برق آن را نیز بکشید. چند ثانیه صبر کنید، سپس مجددا دوشاخه برق را زده و تلویزیون را روشن کنید. در این حالت شما در واقع فرایند ریستارت کردن تلویزیون را انجام داده اید. در بسیاری از مواقع با این کار باگ های نرم افزاری و ایراد های سخت افزاری جزئی و احتمالی که موجب کار نکردن پورت HDMI تلویزیون شده است، برطرف خواهد شد.

معکوس کردن ترتیب روشن کردن دستگاه ها

در قدم بعدی برای رفع مشکل پورت HDMI تلویزیون، بهتر است ترتیبی که دستگاه ها را به صورت معمول روشن می کنید را معکوس کنید. برای مثال اگر همیشه ابتدا تلویزیون را روشن می کنید و بعد دستگاه های جانبی را، این بار ابتدا آن ها را روشن کرده و بعد تلویزیون را روشن کنید. ممکن است از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون با این کار برطرف شود.

ورودی درست را انتخاب کنید

اکثر تلویزیون ها بیش از یک ورودی HDMI دارند. از این رو ببینید کابل را به کدام منبع وصل کرده اید و مطمئن شوید که منبع ورودی را روی پورت صحیح قرار داده اید. البته تعویض منبع ورودی نیز می تواند در مواردی موجب رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون شود. نکته مهم دیگر وسیله ای است که به تلویزیون متصل کرده اید. برخی از دستگاه ها نظیر کنسول های بازی ورودی های مخصوص به خود را دارند و با هر پورتی متصل نمی شوند.

بررسی تنظیمات رزولوشن دستگاه های وصل شونده

نکته مهم دیگر در خصوص رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون، بررسی تنظیمات رزولوشن دستگاه های جانبی و تنظیم و تطابق آن ها با رزولوشن داخلی تلویزیون است. برای این منظور می توان در بخش تنظیمات رزولوشن دستگاه، کیفیت را روی حالت Auto قرار داد.

به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون را امتحان کنید

این راه کار می تواند باگ های نرم افزاری و حتی ایراد های سخت افزاری جزئی تلویزیون را برطرف کند. در بسیاری از مواقع یک به روز رسانی ساده می تواند مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون را برطرف کند. عدم به روز رسانی به موقع می تواند خود به عنوان دلیل نرم افزاری جهت کار نکردن پورت HDMI تلویزیون باشد. در بخش تنظیمات تلویزیون، می توانید به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون را امتحان کنید. معمولا بعد از این کار مشکل اتصال HDMI تلویزیون برطرف می شود.

ریست فکتوری کردن تلویزیون

در آخر اگر هیچ راه حلی برای رفع مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون موثر واقع نشد، می توان ریست فکتوری کردن دستگاه را امتحان کرد. همان طور که می دانید با این کار تلویزیون به تنظیمات کارخانه برمی گردد. این راه حل به احتمال زیاد مشکل کار نکردن پورت HDMI تلویزیون را برطرف خواهد کرد.

تعمیرات سخت افزاری تلویزیون

در نهایت اگر هیچ روشی نتوانست مشکل از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون را برطرف نماید، به احتمال زیاد به یک سری تعمیرات سخت افزاری در این زمینه نیاز است. برای مثال شاید ورودی HDMI دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض این قطعه باشد. مرکز تخصصی تعمیرات تلویزیون، می تواند با ابزار های حرفه ای مشکل را تشخیص داده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهد.

نکات مهم در خصوص اتصال HDMI در تلویزیون

در نهایت چند نکته را در خصوص کار نکردن پورت HDMI  تلویزیون در نظر داشته باشید :

  • توصیه می شود حتما از کابل های با کیفیت و اصلی استفاده کنید.
  • در صورت از کار افتادن پورت HDMI در تلویزیون، تنظیمات دستگاه ها را چک کنید.
  • اگر از تلویزیون HDR استفاده می کنید، مطمئن شوید دستگاه های جانبی با این فناوری سازگارند.
  • متناسب با نوع تلویزیون از کابل های HDMI مناسب استفاده کنید، برای مثال برای دستگاه های به روز تر بهتر است از کابل های HDMI با سرعت بالاتر استفاده کنید.
  • اگر از کابل تبدیل برای اتصال HDMI استفاده می کنید، این اتصالات و مبدل ها را چک کنید، شاید مشکل از این مبدل ها باشد.
  • اگر از HDMI بی سیم استفاده می کنید، موقعیت و فاصله دستگاه ها را به درستی تنظیم کنید.
5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩