اشتراک گذاری

آموزش نحوه تعمیر بلندگوی تلویزیون

اگر صدای تلویزیون شما دچار مشکل شود، شما باید با تعمیر بلندگوی تلویزیون مشکل آن را برطرف کنید. اما این که چرا اسپیکرهای تلویزیون دچار مشکل شده و دلایل خرابی آن چیست، اولین قدم در تشخیص نحوه تعمیر اسپیکر تلویزیون شماست. شما باید بدانید که نشانه های خرابی اسپیکرهای تلویزیون چیست و چرا این مشکل در اسپیکرها به وجود آمده است. 

حتی در برخی موارد ممکن است نیازی به تعمیر کردن بلندگوها نباشد و بتوان مشکلات به وجود آمده در صدای تلویزیون را با انجام یک سری تنظیمات برطرف کرد. در صورتی که مشکلات بلندگو به صورتی باشد که نتوان از طریق تغییر تنظیمات آن را برطرف کرد، با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تلویزیون، باید برای تعمیر بلندگوها یا حتی در صورت لزوم تعویض آنها اقدام کرد. در این مقاله شما را با فرایند کلی تعمیر بلندگوی تلویزیون آشنا می کنیم.

تعمیر بلندگوی تلویزیون

هزینه تعمیر بلندگوی تلویزیون

هزینه تعمیر اسپیکر تلویزیون به این بستگی دارد که دلیل خرابی بلندگوها چیست و برای رفع مشکل آنها چه اقداماتی لازم است. بسته به نوع سرویسی که تعمیرکار برای رفع مشکل بلندگوهای تلویزیون ارائه می دهد، هزینه تعمیرات متفاوت است. علاوه بر این، مدل و برند تلویزیون هم در هزینه تعمیرات موثر است. هر چقدر بلندگوهای به کار رفته در تلویزیون قوی تر و بزرگتر باشند، هزینه تعمیر و خصوصا تعویض آنها هم بیشتر است. 

در نهایت این که آیا امکان تعمیر بلندگوی تلویزیون وجود دارد یا باید آنها را تعویض کرد، تعیین می کند که چه هزینه ای را باید برای تعمیر اسپیکرها در نظر بگیرید. حتی در برخی موارد، بسته به مدل دستگاه و میزان پیچیدگی فرایند تعویض بلندگوها، هزینه تعویض هم ممکن است متفاوت باشد.

نشانه های خرابی بلندگوهای تلویزیون

در قدم اول برای تعمیر بلندگوی تلویزیون شما باید نشانه های خرابی این قطعه را بدانید. زمانی که بلندگوی تلویزیون شما دچار مشکل شود،  به احتمال زیاد می توان این خرابی را با دنبال کردن و مشاهده برخی از نشانه های زیر، تشخیص داد:

  • معمولا صدای خروجی از تلویزیون بسیار کم و بی کیفیت است
  • صداها تند و تیز است و نویز زیادی دارد
  • احتمالا برخی از فرکانس ها از تلویزیون شنیده نمی شود
  • صداهای خروجی دستگاه تقطیع شده و خشک هستند
  • معمولا صدا در یک سمت تلویزیون ( سمت راست یا سمت چپ ) به صورت کامل از کار می افتد
  • با افزایش صدای دستگاه، صدا بسیار خشک و ناخوشایند است

چرا صدای تلویزیون دچار مشکل می شود؟

بروز مشکلاتی که در بلندگوها مشاهده می کنید، می تواند به دلایل مختلفی باشد. بدون شک شناخت این دلایل هم برای تعمیر بلندگوی تلویزیون و هم برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر ضروری است. گاهی اوقات تنها دلیلی که صدای تلویزیون دچار مشکل شده، به هم خوردن تنظیمات صداست. در واقع اگر تلویزیون روی تنظیمات بی صدا یا سایر حالت ها باشد، ممکن است صدای مطلوبی از آن شنیده نشود. 

از طرفی ممکن است یک سری مشکلات نرم افزاری در تلویزیون ایجاد شده باشد و به همین دلیل هم صدای بلندگوها دچار مشکل شود. کابل ها و اتصالات تلویزیون مورد مهم بعدی است که می تواند موجب بروز مشکلاتی در صدای خروجی تلویزیون شما شود. این مورد خصوصا در زمان هایی که از دستگاه های خارجی مانند رسیور یا سیستم های صوتی جانبی استفاده می کنید باید مورد توجه قرار بگیرد.

یک دلیل مهم دیگر که می تواند موجب بهم خوردن صدای خروجی تلویزیون و خرابی آن شود، تداخل سیگنال هاست. در واقع اگر شما از یک دستگاه الکترونیکی در کنار تلویزیون استفاده کنید، ممکن است سیگنال های آن روی تلویزیون تاثیر منفی بگذارد. در نهایت مشکلات صدای تلویزیون شاید به دلیل خرابی سخت افزاری باشد که در این شرایط برای تعمیر اسپیکر تلویزیون قطعا باید به یک مرکز تعمیرات تلویزیون مراجعه کرد.

عیب یابی اولیه تلویزیون

قبل از این که برای تعمیر بلندگوی تلویزیون اقدامی انجام دهید، می توانید با یک سری راهکارها و بررسی های اولیه، بفهمید که مشکل از کجاست که چه اقدامی می توان برای رفع مشکل به وجود آمده در بلندگوها انجام داد. اول از همه به سراغ تنظیمات تلویزیون بروید و در بخش تنظیمات صدا، مطمئن شوید که تنظیمات روی حالت بی صدا یا صدای کم قرار نداشته باشد. علاوه بر اتصالات و کابل ها را بررسی کنید و ببینید همه اتصالات سالم اند یا به درستی وصل شده اند یا خیر. 

شاید کابل های معیوب دلیل قطع شدن صدای تلویزیون باشند. در مرحله بعدی ببینید که مشکل صدا از هر دو بلندگوست یا این که تنها بلندگوهای یک سمت دچار مشکل شده اند. هر نوع وسیله الکترونیکی که نزدیک تلویزیون قرار دارد را از آن دور کنید و دوباره کیفیت صدا را بررسی نمایید. همچنین چک کنید و ببینید که آیا مشکلات صدا از تمامی کانال هاست یا این که تنها در برخی از کانال ها، کیفیت صدای تلویزیون مشکل دارد. گاهی اوقات مشکل صدا به محتوا یا یک کانال خاص مربوط می شود و ربطی به خود تلویزیون ندارد.

بررسی سیستم سینما خانگی

اگر از سیستم ها یا دستگاه های سینما خانگی یا هر نوع بلندگوی خارجی دیگری برای تلویزیون استفاده می کنید، قبل از این که برای تعمیر بلندگوی تلویزیون خود اقدامی انجام دهید باید یک بار این دستگاه ها را بررسی کنید. دستگاه و اتصالات آن را چک کرده و یک بار آن را جدا و مجددا وصل کنید. گاهی اوقات مشکل از بلندگوها نیست و تنها باید با تعمیر سینما خانگی یا بلندگوهای خارجی، مشکل صدا را برطرف کرد.

ریست کردن تلویزیون

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای تعمیر بلندگوی تلویزیون انجام داد، ریست کردن دستگاه مورد نظر است. خصوصا اگر ایراد به وجود آمده در بلندگوها منشا نرم افزاری داشته باشد می توان با این روش، آن را برطرف کرد. برای ریست کردن تلویزیون دو راه حل وجود دارد. اولین گزینه، سافت ریست کردن تلویزیون یا دستگاه صوتی است. در این روش ساده کافی است یک بار همه دستگاه ها را خاموش کرده و اتصالات را قطع کنید. 

سپس مجددا همه چیز را متصل کرده و دستگاه ها را روشن کنید. اگر این راهکار موثر نبود؛ گزینه بعدی هارد ریست کردن دستگاه یا ریست نرم افزاری آن است. هارد ریست در واقع همان بازنشانی به تنظیمات کارخانه یا ریست فکتوری است. با این کار دستگاه کاملا به تنظیمات اولیه خود برمی گردد و هر نوع اختلال نرم افزاری احتمالی نیز برطرف می شود. بسته به مدل دستگاه، مراحل و نحوه ریست فکتوری کردن تلویزیون ممکن است متفاوت باشد.

سیستم عامل تلویزیون را به روز رسانی کنید

اگر از یک تلویزیون هوشمند استفاده می کنید، احتمال این که نسخه نرم افزاری آن به آپدیت شدن نیاز داشته باشد زیاد است. در صورت به روز نبودن نرم افزار تلویزیون، باگ های نرم افزاری می تواند مشکلاتی را در صدا و تصویر ایجاد کند. در نتیجه اگر مشکل صدا دارید، برای تعمیر بلندگوی تلویزیون، حتما قبل از هر اقدامی نرم افزار آن را به روز رسانی کنید.

تعمیرات سخت افزاری بلندگوهای تلویزیون

در نهایت اگر هیچ یک از راه حل های بالا نتوانست مشکل صدای تلویزیون را برطرف کند، به احتمال زیاد یک ایراد سخت افزاری موجب بروز مشکل در بلندگوهای تلویزیون شده است. در این شرایط برای تعمیر بلندگوی تلویزیون باید حتما از یک تکنسین کمک گرفت. ممکن است مشکلات صدا به برد صدا، منبع تغذیه یا خود اسپیکرها مربوط شود. 

برای این منظور تعمیرکار از تست های تخصصی کمک می گیرد و در نهایت با باز کردن تلویزیون و بررسی قطعات داخلی، اقدامات لازم برای تعمیر اسپیکر تلویزیون را انجام می دهد. در نهایت شاید بلندگوها نیاز به تعویض داشته باشند که در این شرایط تعمیرکار با تعویض کردن بلندگوهای خراب، مشکل صدای تلویزیون را برطرف می کند.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩