اشتراک گذاری

صدای سه بعدی در تلویزیون چیست؟

دالبی اتموس یا صدای سه بعدی در تلویزیون یک نوع جدیدی از تکنولوژی صدای فراگیر بوده که وظیفه آن ایجاد صدای سه بعدی است. تماشای فیلم با استفاده از این تکنولوژی بسیار جذاب تر بوده به گونه ای که انگار تماشاگر در همان محیط فیلم قرار می گیرد.

فناوری صدای سه بعدی در تلویزیون یا همان Dolby Atmos بر پایه اصلی صدای شیئی محور طراحی شده است که در جدید ترین حالت این فناوری امکان پخش همزمان صدا با 118 کانال را دارد. دالبی اتموس صدا را از کانال های محدود کننده ای که در سیستم های صوتی وجود دارد آزاد می کند و در نتیجه صدا آزادانه در فضا مانند حباب هایی که در هوا شناور هستند ، حرکت می کند.

به زبان ساده تر در سیستم صوتی سه بعدی تلویزیون ، شما منبع صدا را پیدا نخواهید کرد و به همین دلیل احساس می کنید صدا از همه طرف به سمت شما می آید.همچنین این تکنولوژی می تواند جزئیات بی نظیری را به گوش شما برساند مثلا می توانید صدای آبشار ، بلند شدن هواپیما ، روشن شدن ماشین را دقیقا همانطور که در دنیای واقعی هستند ، گوش کنید. برا تعمیر تلویزیون خود با ما تماس بگیرید.

صدای سه بعدی در تلویزیون

تاریخچه صدای سه بعدی یا فناوری دالبی اتموس در تلویزیون

این فناوری مربوط به یک شرکت آمریکایی به نام دالبی است. شرکت دالبی یکی از شرکت های بزرگ دنیا به شمار می رود که در زمینه فناوری های تصویری و صوتی فعالیت می کند. این شرکت از سال 1976 تا کنون در ایالات متحده آمریکا مشغول به کار است اما زمان تاسیس آن مربوط به 10 سال قبل تر یعنی 1965 برگشته و محل آغاز به کار آن در بریتانیا است.

این مقاله را از دست ندهید : تعمیر سیستم‌های صوتی با بالاترین کیفیت

نحوه استفاده از سیستم صدای دالبی اتموس در تلویزیون

برای استفاده از سیستم صدای سه بعدی در تلویزیون ، در تمامی ارتفاعات و امتداد دیوارها و حتی پشت سیستم های تصویری بلندگوهایی قرار می گیرد. به این ترتیب امکان پخش صدا از همه جهات فراهم می شود.

اما همانطور که میدانید این نوع از نصب بلندگو در منزل امکان پذیر نیست و مختص سالن های سینما است بنابراین تولیدکنندگان سیستم دالبی اتموس در تلویزیون واقع بینانه تر عمل کرده اند به اینگونه که سیستم های خانگی به شکلی طراحی شده اند که با قابلیت حرکت صدا همراه هستند به طوری که می توانند صدا را به سمت بالا از طریق بلندگوهای خود حرکت دهند.

در نتیجه صدا از سقف و بالا به سمت مخاطب منعکس می شود و به این ترتیب صدا کاملا فراگیر و سه بعدی به نظر می رسد. اما ناگفته نماند که در برخی از این سیستم های خانگی نیز از بلندگوهای سقفی هم برای پخش صدا از بالا استفاده می شود. این مقاله را از دست ندهید بهترین فاصله از تلویزیون چقدر است ؟.

انواع سیستم های کانال صوتی دالبی اتموس در تلویزیون

سیستم کانال صوتی 5.1.2

این سیستم برای پخش صدای سه بعدی در تلویزیون از یک اسپیکر مرکزی و دو اسپیکر در سمت چپ و راست استفاده می کند. همچنین دو اسپیکر سراند نیز در چپ و راست پشت شنونده به همراه یک ساب ووفر و دو اسپیکر سقفی نیز در ساختار این سیستم صوتی به کار رفته است.

سیستم کانال صوتی 5.1.4

این سیستم نیز مانند مورد قبلی بوده با این تفاوت که برای پخش صدای سه بعدی در تلویزیون از طریق این مدل به جای دو اسپیکر سقفی از چهار اسپیکر استفاده می شود.

سیستم کانال صوتی 7.1.4 و 7.1.2

این دو مدل از سیستم دالبی اتموس در تلویزیون دارای یک اسپیکر اضافه در هر سمت چپ و راست قرار می گیرد

سیستم کانال صوتی  9.1.2 و 9.1.4

این مدل از پخش صدای سه بعدی در تلویزیون دارای دو اسپیکر اضافی در هر سمت چپ و راست بوده و همچنین یک اسپیکر زمینی نیز به مجموعه اضافه می شود.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩