پیکسل سوختگی تلویزیون

تلویزیون را روشن می کنید و پس از چند دقیقه به چیزی مشکوک می شوید. انگار بخش هایی تصویر با تمام آن هماهنگ نیستند! انگار هاله ای از مطالبی که قبلا در تلویزیون دیده اید هنوز روی صفحه وجود دارد! نکته عجیبی نیست. شما در حال مشاهده پیکسل سوختگی تلویزیون هستید. 

هر چند نوع صفحه نمایش و پیشرفته بودن فناوری ساخت آن در مقاومت تلویزیون و شدت سوختگی پیکسل ها موثرند؛ باید بدانید فرقی نمی کند صفحه نمایش تلویزیون تان CRT، LCD، LED یا حتی OLED باشد. پیکسل سوختگی ممکن است برای هر تلویزیونی اتفاق بیفتد. به همین دلیل در این مطلب می خواهیم دلایل رخ دادن این اتفاق، راه های پیشگیری و راهکارهای رفع آن با هم مرور کنیم.

برای👈 تعمیر تلویزیون های اینچ بالا 👉کلیک کنید. 

پیکسل سوختگی تلویزیون

پیکسل سوختگی تلویزیون چیست؟

فکر می کنید شاید اگر بدانید پیکسل دقیقا چیست و کجاست بتوانید آن را عوض کنید؟ متاسفانه همچین چیزی امکان ندارد. صفحه تلویزیون شما از چندین هزار لامپ بسیار کوچک تشکیل شده که پیکسل نام دارند و با نمایش رنگ های RGB (قرمز، سبز، آبی) در کنار پیکسل های دیگر میلیون ها رنگ تولید می کنند.

بنابراین جدا کردن یکی از آن ها و جایگزین کردنش کار ساده ای نیست و اگر برای رفع پیکسل سوختگی تلویزیون نیاز به تعویض بخشی از پنل باشد، باید متخصصان فنی این کار را برای شما انجام دهند. با این حال بیایید قبل از اینکه به تعویض پنل فکر کنیم، دلایل سوختگی پیکسل و راهکارهایی که خودتان هم قادر به اجرای آن هستید را بررسی کنیم.

دلایل پیکسل سوختگی تلویزیون

از لحاظ فنی عوامل مختلفی در پیکسل سوختگی تلویزیون موثرند:

  • ضربه خوردن صفحه نمایش تلویزیون 

  • اختلالات در اتصالات الکتریکی و اختلاف ولتاژ ترانزیستورهای پنل

  • رخ دادن خطا حین تولید تلویزیون

با این حال اصلی ترین عاملی که باعث رخ دادن این حادثه می شود، نمایش محتوای تکراری در ساعات متوالی است. این کار باعث می شود که به نوعی پیکسل ها کرخت شوند و در نمایش رنگ با بقیه پیکسل ها هماهنگ نباشند. البته اگر سوختگی پیکسل شدید باشد می تواند به صورت کلی پیکسل را خاموش کند.

نکات مهم پیشگیری از پیکسل های سوخته در تلویزیون 

 به عنوان نکات پیشگیری از این مسئله باید در نمایش محتوای تکراری یا یکسان در تلویزیون دقت کنید. حتی شاید بگویید تماشای مداوم یک شبکه باعث این اتفاق نمی شود، اما لوگوهای هر شبکه یا زیر نویس ها که به صورت مدوام در صفحه قرار دارند و تغییرات کمی دارند نیز می توانند باعث شوند شما با پیکسل سوخته در تلویزیون خود مواجه شوید.

بنابراین تلویزیون را به صورت منظم، حداقل هر بار چند دقیقه خاموش کنید تا این اتفاق رخ ندهد. همچنین بهتر است از تنظیمات «کنتراست» را کمتر کنید تا پیکسل ها برای نمایش محتواهای پر رنگ دچار مشکل نشوند. نظافت صفحه تلویزیون به وسیله دستمال ها و مواد شوینده مناسب نیز بر سلامت بسیاری از قطعات صفحه تاثیر گذار است.

  • زمان مشکلات زیادی را حل می کند. اگر پیکسل سوختگی خفیف و بسیار کم باشد، ممکن است با خاموشی 12 یا 24 ساعته تلویزیون مشکل حل شود.
  • راهکار قوی تر، نمایش 12 یا 24 ساعته یک صفحه تماما سفید در تلویزیون است. این کار به هماهنگی دوباره پیکسل ها کمک می کند.
  • برخی از تلویزیون های پیشرفته قابلیت هایی به نام Pixel Shift و بروزرسانی صفحه دارند که می توانند در حل این مشکل تا حد زیادی کمک کنند.

این مقاله را از قلم نیندازید : چرا کانال‌های تلویزیون با تاخیر عوض می‌شوند؟

  • می دانستید نمایش صفحه برفکی هم می تواند به حل این مشکل کمک کند؟ پویا بودن بیش از حد رنگ های سیاه و سفید در از بین رفتن پیکسل های سوخته موثر است.
  • گذشته از برفک، محتواهای خاصی وجود دارند که نمایش دادن آن ها در تلویزیون به مدت چند ساعت می تواند این مشکل را رفع کرده یا شدت آن را کاهش دهد. با مراجعه به صفحه گروه ScreenBurnFixer می توانید محتوای مناسب مدل تلویزیون خود را دانلود کرده و در تلویزیون نمایش دهید.
  • در صورتی که این راهکارها موثر نبودند، تنها و بهترین راه مراجعه به نمایندگی ها و تکنسین های متخصص تلویزیون است.
5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید