اشتراک گذاری

آیا مرگ Android TV برای تلویزیون های هوشمند نزدیک است؟

  • خانه
  • مقالات
  • آیا مرگ Android TV برای تلویزیون های هوشمند نزدیک است؟

با رشد روز افزون Google TV بسیاری معتقدند که مرگ سیستم عامل Android TV برای تلویزیون های هوشمند فرا رسیده است.از زمانی که گوگل Android TV را در سال 2014 راه اندازی کرد، اتفاقات زیادی افتاده است. در این مدت، این سیستم عامل رشد خوبی داشته است و خود را تبدیل به یکی از بهترین سیستم عامل هایی کرده است که یک تلویزیون هوشمند می تواند داشته باشد. اما از آنجا که هر آغازی پایانی خواهد داشت اکنون نوبت  Android  TV  است که جای خود را به Google TV بدهد و به این ترتیب آیا زمان مرگ سیستم عامل Android TV فرا رسیده است؟

مرگ Android TV برای تلویزیون های هوشمند

مرگ Android TV برای تلویزیون های هوشمند و جایگزینی Google TV

در طول یک دهه ای که سیستم عامل اندروید تی وی به محبوبیت فراوانی رسید بسیاری از برندهای مطرح و کمپانی های بزرگ و معروف دنیا مانند سونی ، فیلیپ ، تی سی ال ، هایسنس ، شارپ ، پاناسونیک ، شیائومی ،انویدیا و غیره از آن روی بسیاری از محصولات خود استفاده کردند و فروش بی نظیری را هم داشته اند.

با این حال زمانی که گوگل از پلتفرم گوگل تی وی رونمایی کرد موجب آغاز روند مرگ سیستم عامل اندروید تی وی شد و حالا این روند پس از سپری شدن تقریبا دوسال منجر به جایگزینی Google TV به جای Android TV در تلویزیون‌های هوشمند شد.

تفاوت Google TV و Android TV چیست ؟

در حدود سال 2020 محصول جدیدی وارد شد که مسیر Android TV را تغییر داد و پلتفرم گوگل تی وی در کروم کست خود مجهز به دانگل استریم مخصوص ، یک رابط سفارشی با ویژگی های اضافی ارائه داد که موجب مرگ تدریجی سیستم عامل Android TV برای تلویزیون های هوشمند شد.

  • هر دو سیستم عامل شروع به همزیستی کردند، یعنی از یک طرف Android TV، سیستم عاملی که گوگل سال ها پیش ساخته است، وجود دارد، و از طرف دیگر Google TV، که برای تجربه ای که به مصرف کننده ارائه می دهد می درخشد.
  • امروزه،Google TV و Android TV با هم اشتباه گرفته می شوند، و کاربران تصور می کنند که گوگل از یک سیستم با دو نامگذاری مختلف استفاده کرده است. اما ، گوگل تی وی یک سرویس مبتنی بر پیشنهاد دادن محتوا به کاربر است، و اندروید تی وی همان پلتفرم تلویزیون هوشمند کلاسیک گوگل است اما همچنان بسیاری تفاوت این دو سیستم عامل را نمی دانند و این دو را مترادف هم فرض می کنند .
  • در ابتدا گوگل در نظر داشت که این دوره انتقال سیستم عامل اندروید تی وی و گوگل تی وی فقط دو سال طول بکشد، ابتدا در سال 2021 روی تلویزیون ها عرضه شود و در سال 2022 تنها گزینه باشد ، اما برخی از تولیدکنندگان تمایلی به برداشتن این گام نداشتند و این روند را به تاخیر انداختند.
  • با این حال اول کمپانی سونی ، و پس از آن تی سی ال و سپس هایسنس در سال 2022 Google TV را جایگزین Android TV کردند. در این میان فیلیپس بیشترین مقاومت را داشته است اما با این حال اولین تلویزیون های آن با Google TV امسال وارد بازار خواهند شد. و در پایان قاعده کلی این است که تلوزیون های هوشمند دیگر Android TV نباشند و Google TV شوند.

جایگزینی دیگر محصولات دارای سیستم عامل Android TV

پروژکتورهای مبتنی بر Android TV در سال‌های اخیر رایج شده‌ بودند و محبوبیت بسیاری هم کسب کرده بودند با این حال کمپانی لایکا در نمایشگاه  CES 2023، اولین پروژکتور مجهز به گوگل تی وی را معرفی کرد.

همینطور گسترش دستگاه‌های مخصوص استریم و دانگل‌ها موجب شده است تا Google TV راحت‌تر خود را در بین کاربران جا بیندازد و محبوب شود. به عنوان مثال هاب جدید TVision کمپانی T-Mobile یا دانگل‌های استریم KD3 یا KM7 Plus برند می‌کول از تجهیزات جدید حوزه استریم مجهز به گوگل تی وی به شمار می روند.

آیا گسترش گوگل تی وی واقعا به معنای مرگ اندروید تی وی است؟

با اینکه گوگل تی وی اخیرا توانسته است موفقیت های زیادی را کسب کند، اما هنوز نمی‌توان گفت که مرگ Android TV برای تلویزیون های هوشمند فرا رسیده است. زیرا این سیستم عامل هنوز تا حدی در دستگاه‌های عامل Pay TV عرضه شده است و تا جایگزین شدن کامل آن راه درازی در پیش است.

از همه مهمتر اینکه در سال ۲۰۲۳ محصولات جدید بسیاری مجهز به سیستم عامل Android TV در نقاط مختلف دنیا از جمله آفریقا، چین و تایوان رونمایی شده است وGoogle TV  هنوز به‌ صورت رسمی در این مناطق معرفی نشده است.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩