اشتراک گذاری

نقاط سفید روی تصویر تلویزیون

ظاهر شدن نقاط سفید روی تصویر تلویزیون حاکی از وجود اختلالات سخت افزاری مانند آسیب دیدن بک لایت، خرابی پیکسل و… است. احتمال دارد لکه سفید تنها ناحیه کوچکی از نمایشگر دستگاه را درگیر کند یا این که در قسمت ‌های بیشتری دیده شود. در چنین شرایطی حتماً باید برای تعمیر تلویزیون با گارانتی به مراکز مجاز مراجعه نمایید تا ریشه اصلی مشکل شناسایی و برطرف شود. در ادامه همراه ما باشید تا به تفصیل به ایراد لکه سفید روی تصویر تلویزیون بپردازیم.

نقاط سفید روی تصویر تلویزیون

فهرست مطالب

نقاط سفید روی تصویر تلویزیون چه مشکلاتی را به دنبال دارد؟

وجود نقاط سفید روی تصویر تلویزیون چالش ‌های فراوانی را برای کاربر ایجاد می‌ کند. برای مثال لکه‌ های سفید موجب اختلال در تولید رنگ می‌ شوند. اگر در صفحه نمایش دستگاه پیکسل‌ های مرده وجود داشته باشد، قطعاً رنگ ‌ها به خوبی نشان داده نمی‌ شوند. در این حالت کیفیت تصاویر نسبت به مواقع عادی افت پیدا می‌ کند. توصیه میشود مقاله پیکسل سوختگی تلویزیون چیست؟ را مطالعه کنید.

مشکل دیگری دیگه در اثر نقاط سفید به وجود می آید، اختلال در وضوح تصاویر است. لکه‌ های سفید جزئیات تصویر را می‌ پوشانند، لذا فرد نمی‌ تواند تجربه کاربری دلپذیری از تماشای برنامه‌ های مورد علاقه خود داشته باشد.

علت ایجاد نقاط سفید رنگ روی نمایشگر تلویزیون چیست؟

طیف گسترده‌ ای از عوامل باعث ایجاد لکه‌ های سفید رنگ روی تصویر تلویزیون می ‌شوند که تعدادی از آن ها به شرح ذیل هستند:

خرابی پیکسل ها

پنل‌ های LCD و LED از میلیون ‌ها پیکسل تشکیل شده اند که هر کدام از آن ها دربردارنده بخش کوچکی از تصویر هستند. نهایتا با قرار گرفتن پیکسل ها در کنار یکدیگر تصویر نهایی روی نمایشگر دستگاه ظاهر می ‌شود. در صورتی که پیکسل ‌ها صدمه ببینند، یا به هر دلیلی دچار اختلال در عملکرد شوند، نقاط سفید روی تصویر تلویزیون به وجود می ‌آید. برای رفع مشکلات رنگ تلویزیون با ما تماس بگیرید.

ایراد در بک لایت

بک لایت تلویزیون‌ های ال ای دی از یک سری لامپ‌ های LED تشکیل می شود. ویژگی بارز لامپ‌ های LED این است که نور را به صورت متمرکز می تابانند. این در حالی است که شما برای مشاهده تصاویر به نور یکنواخت نیاز دارید‌. برای مقابله با این مسئله منشورهایی با فواصل کم از لامپ ‌ها تعبیه شده اند. نور تولید شده توسط لامپ ‌های ال ای دی از طریق منشورها در سطح صفحه نمایش پخش می‌ شوند.

منشورهای مورد نظر توسط چسب‌ های مخصوص حرارتی در جایگاه خود قرار گرفته اند. با گذشت زمان و بر اثر گرمای ناشی از لامپ‌ ها، چسب مورد نظر کیفیت خود را از دست می ‌دهد. این امر سبب می‌ گردد منشورها از محل خود جدا شده و‌ نهایتا یک سری نقاط سفید روی تصویر تلویزیون مشاهده شود. باید برای تعمیر بک لایت تلویزیون اقدام نمایید.

اعمال نادرست تنظیمات مربوط به تصویر

چنانچه تنظیمات مربوط به تصویر مانند کنتراست، روشنایی، تعادل سفیدی و همچنین رنگ به درستی اعمال نشده باشند، کیفیت تصویر افت پیدا می‌ کند. در این شرایط دور از انتظار نیست که نقاط سفید رنگی را روی صفحه نمایش تلویزیون ببینید.

اینم بخون بعدا نگی نگفتی 🙄👈 دلایل تار شدن تصویر تلویزیون 👉

معیوب بودن کابل ها

هرگونه خرابی در کابل‌ ها یا اتصال نادرست آن ها به دیوایس‌ های جانبی می ‌تواند در ایجاد لکه‌ های سفید نقش داشته باشد. از این رو باید کابل‌ ها را به دقت بررسی نمایید و از سلامت و اتصال درست آن ها اطمینان حاصل کنید.

خرابی های سخت افزاری

خرابی قطعات سخت افزاری مانند تراشه ‌های مربوط به پردازش تصویر، مدارهای الکترونیکی و… باعث می‌ شود نقاط نورانی روی نمایشگر ظاهر گردد. در صورت بروز چنین مشکلاتی متخصصین ما،دستگاه را عیب یابی می ‌کنند تا ریشه اصلی ایراد را بیابند. سپس قطعات آسیب دیده ترمیم یا در صورت لزوم تعویض می‌ شوند.

گرد و غبار یا کثیفی

گرد و غبار و کثیفی می تواند روی صفحه نمایش جمع شده و باعث ایجاد نقاط سفید رنگ شود. صفحه نمایش را با یک پارچه نرم و تمیز به آرامی پاک کنید. از استفاده از مواد شیمیایی یا پاک کننده های خشن خودداری کنید.

مشکل در نرم افزار

اشکال در نرم افزار تلویزیون می تواند باعث ایجاد مشکلات تصویری شود. مطمئن شوید که نرم افزار تلویزیون شما به روز است. همچنین می توانید تلویزیون را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

تعمیر نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون

کارشناسان نمایندگی جهت رفع مشکل نقاط سفید روی تصویر تلویزیون، ابتدا بخش بک لایت را بررسی کرده و لامپ‌ های سوخته را تعویض می‌ کنند. لامپ‌ های موجود در مجموعه بک لایت دارای جنس یکسانی هستند، بنابراین در صورت سوختن یکی از آن ها، احتمال دارد بقیه نیز خراب شوند. به همین دلیل اگر متخصص مربوطه تشخیص دهد لامپ ها کیفیت لازم را ندارند، کل مجموعه بک لایت را تعویض می کند.

تجدید چسب لامپ های بک لایت هم یکی دیگر از اقداماتی است که برای تعمیر نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون انجام می ‌گیرد. این اقدام موجب می شود منشورها در جایگاه خود باقی بمانند و بک لایت عملکرد بهتری داشته باشد.

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی صفحه نمایش تلویزیون

با رعایت نکات زیر می ‌توانید جلوی ظاهر شدن لکه ‌های سفید در نمایشگر تلویزیون را بگیرید:

  • استفاده از کابل های با کیفیت

به کار بردن کابل ‌های سالم و با کیفیت باعث می شود تصویر کیفیت مناسبی داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که کابل های مورد استفاده به طور صحیح به دستگاه متصل شده‌ اند.

  • مراقبت از تلویزیون

برای این که از ایجاد نقاط سفید روی تصویر تلویزیون پیشگیری کنید، بکوشید که دستگاه در معرض فشار و ضربات مکانیکی قرار نگیرد. لرزش‌ های شدید و غیر طبیعی هم می ‌توانند صدمات بسیاری را به پنل وارد کنند. مورد دیگر این است که تلویزیون را در یک محیط مناسب و بدون گرما و رطوبت بیش از حد نگهداری نمایید. علاوه بر آن محلول‌ های پاک کننده را به طور مستقیم روی صفحه نمایش دستگاه نپاشید.

وای از روزی که مین برد تلویزیون خراب بشه !🤷‍♂️ ️

  • استفاده اصولی از تلویزیون

بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را برای استفاده صحیح از آن مطالعه نمایید. زیرا اجرای تمامی دستورالعمل‌ های مربوط به نصب و نگهداری تلویزیون به افزایش عمر مفید آن کمک شایانی می کند.

  • از محافظ برق استفاده کنید

محافظ برق از تلویزیون شما در برابر نوسانات برق و ولتاژ اضافی محافظت می کند که می تواند به اجزای داخلی آسیب برساند.

نحوه انجام تست لکه سفید روی تصویر تلویزیون

حتی دستگاه‌ های تازه نیز ممکن است هنگام حمل و نقل معیوب شده و ایراد پیدا کنند. پس اگر قصد خرید یکی از پنل‌ های LED یا LCD را دارید، حتماً باید تست لکه سفید روی تصویر تلویزیون را انجام دهید. برای آزمایش کردن پنل مورد نظر از فروشنده بخواهید که تلویزیون را روشن کند.‌ اکنون شما باید به رسانه ای نظیر موبایل خود متصل شوید و تصویر سیاهی را روی نمایشگر قرار دهید. سپس به دقت تمام بخش‌ های صفحه نمایش را چک کنید و مطمئن شوید که نقطه نورانی روی آن وجود ندارد.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩