اشتراک گذاری

دلایل ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون و راهکارهای رفع آن

  • خانه
  • مقالات
  • دلایل ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون و راهکارهای رفع آن

یکی از مشکلات کاربران با انواع تلویزیون ها، مشاهده لکه سیاه روی صفحه تلویزیون است. این اتفاق رایجی است که در مدل های مختلف ال ای دی، ال سی دی و … مشاهده شده و بسیار دردسرساز است. ظهور هاله سیاه روی صفحه تلویزیون می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این لکه های سیاه ممکن است در هر قسمتی از صفحه ظاهر شوند؛ برخی مواقع در بالای صفحه یا پایین صفحه، برخی مواقع نیز در وسط صفحه یا در حاشیه های نمایشگر.

نکته مهم این که معمولا با توجه به دلیل بروز مشکل در نمایشگر و دلیل ظاهر شدن لکه سیاه روی صفحه تلویزیون، بروز این مشکل قابل حل است و می توان با تعمیرات تخصصی تلویزیون مورد نظر، مشکل را برطرف کرد. البته تعویض برخی قطعات اصلی نیز گاهی در صورت شدت داشتن مشکل در دستگاه اجتناب ناپذیر است. به هر حال در تمام این موارد مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر، نمایندگی تعمیر تلویزیون مرکز سخت افزار ایران می تواند بهترین گزینه برای تشخیص دقیق مشکل و ارائه بهترین راه حل باشد. در ادامه دلایل و راه حل های رفع هاله سیاه نمایشگر تلویزیون را بررسی می کنیم.

لکه سیاه روی صفحه تلویزیون

چرا لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود؟

عواملی که می توانند موجب ظهور لکه سیاه روی صفحه تلویزیون شوند را می توان از عوامل ساده و فیزیکی تا خرابی برخی قطعات، متفاوت دانست. جمع شدن گرد و خاک در صفحه تلویزیون، آبخوردگی نمایشگر، خرابی پنل، خرابی بک لایت، خرابی و ایراد در پیکسل ها و … از مهم ترین دلایل مشاهده هاله سیاه روی صفحه تلویزیون هستند.

وارد شدن ضربه به تلویزیون، استفاده طولانی مدت از دستگاه و داغ شدن تلویزیون، نوسانات برقی و استهلاک و فرسودگی قطعات به دنبال اتمام عمر مفیدشان از مهم ترین عواملی هستند که در ایجاد این لکه های سیاه نقش دارند. بر این اساس باید دید دقیقا چه عاملی موجب ظهور این لکه های سیاه شده تا بهترین رویکرد برای تعمیر تلویزیون ارائه شود.

این مقاله برای شما مفید است : 👈 نکات مهم در مورد روش های تمیز کردن تلویزیون 👉

راه حل های رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون

  1.  تمیز کردن تلویزیون 
  2. مراقبت و استفاده درست از تلویزیون 
  3. تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون 
  4. تعمیر و تعویض پیکسل های معیوب تلویزیون 
  5. رفع مشکلات پنل 

تمیز کردن تلویزیون

یکی از اولین روش های ساده ای که می توان برای رفع مشکل لکه سیاه روی صفحه تلویزیون در نظر گرفت، تمیز کردن تلویزیون و زدودن گرد و خاک جمع شده در دستگاه، خصوصا در پنل است. با یک تمیزکاری دقیق و کامل می توان در بسیاری از موارد این هاله های سیاه را از بین برد. البته تمیز کردن پنل به همین سادگی ها نیست و این کار به دلیل حساسیت بخش های داخلی دستگاه، به ابزارها، مهارت و دقت بالایی نیاز دارد. کمی بی دقتی در این تمیزکاری می تواند آسیب های پر هزینه ای را به شما وارد کند. از این رو بهتر است حتما یک تکنسین ماهر و با تجربه این کار را انجام دهد.

این مقاله را بخوانید : 👈 روش های از بین بردن لکه روی صفحه تلویزیون 👉

مراقبت و استفاده درست از تلویزیون

گاهی اوقات تلویزیون در خانه برای مدت زمانی طولانی روشن می ماند، بدون این که از آن استفاده ای شود. از این رو بعد از ساعت ها روشن ماندن تلویزیون، ممکن است این لکه ها را روی نمایشگر دستگاه مشاهده کنید. بنابراین بهتر است چند ساعت آن را خاموش کرده و به آن استراحت دهید. نکته دیگر جلوگیری از وارد آمدن ضربه به دستگاه یا نفوذ آب و رطوبت به پنل تلویزیون است. در صورت آب خوردگی پنل تلویزیون، شاید به تعمیر تلویزیون آب خورده نیاز باشد.

به هیچ عنوان از دستمال های خیس و مرطوب یا پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن تلویزیون استفاده نکنید. تلویزیون را در کنار دستگاه های بسیار داغ یا بسیار سرد قرار ندهید و سعی کنید دمای متعادلی در محیط اطراف دستگاه وجود داشته باشد. در نهایت برای مراقبت از دستگاه در برابر آسیب های ناشی از نوسانات برق، بهتر است حتما از یک محافظ مطمئن برای تلویزیون خود استفاده کنید. تمام این کار ها می توانند ریسک ظهور لکه سیاه روی صفحه تلویزیون را کاهش دهند.

رفع لکه های سیاه از روی نمایشگر تلویزیون

تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون

یکی از دلایل عمده ظهور هاله سیاه روی صفحه تلویزیون، خرابی و سوختن بک لایت است. گاهی یک ردیف یا چند ردیف از لامپ های ال ای دی بک لایت می سوزند یا ضعیف می شوند و به دنبال آن بخشی از نمایشگر سیاه می شود. تاریک شدن صفحه با افزایش خرابی این لامپ ها گسترده تر خواهد شد. در تلویزیون های ال سی دی نیز لامپ های فلورسنت مورد استفاده در بک لایت دچار مشکل شده و به دنبال آن، لکه سیاه روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود.

در نتیجه باید برای رفع مشکل با تعمیر و تعویض بک لایت، این لکه های سیاه را از بین برد. در نظر داشته باشید که معمولا بهتر است در صورت سوختن یک ردیف از لامپ ها، خصوصا اگر مدت زمان زیادی از خرید تلویزیون می گذرد، تمام بک لایت را تعویض کرده تا به این ترتیب نور صفحه نمایش کاملا یک دست شود. در غیر این صورت ممکن است باز هم تصویر در بخش هایی از نمایشگر روشن تر از مابقی قسمت ها باشد.

این مقاله نکات جدیدی را شرح میدهد : تار شدن صفحه تلویزیون

تعمیر و تعویض پیکسل های معیوب تلویزیون

اگر بعد از عیب یابی تلویزیون توسط تعمیرکار، مشخص شود که ایرادات موجود در پیکسل ها دلیل تیره شدن تصویر و ظهور لکه سیاه روی صفحه تلویزیون است، باید با ترمیم و تعویض پیکسل های معیوب، مشکل نمایشگر را برطرف کرد. تعمیرکار با ابزارهای تخصصی که در اختیار دارد، پیکسل های نمایشگر را بررسی کرده و در صورتی که مشخص شود هر کدام از این پیکسل ها درست کار نمی کنند، با تعمیر یا تعویض آن مشکل هاله سیاه روی صفحه تلویزیون را برطرف می کند.

خرابی پنل و رفع مشکلات این قطعه

یکی از اصلی ترین و بدترین حالت های ظهور لکه سیاه روی صفحه تلویزیون، خرابی پنل است. پنل تلویزیون اصلی ترین و هزینه برترین قطعه در این دستگاه بوده و خرابی آن می تواند طیف وسیعی از مشکلات را ایجاد کند. پنل ها هر یک دارای عمر مفید مشخصی هستند و در صورت اتمام عمر مفیدشان معمولا بهترین گزینه تعویض آنهاست.

البته تعمیر پنل نیز در مواردی امکان پذیر است؛ اما این کار معمولا به دلیل هزینه های بسیار بالایی که دارد، مورد انتخاب بسیاری از کاربران نیست. روی هم رفته اگر مشکل هاله سیاه روی صفحه تلویزیون به دلیل خرابی پنل باشد، بهترین راهکار پیشنهادی، تنها توسط تعمیرکار مجرب دستگاه قابل ارائه شدن است. تعمیرکار بر اساس تجربه ای که دارد و بر اساس شناختی که از ساختار انواع پنل تلویزیون دارد، می تواند در خصوص بهترین رویکرد جهت رفع مشکل پنل معیوب دستگاه اظهار نظر کند.

4/5 (4 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩