اشتراک گذاری

جامع‌ترین راهنمای خرید تلویزیون

قبل از اینکه به سراغ خرید تلویزیون بروید با خودتان فکر می‌کنید که انتخاب و خرید یک تلویزیون خیلی راحت است اما هنگام خرید تلویزیون تازه می‌فهمید که چقدر اشتباه می‌کرده‌اید. به این دلیل که دنیای تلویزیون‌ها دنیای تنوع است البته نه تنوع در یک ویژگی یا یک مشخصه بلکه تنوع در تمامی ابعاد تلویزیون. از تنوع در طراحی گرفته تا تنوع در کیفیت تصویر، سایز، مدل، نوع برند و … .

بنابراین اینکه بخواهید بدون هیچ شناختی از انواع تلویزیون‌ها و ویژگی‌های آن‌ها راهی فروشگاه‌های رنگارنگ شوید خیلی منطقی نیست. اگر می‌خواهید متناسب با نیازها و بودجه‌ای که دارید بهترین انتخاب را در خرید تلویزیون داشته باشید ادامه این راهنمای خرید تلویزیون را دنبال کنید.

راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

چه قدر پول دارید؟

با این تفکر که “حالا برویم و ببینیم چه قدر می‌شود؟ ” راهی خرید تلویزیون نشوید، اول از همه به بودجه‌ای که دارید توجه کنید. به این دلیل که وقتی وارد فروشگاه می‌شوید، ممکن است زرق و برق تلویزیون‌ها چشمانتان را کور کند و تلویزیونی گران‌قیمت بخرید که خیلی بیشتر از نیازهای شماست. درنتیجه پول زیادی خرج کنید که بعداً پشیمان شوید. بنابراین اولین و مهم‌ترین گامی که در راهنمای خرید تلویزیون به آن اشاره می‌کنیم، تعیین بودجه برای تلویزیون است. برای اینکه بتوانید تلویزیونی متناسب با پولی که دارید خریداری کنید، بودجه مشخصی را برای خرید تلویزیون تعیین کنید.

آیا واقعا به تلویزیونی در ابعاد بزرگ نیاز دارید؟

نباید مبنای خرید تلویزیون را بر روی چشم و هم چشمی بگذارید. دلیلی ندارد که اگر اقوام شما تلویزیون‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ دارند، شما هم تلویزیونی بسیار بزرگ بخرید. درواقع برای انتخاب تلویزیون باید به میزان فضای منزل خود توجه کنید. لزومی ندارد تلویزیونی بزرگ را در خانه‌‌ای کوچک و فضایی محدود جای دهید چراکه آسیب جدی به چشمان شما وارد می‌شود. برای انتخاب تلویزیونی با ابعاد مناسب برای منزل خود باید به فاصله بین محل قرار گرفتن تلویزیون و محل مستقیم تماشای آن توجه کنید. براساس جدول زیر به عنوان راهنمای خرید تلویزیون ، می‌توانید متناسب با فضای منزل خود یک تلویزیون با ابعاد مناسب انتخاب کنید.

فاصله بین محل قرار گرفتن تلویزیون و محل تماشای آن

سایز صفحه نمایش تلویزیون

دقت تصویر یا رزولوشن تلویزیون

90 تا 180 سانتی‌متر

24 اینچ

HD

240 تا 120 سانتی‌متر

32 اینچ

HD

150 تا 300 سانتی‌متر

40 تا 43 اینچ

FULL HD

180 تا 360 سانتی‌متر

49 اینچ

FULL HD

240 تا 390 سانتی‌متر

55 اینچ

4K و FULL HD

240 تا 460 سانتی متر یا بیشتر

65 اینچ به بالا

4K

چه نوع صفحه نمایشی برای شما مناسب است؟

صفحه نمایش تلویزیون‌ها یا از نوع LCD هستند یا LED، OLED و QLED. البته دنیای تلویزیون‌ها به قدری پیشرفت کرده است که اکنون تلویزیون‌های LCD، منسوخ شده به حساب می‌آیند. بنابراین بهتر است تمرکز خود را بر روی انتخاب تلویزیونی از نوع LED، OLED یا QLED بگذارید. البته بهتر است بدانید که تلویزیون‌های OLED خیلی گران هستند، تلویزیون‌های QLED نیز از تلویزیون‌های OLED گران‌تر هستند. بنابراین اگر قیمت تلویزیون برایتان مهم نیست و از بودجه کافی برخوردار هستید به سراغ تلویزیون‌های OLED و QLED بروید. در ادامه مطلب راهنمای خرید تلویزیون سعی کرده‌ایم که با بررسی ویژگی‌های تلویزیون‌های LED، OLED و QLED تفاوت بین آن‌ها را بیان کنیم.

ویژگی‌های تلویزیون‌های LED

 • در حال حاضر محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین تلویزیون‌ها، تلویزیون‌های LED هستند.
 • بهترین تلویزیون‌ها برای تماشا در روز یا فضاهای روشن تلویزیون‌های LED هستند.
 • تلویزیون‌های LED از طراحی ظریفانه و قطر کمی برخوردارند.
 • تلویزیون‌های ال ای دی از تنوع بالایی در سایز، امکانات و قیمت برخوردارند.
 • در حال حاضر LED ها نسبت به تلویزیون‌های OLED و QLED گزینه مقرون‌ به صرفه‌ای هستند.

ویژگی‌های تلویزیون‌های OLED

 • تلویزیون‌های OLED از هر نظر بهتر از تلویزیون‌های LED هستند چراکه این تلویزیون‌ها از میلیون‌ها پیکسل روشنایی جداگانه برای ارائه تصویر برخوردارند.
 • کنتراست بالا در تلویزیون‌های OLED موج می‌زند به گونه‌ای که رنگ سیاه به صورت کاملا طبیعی نمایش داده می‌شود.
 • تلویزیون‌های OLED تصاویری با کیفیت بی‌نظیر و شفافیت بالا را به کاربران ارائه می‌دهند.
 • کیفیت تصاویر در تلویزیون‌های OLED در زوایای مختلف به هیچ وجه تغییر نمی‌کند.

ویژگی‌های تلویزیون‌های QLED

 • در حال حاضر بهترین تلویزیون‌های بازار، تلویزیون‌های QLED هستند که از میلیون‌ها میلیون رنگ پشتیبانی می‌کنند.
 • سطح روشنایی در تلویزیون‌های QLED خیلی بیشتر از تلویزیون‌های LED و OLED است.
 • کیفیت تصویر در تلویزیون‌های QLED با تلویزیون‌های LED قابل مقایسه نیست.

تلویزیونی با رزولوشن FULL HD یا 4K ؟

قصد داریم در مطلب راهنمای خرید تلویزیون همه چیز را به زبان ساده بیان کنیم؛ به همین دلیل اصطلاحات پیچیده را کمی ساده‌تر کرده‌ایم، مانند رزولوشن که به زبان ساده یعنی دقت تصویر. هرچه میزان رزولوشن یک تلویزیون بیشتر باشد یعنی تعداد پیکسل‌های بیشتری را به نمایش می‌گذارد. بنابراین میزان شفافیت تصویر آن نیز بالاتر است. رزولوشن تلویزیون‌های 4K، چهار برابر بیشتر از تلویزیون‌های FULL HD است.

بنابراین تلویزیون‌های 4K در نمایش تصاویری با شفافیت بالا حرف اول را می‌زنند؛ به همین دلیل نیز گران‌تر از تلویزیون‌های FULL HD هستند. اگر بودجه زیادی برای خریداری تلویزیون کنار نگذاشته‌اید، تلویزیون FULL HD گزینه مناسبی برای شماست. ولی درصورتی که بودجه خوبی برای خرید تلویزیون کنار گذاشته‌اید و همچنین قرار است در مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید به سراغ تلویزیون 4K بروید.

تلویزیون تخت بهتر است یا خمیده؟

نسل جدید تلویزیون‌ها به صورت خمیده یا منحنی طراحی شده‌اند که اوج زیبایی را به رخ کاربر می‌کشند. اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که همراه با تکنولوژی روز حرکت می‌کنید، مطمئناً جذب تلویزیون‌های منحنی می‌شوید اما آیا تلویزیون‌های منحنی انتخاب مناسبی هستند؟ در ادامه راهنمای خرید تلویزیون سعی کرده‌ایم با بررسی مزایا و معایب تلویزیون‌های خمیده به این پرسش پاسخ دهیم.

مزایای تلویزیون‌های خمیده

 • درک بصری از عمق تصویر در تلویزیون‌های خمیده بسیار بالاست؛ از این‌رو کاربر غرق تماشای فیلم در تلویزیون منحنی می‌شود.
 • کنتراست تلویزیون‌های خمیده نسبت به تلویزیون‌های تخت خیلی بیشتر است.
 • با تماشای فیلم در تلویزیون‌های خمیده چشمان شما به هیچ وجه خسته نمی‌شود. به این دلیل که طراحی میزان خمیدگی تلویزیون‌های منحنی در راستای میزان خمیدگی چشم‌های شماست. بنابراین لبه‌های تصویر در محدوده دید چشم قرار دارند.

معایب تلویزیون‌های خمیده

 • بازتاب هر چیزی که در اتاق شما روشن باشد در صفحه نمایش تلویزیون خمیده قابل مشاهده است.
 • زاویه دید در تلویزیون‌های خمیده محدود است.
 • تلویزیون‌های خمیده معمولا در ابعاد بزرگ اثربخشی خود را نشان می‌دهند.
 • خدمات پس از فروش تلویزیون‌های خمیده به دلیل تکنولوژی‌های جدید به کار رفته در آن‌ها محدود است.

به نرخ Refresh Rate تلویزیون توجه کنید

منظور از نرخ Refresh Rate، تعداد دفعات عوض شدن تصویر در هر ثانیه است. بنابراین هر چه میزان رفرش ریت یک تلویزیون بیشتر باشد، تصاویر روان‌تر نمایش داده می‌شوند و هیچ تاری در صفحه نمایش ایجاد نمی‌شود. البته بیشتر کاربرانی باید به این ویژگی دقت کنند که طرفدار پروپاقرص بازی‌های ویدئویی هستند. اگر شما هم یکی از این کاربران هستید، بهتر است به دنبال تلویزیونی باشید که نرخ بروزرسانی آن حداقل 120 هرتز باشد.

کنتراست بالا را برای دیدن تصاویر طبیعی جدی بگیرید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید تلویزیون ، کنتراست بالا است. تلویزیون‌هایی که از کنتراست بالایی برخوردارند تصاویر را طبیعی‌تر نشان می‌دهند. بنابراین اگر تماشای تصاویر کاملا طبیعی و زنده برایتان اهمیت دارند به سراغ تلویزیون‌هایی که دارای کنتراست بالایی هستند بروید.

چه تلویزیونی مناسب شماست؟ هوشمند یا غیر هوشمند؟

به زبان خیلی ساده به تلویزیونی که می‌توان با استفاده از کابل LAN یا Wi-Fi آن‌ را به اینترنت متصل کرد، تلویزیون هوشمند می‌گویند. ولی تلویزیونی که از چنین ویژگی برخوردار نیست، تلویزیون غیر هوشمند نامیده می‌شود. اگر یک تلویزیون هوشمند داشته باشید، می‌توانید همان کارهایی که با لپ تاپ، کامپیوتر یا موبایل خود انجام می‌دهید را در صفحه نمایش خیلی بزرگ‌تر انجام دهید.

برای مثال می‌توانید وب‌گردی کنید و هر محتوایی که دوست دارید را به صورت آنلاین تماشا کنید. علاوه‌بر این به سرویس‌های فیلم، سریال، موسیقی و بازی نیز بر روی تلویزیون خود دسترسی دارید. بنابراین می‌توانید هر فیلم و سریالی که دوست دارید را خریداری کرده و تماشا کنید یا بازی‌های مختلفی را بر روی تلویزیون خود اجرا کنید و از آن‌ها لذت ببرید. با این وجود بهتر است خرید یک تلویزیون غیر هوشمند را فراموش کنید و حتما یک تلویزیون هوشمند بخرید.

نمایندگی فروش و تعمیرات تلویزیون

مرکز تعمیرات تلویزیون بهترین نمایندگی فروش و تعمیرات تلویزیون است که تمامی خدمات مربوط به فروش و تعمیرات انواع مانیتور و تلویزیون را به کاربران ارائه می‌دهد. بنابراین اگر قصد خرید تلویزیون سامسونگ ، تلویزیون ال جی ، خرید تلویزیون سونی و… را دارید اصلا نگران نباشید، می‌توانید با مراجعه به نمایندگی های این مرکز، علاوه‌بر استفاده از مشاوره کارشناسان این مرکز از خدمات فروش و پس از فروش آن نیز بهره‌مند شوید.

امتیاز شما به این نوشته