اشتراک گذاری

آیا امکان تقویت صدای تلویزیون وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است بعد از گذشت مدتی که از تلویزیون استفاده می کنید، متوجه شوید که صدای آن کیفیت قبل را ندارد و چندان از کیفیت صدای تلویزیون راضی نباشید. در این شرایط لازم است تا با استفاده از یک سری راه حل های تقویت صدای تلویزیون، کیفیت صدا را مجددا بهبود ببخشید. اما آیا امکان افزایش کیفیت صدای تلویزیون وجود دارد و از چه طریقی می توان اینکار را انجام داد؟ در درجه اول باید دلایل افت صدای تلویزیون را شناخت. 

مواردی مانند تنظیمات تلویزیون یا اسپیکر، کیفیت کم صدای کانال های مختلف یا برنامه هایی که از هر کانال پخش می شوند و مواردی از این دست همگی می توانند دلیل افت کیفیت صدای دستگاه باشند. با در نظر گرفتن تمامی فاکتورهایی که احتمالا می توانند عامل کم شدن کیفیت صدای تلویزیون باشند، می توان از طریق یک سری راهکارها صدای تلویزیون را تقویت کرد. در این مقاله به بررسی روش های مختلف تقویت صدای تلویزیون می پردازیم. برای تعمیر تلویزیون خود با ما تماس بگیرید.

تقویت صدای تلویزیون

فهرست مطالب

روش های تقویت صدای تلویزیون

همانطور که گفته شد بسته به دلیل افت کیفیت صدای دستگاه می توان از چندین راه حل مختلف برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون استفاده کرد. بهترین راه های تقویت صدای تلویزیون شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از بلندگوهای جانبی برای تقویت کردن صدای تلویزیون
  • استفاده از اسپیکرهای HI-FI
  • استفاده از بلندگوهای بلوتوثی
  • نصب ساندبار
  • تغییر در تنظیمات صدای تلویزیون
  • استفاده از حالت های مختلف صدا
  • تغییر تنظیمات اکولایزر تلویزیون
  • تنظیم کردن کانال مرکزی

در ادامه به شما می گوییم که چطور از طریق هر یک از این روش ها می توانید صدای تلویزیون خود را تقویت کنید.

استفاده از بلندگوهای جانبی برای تقویت کردن صدای تلویزیون

اولین پیشنهاد برای تقویت صدای تلویزیون استفاده از بلندگوهای خارجی است. شما می توانید در کنار بلندگوهای خود تلویزیون از بلندگوها یا اسپیکرهای جانبی نیز استفاده کنید تا به این ترتیب صدای دستگاه را تقویت کرده و آن را بیشتر کنید. البته قطعا باید از یک سیستم صدا مناسب و با کیفیت استفاده کنید تا با یک صدای بلند و نامشخص که بیشتر آزاردهنده است مواجه نشوید. علاوه بر این می توانید این بلندگوها را در بخش های مختلف خانه و در جهات متفاوتی بگذارید تا صدای تلویزیون به صورت یکنواخت در همه جا پخش شود.

استفاده از اسپیکرهای HI-FI

یکی از فناوری هایی که می تواند به شما برای تقویت صدای تلویزیون کمک کند، استفاده از فناوری های صوتی HI-FI است. با کمک این فناوری شما می توانید نویزهای صدا را گرفته و صدای زیر و بم تلویزیون را به یک صدای بسیار نرم و با کیفیت تبدیل کنید. این اسپیکرها می توانند صدای محتواهای شما مانند موسیقی یا صدای فیلم را فیلتر کرده و با پخش یک صدای تقویت شده و با کیفیت، به شما این امکان را دهد تا از شنیدن صدای پخش شده لذت بیشتری ببرید. 

برای داشتن یک صدای حرفه ای استفاده از این اسپیکرها توصیه می شود. عملکرد آنها فراتر از اسپیکرهای معمولی است و می توان گفت که یکی از بهترین راه ها برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون است.

استفاده از بلندگوهای بلوتوثی

اسپیکر جانبی که با کابل به تلویزیون وصل می شوند ممکن است دست و پا گیر باشند و از طرفی استفاده از آنها با توجه به فضای در دسترس محدودیت هایی داشته باشد. یکی از بهترین راه حل ها برای تقویت صدای تلویزیون استفاده از بلندگوهای بلوتوثی است.

استفاده از این اسپیکرها مزیت های زیادی دارد و با استفاده از آنها دیگر به نصب کابل و سیم های اضافه در اطراف تلویزیون نیازی نیست. نکته مهم این است که اگر تلویزیون شما هوشمند نیست و برای تقویت صدای آن می خواهید از اسپیکرهای بلوتوثی استفاده کنید، می توانید با خرید یک آداپتور بلوتوثی این اسپیکرها از از طریق پورت AUX یا RCA به تلویزیون وصل کنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تعمیر صدای تلویزیون

نصب ساندبار

گزینه بعدی برای تقویت صدای تلویزیون استفاده از ساندبار است. ساندبارها که اسپیکرهای باریک و سازگار با تلویزیون ها هستند، می توانند بهترین گزینه برای کسانی باشند که فضای کافی برای استفاده از بلندگوهای جانبی را ندارند. این دستگاه ها می توانند به بهترین شکل ممکن صدای پخش شده از تلویزیون را بهبود ببخشند و آن را تقویت کنند. بسته به مدل ساندباری که تهیه می کنید، سطح مشخصی از کیفیت صدا را از تلویزیون می شنوید.

تغییر در تنظیمات صدای تلویزیون

اگر می خواهید بدون هزینه صدای تلویزیون خود را تقویت کنید، می توانید به سراغ تنظیمات دستگاه خود رفته و در بخش تنظیمات صدا، با شخصی سازی تنظیمات، تقویت صدای تلویزیون را انجام دهید. شما می توانید با کمک تنظیمات سیستم صدای فراگیر، صدای تلویزیون خود را با توجه به محیطی که در آن قرار دارد تنظیم کنید. 

علاوه بر این در بخش تنظیمات صدا گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون کمک بگیرید. این تنظیمات بسته به مدل تلویزیون متفاوت است و می توانید با کمک دفترچه راهنمای دستگاه، تنظیمات صدا را متناسب با چیزی که می خواهید تغییر دهید.

استفاده از حالت های مختلف صدا

اکثر تلویزیون هایی که در سال های اخیر ساخته شده است دارای چندین حالت مختلف صداست که هر یک برای کاربرد به خصوصی در نظر گرفته شده است. برای مثال حالت سینما، صدای استریویی، صدای مناسب بازی های ویدئوی و تماشای فیلم ها، همگی حالت های مختلف صدا هستند. 

شما می توانید با توجه به کاربردی که از تلویزیون دارید حالت های مختلف صدا را انتخاب کرده و ببینید که در کدام حالت کیفیت صدای تلویزیون بهتر است. بنابراین یکی دیگر از راه های تقویت صدای تلویزیون انتخاب و امتحان حالت های مختلف صدا در بخش تنظیمات است.

تغییر تنظیمات اکولایزر تلویزیون

در بخش تنظیمات اکولایزر تلویزیون هم شما امکان تقویت صدای تلویزیون را خواهید داشت. در این بخش شما می توانید فرکانس های مختلف را به صورت دستی تنظیم و تقویت کنید یا این که با برش برخی از فرکانس ها کیفیت صدای پخش شده بهبود ببخشید. برای مثال زمانی که شما فرکانس های بالاتر را انتخاب می کنید، صدای واضح تری را می شنوید. از طرفی زمانی که فرکانس های پایین تر را تقویت می کنید، بیس صداها بیشتر می شود. 

تنظیمات و گزینه هایی که در بخش اکولایزر وجود دارد در مدل های مختلف تلویزیون متفاوت است. در برخی مدل ها این بخش تنها دو گزینه دارد و در برخی دیگر از مدل ها گزینه های بسیار بیشتری در دسترس است. هر چقدر گزینه هایی که در اکولایزر وجود دارد بیشتر باشد، امکان کنترل بیشتری روی صدای تلویزیون وجود دارد. شما می توانید با افزایش فرکانس های میانی از 2 به 6 کیلوهرتز، وضوح صدای بهتری در دیالوگ های فیلم ها را داشته باشید. در کل با کمک تنظیمات اکولایزر تلویزیون می توانید با حذف نویزها و صداهای اضافه، کیفیت صدای بهتری را تجربه کنید.

این مقاله را از قلم نیندازید : پخش همزمان صدای تلویزیون از هدفون و از بلندگو

تنظیم کردن کانال مرکزی

آخرین راه حل پیشنهادی برای تقویت صدای تلویزیون تنظیم کردن یک کانال مرکزی است. زمانی که شما یک کانال مرکزی را تنظیم می کنید این امکان را دارید تا با غیر فعال کردن گزینه هایی مانند Concert Hall، Movie و … تنظیمات صدا را به صورت دستی و مطابق چیزی که می خواهید انجام دهید. در این شرایط شما می توانید از دو طریق کیفیت صدای تلویزیون را بهبود ببخشید. 

در روش اول صدای تلویزیون را کم یا زیاد کنید و سپس با قرار دادن تنظیمات کانال مرکزی روی حالت حداکثری، صدای دیالوگ ها را با وضوح بهتری بشنوید. در روش بعدی برعکس این حالت باید تنظیمات کانال مرکزی را روی صفر قرار دهید و بلندگوها را هم خاموش کنید. حالا میزان صدا یا حجم صدا را روی حالت حداکثر قرار دهید و آن را تنظیم کنید. در واقع با این روش شما برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون از یک بلندگوی تک استفاده می کنید تا از پخش صدای خیلی بلند خصوصا در ارتباط با برخی از کانال ها یا برنامه ها جلوگیری کنید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩