اشتراک گذاری

بررسی فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K سامسونگ

امروزه ، عصر ، عصر سرگرمی در خانه است. مفهوم خانه مدرن شده و از مفهوم صرفا یک فضای مسکونی برای زندگی و گذران وقت فراتر میرود. در واقع، خانه به مکانی برای استراحت، تفریح و گذران وقتِ با کیفیت با دیگران، تبدیل شده است. 

در مرکز این تغییرات، تجربیات سه بعدی قرار دارند، تجربیاتی که توسط تلویزیونهای فوق العاده با کیفیت سه بعدی به دست می آیند. البته، کیفیت صدای بالای این تلویزیونها، مهر نهایی بر لمس این تجارب فوق العاده میزند. در ادامه شما را با نکات جذابی در مورد فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K آشنا می کنیم.

بررسی فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K سامسونگ

فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K

سامسونگ با داشتن تلویزیونهای QLED 8K و فن آوری های صوتی AI، نوار تجربه های صوتی تلویزیون را بالا برده است. Object Tracking Sound+ از نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای تطبیق حرکت صوتی با حرکت روی صفحه استفاده می کند. تقویت کننده صدای فعال (AVA)  محیط صوتی کاربر را ردیابی میکند و همچنین فناوری Q-Symphony صدایی واقع بینانه تر و سه بعدی ایجاد می کند.

امروز، با توسعه دهندگان کسب و کار بصری شرکت سامسونگ هم صحبت شده ایم تا با آنها به سفری برویم که تجربیات وسیعشان در مورد فناوری صدای AL را برای ما بازگو کنند.

فناوری Sound Tracking Sound: شنیدن صدای اتاق برای تجربه های صوتی واقعی تر

فیلم های اکشن با تنظیمات شگفت انگیز صدا، واقع بینانه ترین تجربه ها را هنگام مشاهده ی فیلم در سینماها ارائه می دهند. دلیل این امر این است که سینما دارای بلندگوهای چند کاناله با صدای سه بعدی هستند که تقریباً در تمام دیوارها (از جمله سقف) و همچنین در اطراف صفحه نمایش قرار دارند. 

در مقایسه با صدای دو کانال که دارای بلندگوهای فقط در سمت چپ و راست است، بلندگوهای چند کاناله در یک سالن سینما حس واقع گرایانه تری از خود به نمایش می گذارند. پس چگونه می توان این واقع گرایی را در خانه بازآفرینی کرد؟ توسعه دهندگان صدا سامسونگ از فناوری Object Tracking Sound+ استفاده کردند که در آن صدا از طریق حرکت اجزا در صفحه نمایش، از طریق شش بلندگو داخلی تلویزیون، پخش میشود.

با تکیه بر فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K ، هر یک از اجزای فیلم که حرکتی میکنند، به نوعی صدای آنها نیز حرکت می کند. برای مثال، هنگامی که یک اتومبیل از سمت چپ به سمت راست صفحه حرکت می کند، صدای آن نیز به همین صورت حرکت میکند، یعنی از چپ به راست و هنگامی که یک جسم سنگین از بالا به پایین صفحه نمایش می افتد، صدا نیز چنین خواهد شد.

نحوه ی کارکرد فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K

هنگام توسعه تلویزیونهای QLED 8K 2020، برنامه نویسان تلویزیون سامسونگ تعداد بلندگوهای تلویزیون QLED 8K را از دو عدد به شش عدد افزایش دادند تا بتوانند صدای سه بعدی و واقعی تری را داشته باشند که می تواند از عملکرد ویدئو الگو برداری کند. جونگی کیم توضیح داد: “با قرار دادن دو بلندگو در هر طرف صفحه نمایش و همچنین در بالا و پایین نمایشگر، ما امکان پخش صوت در همه جهات از مجموع شش بلندگو را فراهم کردیم.”

“فاصله بین دو بلندگو تا حد ممکن رعایت شده اند و نیز بلندگوهای اضافی نصب شده اند تا صدا در تمام جهات به حداکثر رسیده و تا حد ممکن سه بعدی باشد. به عنوان مثال، ما بلندگوها را در قسمت بالای صفحه قرار داده ایم تا بتوانیم حرکت صوتی را در جهت عمودی برای یک تجربه صدای همه جانبه تر فعال کنیم.” علاوه بر این، کیم بیان کرد که، با وجود ماهیت پیچیده ساختار تلویزیونهای QLED 8K که شامل شش بلندگو است، این تیم موفق به طراحی تلویزیون باریک و ظریف شده است.

اینو بخون حتما به کارت میاد : مزیت های استفاده از قابلیت free sync چیست؟

فناوری AVA در تلویزیون های جدید سامسونگ

تصور کنید در حال تماشای صحنه ی مهم فیلمی هستید، اما صدای میکسر در آشپزخانه ی شما بلند است! یا موقع گوش دادن به آخرین اخبار مهم روز از تلویزیون، رعد و برقی که در محیط شما زده میشود، اجازه نمیدهد به خوبی بتوانید صدای اخبار را بشنوید. در این مواقع، ممکن است کنترل تلویزیون در دسترس شما نباشد و طول بکشد که شما کنترل را بردارید صدای تلویزیون را زیاد کنید. 

به همین دلیل است که تیم توسعه، تکنولوژی صدای AVA را برای شما طراحی کرده است. این فناوری باعث میشود که تلویزیون، سر و صدا و نویز های اطراف شما را شناسایی کرده و در صورت نیاز، میزان صدای تلویزیون را با میزان صدای محیط شما منطبق کند. این تکنولوژی شگفت انگیز است!

روش کار فناوری AVA

روش کار این فناوری هوشمندانه است. یک سنسور صدا، به قسمت وسط و پایینِ تلویزیون متصل شده است. این سنسور، صدای محتوای تلویزیون و همچنین صدای محیط را به خوبی آنالیز میکند. سپس فناوری هوش مصنوعی میزان دو نوع صدا ( صدای تلویزیون و صدای محیط) را مقایسه می کند و اگر به نظر برسد که صداهای محیط بلندتر از محتوای تلویزیون است، به طور انتخابی میزان تلویزیون را بالا می برد.

Sunmin Kim توضیح داد: “این سیستم تعریف مشخصی از سر و صدا ندارد. این سیستم همه ی عناصر مزاحمِ لذت بردن از صدای تلویزیون را، سر و صدا تلقی میکند. هنگامی که صداهای بیرونی بالاتر از سطح معینی دسی بل باشد، سیستم آن را نویز و سر و صدا حساب میکند. “

این مطلب مفید رو از دست نده : مشکلات صدا در تلویزیون سامسونگ

فناوری Q-Symphony: ایجاد یک منظره چند بعدی

یکی دیگر از فناوری صدا در تلویزیون QLED 8K ، تکنولوژی Q-Symphony است. یکی از عناصر اصلی دستیابی به صدای واقعی در هنگام پخش محتوا در یک تلویزیون، صدای سه بعدی است که شامل ویژگی های صوتی افقی و عمودی میشود. تا همین اواخر، این دیدگاه ها به طور جداگانه توسط تیم های تلویزیون در حال توسعه بودند. 

با این وجود، با قرارگیری بلندگوهای جانبی فوقانی در تلویزیونهای QLED 8K  سامسونگ 2020، سامسونگ یک راه حل همه جانبه را تهیه کرد که از قابلیت های تلویزیون و نوار صدا با هماهنگی کامل استفاده می کند.

Q-Symphony از ویژگی هایی است که همزمان با استفاده از بلندگوهای تلویزیون و نوار صدا به صورت همزمان صدا را پخش می کند و به عنوان اولین دستاورد صنعت، فناوری Q-Symphony  جایزه بهترین نوآوری در نمایشگاه الکترونیک مصرفی سال 2020 را از آن خود کرد.

لینک منبع

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩