اشتراک گذاری

چرا تلویزیون اولد نخریم؟

امروزه تلویزیون یکی از وسایل الکترونیکی پر استفاده است. تماشای فیلم و تلویزیون و انجام بازی های کامپیوتری و کنسول ها، ساعات زیادی از روز را به خود اختصاص داده است. با وجود تکنولوژی های جدید و مختلفی که در ساخت تلویزیون ها به کار می روند، انتخاب تلویزیون مانند گذشته راحت نیست. انتخاب بین گزینه های خرید تلویزیون اولد، ال ای دی، ال سی دی و کیولد، گیج کننده هستند.

در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم، که با توجه به آن ها می توانید در مورد خرید تلویزیون OLED اطلاعات لازم را کسب کنید.برای ارتباط با نمایندگی تعمیرات تلویزیون میتوانید با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

چرا تلویزیون اولد نخریم

معایب تلویزیون های اولد: چرا نباید تلویزیون اولد بخریم؟

با وجود تمام مزایایی که عنوان کردیم، سوالی که پیش می آید این است: «پس چرا همه تلویزیون اولد نمی خرند؟» باید بگوییم تا مدت ها قیمت بالا، دلیل نخریدن اولد بود، اما حالا که دیگر مانند سابق قیمت ها بالا نیستند، دلایل دیگری وجود دارد که چرا نباید تلویزیون اولد بخریم.

در ادامه در قالب معایب تلویزیون اولد به این موضوع پرداخته ایم:

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله «تعمیر تلویزیون اولد به همراه گارانتی» را مطالعه کنید.

روشنایی متوسط تلویزیون اولد

تقریباً همه ما از کیفیت بسیار بالای تصاویر در تلویزیون های اولد لذت می بریم. اما این نکته وجود دارد که در اتاق های روشن، سطح روشنایی اولد کمبودی غیرقابل چشم پوشی است. زمانی که تلویزیون را در حالت HDR content قرار می دهیم، بالاترین سطح روشنایی آن بین 600 تا 800 نیت است. این در حالی است که تلویزیون های کیولد، به راحتی دو برابر این مقدار روشنایی دارند.

اولدها مستعد سوختن صفحه نمایش هستند

از زمانی که تکنولوژی اولد معرفی شد، تلویزیون ها با مشکل سوختن صفحه نمایش و ثابت ماندن تصویر روبرو بودند. چنانچه مدتی از خرید تلویزیون اولد شما گذشته باشد، تلویزیون ممکن است شروع به ثابت نگه داشتن تصاویر برای ساعت ها کند. این مشکل به دلیل آسیب نابرابر پیکسل ها با گذشت زمان طولانی رخ می دهد.

تک تک پیکسل هایی که برای نمایش تصاویر ثابت در تلویزیون شما روشن می شوند، سریع تر از پیکسل های اطرافشان تخریب می شوند. ثابت ماندن تصویر دائمی است و چنانچه صفحه سفید باشد، بیشتر با این مشکل روبرو خواهید شد.

اگرچه برخی سازندگان ادعا می کنند با تغییر پیکسل (pixel shift) مشکل سوختن صفحه نمایش به حداقل می رسد، باید در استفاده از تلویزیون اولد خود مراقب باشید، به ویژه اگر می خواهید سال ها آن را نگه دارید.

حجم رنگی پایین اولد

با وجودی که تلویزیون های اولد، دقت رنگی بالاتری دارند، در حجم رنگ از تکنولوژی کیولد عقب هستند. بنابراین اگر به ظاهر چشمگیر رنگ ها بیشتر از دقیق بودن آن ها اهمیت می دهد، خرید تلویزیون اولد رای ما مناسب نیست.

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، روشنایی اولدها خوب نیست، به همین دلیل هم رنگ ها را آنطور که باید سرزنده و روشن نشان نمی دهند.

مزایای تلویزیون های اولد: چرا تلویزیون اولد بخریم؟

تلویزیون اولد بخریم یا نه؟ در این قسمت قصد داریم، در مورد مزایای تلویزیون اولد صحبت کنیم. هر تکنولوژی جدیدی که به جهان معرفی می شود، سعی بر افزودن ویژگی های جدید به تکنولوژی های قبلی خود دارد. به این ترتیب انتظار می رود مزایایی داشته باشد که قبلاً در اختیار کاربران نبوده است.

این مقاله را از دست ندهید : تلویزیون پلاسما چیست؟

رنگ سیاه عالی و کنتراست بی نهایت

صفحه نمایش اولد دارای پیکسل های منیر (self-illuminating) است.این موضوع مزیت بزرگی برای نسبت کنتراست و سطوح سیاهی تلویزیون است. هر زمانی که تلویزیون اولد، صحنه سیاهی نمایش دهد، تک تک پیکسل ها به طور کامل خاموش می شوند. از آنجایی که برای چنین صحنه هایی، پیکسل ها هیچ نوری از خود تولید نمی کنند، سیاهی عمیق تر و باکیفیت تر خواهد بود.

به همین دلیل، نسبت کنتراست بی نهایت دارند. کنتراست به اختلاف بین روشنایی و تیرگی گفته می شود. از آنجایی که تیرگی ها کاملاً سیاه هستند، تفاوت بین آن ها به خوبی مشخص است.

ارائه زاویه دید باز

با خرید تلویزیون اولد، خواهید دید که بدون نیاز به نشستن روبروی تلویزیون و در فاصله استانداردی که معمولاً توصیه می شود، تصویر کامل و بدون هیچ زاویه خاصی دیده می شود. کیولدها هم توانسته اند در این زمینه پیشرفت کنند، اما برتری زاویه دید هنوز با تلویزیون های اولد است.

مصرف کارآمدتر انرژی

یکی از مزایای تلویزیون های اولد، نداشتن بک لایت است که باعث کاهش مصرف انرژی می شود. البته این موضوع بسته به نوع تنظیمات روشنایی هم دارد. چنانچه در تلویزیون های اولد از روشنایی HDR content استفاده کنید، مصرف انرژی بیشتر از SDR content خواهد بود. به طور کلی چنانچه سطح روشنایی را روی کمینه تنظیم کنید، اولد از ال ای دی کم مصرف تر خواهد بود.

زمان پاسخگویی بسیار سریع

تأخیر پایین پاسخگویی، فاکتوری است که گیمرها را در هنگام خرید تلویزیون اولد به وجد می آورد. زمانی که کنسول بازی خود را به تلویزیون وصل می کنید، مهم است که تلویزیون بتواند در کمترین زمان ممکن، پیکسل های خود را با حرکت شما در بازی تطبیق دهد. این ویژگی به معنی کیفیت بالا در صحنه هایی با حرکت سریع است. پاسخ پیکسلی اولدها نزدیک به زمان آنی و حدود 0.2 میلی ثانیه است.

قطر بسیار کم تلویزیون اولد

تلویزیون های اولد می توانند بسیار نازک باشند. اغلب مدل های مختلف برندهای مختلف، بین 2.5 تا 3 میلی متر قطر دارند. دلیل این مزیت، نداشتن بک لایت است. به این ترتیب این تلویزیون ها برای اتصال به دیوار سبک و مناسب هستند.

خرید تلویزیون اولد بهتر است یا ال ای دی؟

در هنگام خرید تلویزیون اولد یا ال ای دی، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشته باشید. این فاکتورها عبارتند از: کیفیت تصویر، کیفیت رنگ، زاویه دید، تأخیر پاسخگویی، کیفیت سیاهی، سلامت دستگاه، کیفیت صفحه نمایش و امکان سوختن آن، بهینه بودن مصرف انرژی و هزینه.

کافی است در هنگام خرید، مزایا و معایب تلویزیون های اولد و ال ای دی بررسی کنید. برای مثال در این مقاله گفتیم که از نظر کیفیت رنگ و امکان سوختن صفحه نمایش، تلویزیون اولد در سطح قابل قبولی نیست. در عوض زاویه دید عالی و تأخیر پاسخگویی کمی دارد.

به این ترتیب تصمیم نهایی با شما است. ضمن اینکه می توانید مدل های مختلفی که پسندیده اید را نیز جداگانه بررسی کنید و صرفاً به تکنولوژی به کار رفته در آن بسنده نکنید.

3/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩