اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت خط افتادن روی تلویزیون و راهکارهای رفع مشکل

کیفیت تصویری که در یک تلویزیون مشاهده می کند بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده ممکن است به تدریج کاهش یافته و دیگر تصویر ارائه شده آن کیفیت و وضوح اولیه را نداشته باشد. دلیل این امر را می توان در دلایل و عوامل متعددی جست و جو کرد. با این حال برخی از این دلایل بیشتر از این که متوجه کیفیت ساخت و مشخصات خود دستگاه باشد، به نوع نگهداری و استفاده از تلویزیون مورد نظر مربوط می شود.

خط افتادن روی تلویزیون که به اشکال مختلفی مشاهده می شود، یکی از موارد تاثیر گذار روی کیفیت تصویر نمایش داده شده در دستگاه است که عمدتا بروز آن را می توان به خود کاربران ربط داد. اما اول این که این خطوط به صورت های مختلفی ممکن است مشاهده شوند و از طرفی خطوط روی تلویزیون می تواند به دلایل متعددی نیز بروز کند. در این جا با بررسی انواع این مشکلات و دلایل بروز آن، راه کار های پیش رو برای رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

خط افتادن روی تلویزیون

دلایل مختلف خط افتادن روی تلویزیون

حال که به انواع حالت های خط افتادن روی نمایشگر تلویزیون اشاره شد، بهتر است به دلایل مختلفی که می توان برای بروز این خطوط برشمرد نیز پرداخته شود. در کل بروز برخی مشکلات فنی در دستگاه و از طرفی برخی اختلالات ابتدایی در تلویزیون را می توان عامل بروز این خطوط در نظر گرفت. موارد مهمی نظیر ضربه خوردن به پنل تلویزیون، پرت شدن اشیا به سمت نمایشگر دستگاه، شکستن ال سی دی، آب خوردگی تلویزیون و نوسانات برقی از جمله عوامل آسیب رسان به انواع تلویزیون ها هستند. مواردی همچون خرابی و اشکال در کابل های گیرنده تصویر نیز از دیگر دلایل خط افتادن روی تلویزیون است.

همان طور که گفته شد، دلایل و عوامل اشاره شده در بالا مواردی هستند که می توانند موجب خط افتادن روی تلویزیون شوند. به این ترتیب باید به بخش های سخت افزاری اشاره کرد که در صورت آسیب و خرابی آن ها، این خطوط روی تلویزیون مشاهده خواهند شد. گاهی اوقات این خطوط به دنبال قطع شدن و پارگی فلت تصویر متصل با پنل تلویزیون ظاهر می شوند. گاهی نیز در آی سی پردازشگر تصویر مشکل ایجاد شده و آن قطع می شود. کارت گرافیکی متصل به پنل تلویزیون نیز در صورت قطع شدن می تواند عامل خط افتادن روی تلویزیون محسوب شود. شکستگی ال سی دی، خرابی و بروز مشکل در برد تیکان تلویزیون، خرابی و بروز مشکل در بک لایت و موارد مهمی از این قبیل نیز می توانند عامل بروز این خطوط باشند.

خط افتادن روی تلویزیون در چه حالت هایی مشاهده می شود؟

اول از همه باید به انواع خطوط روی تلویزیون اشاره کنیم. این خطوط می تواند به رنگ ها و اشکال متنوعی دیده شود. قطعا دلایل بروز هر یک نیز متفاوت خواهد بود. خطوط می توانند سیاه رنگ یا سفید رنگ باشند. همچنین ممکن است خطوطی رنگی از جمله بنفش و سبز نیز روی صفحه تلویزیون مشاهده شوند. مورد  مهم دیگر در جهت این خطوط است. خط افتادن روی تلویزیون هم می تواند به صورت خطوط افقی و هم خطوط عمودی باشد. این خطوط هم به صورت مجزا و هم با هم دیگر روی نمایشگر دیده خواهند شد.

نکته مهم دیگر در خصوص میزان پخش بودن این خطوط است. گاهی خطوط روی نمایشگر دستگاه تنها در یک بخش از تلویزیون مشاهده می شوند و گاهی نیز این خطوط در کل صفحه دیده خواهند شد. خطوط مورب نیز حالت دیگر خط افتادن روی تلویزیون است که کاربران ممکن است با آن مواجه شوند. در نهایت این که گاهی اوقات خطوط روی تلویزیون به صورت موقت مشاهده می شوند و گاهی نیز دائمی هستند. از طرفی معمولا خطوط ابتدا در یک قسمت ظاهر شده و به تدریج به بخش های دیگر صفحه نمایش تلویزیون نیز گسترش می یابند.

راه کار های رفع مشکل خط افتادن روی نمایشگر تلویزیون

بعد از مشاهده اولین خط روی نمایشگر تلویزیون، اولین کاری که باید انجام شود مراجعه به یک مرکز تعمیرات تلویزیون معتبر و قابل اطمینان است. برای مثال مرکز سخت افزار ایران می تواند یک گزینه پیشنهادی معتبر و قابل اطمینان محسوب شود. در ادامه تعمیرکاران تلویزیون دستگاه را بررسی و عیب یابی می کنند تا دلیل بروز مشکل را یافته و بهترین راه حل را برای رفع آن دنبال کنند. عیب یابی دقیق بر اساس مدل و برند دستگاه باید صورت بگیرد چرا که ممکن است فناوری های یک مدل با دیگر مدل های تفاوت هایی داشته باشد.

تعمیرکاران در قدم اول تصویر تلویزیون را آزمایش می کنند و تمامی اتصالات و کابل های گیرنده تلویزیون را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد تا به این ترتیب مطمئن شوند که مشکل خط افتادن روی تلویزیون مربوط به مشکلات فنی درون دستگاه است. البته ضربه و آب خوردگی پنل خود می تواند مسیر تعمیر و رفع مشکل خطوط روی تلویزیون را مشخص کند. از طرفی تعمیرکاران باید متحرک بودن، دائمی یا موقتی بودن و نوع خطوط روی نمایشگر را نیز در نظر گرفته و اقدامات لازم را در پیش بگیرند. تست تصویر و تست تمامی کانال های تلویزیون برای اطمینان از این که مشکل ریشه فنی دارد، قبل از هر اقدام تعمیراتی بسیار ضروری است.

فیلم آموزش رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تلویزیون و مانیتور

تعمیر خط افتادگی روی تلویزیون

اگر مشخص شود که مشکل خط افتادن روی تلویزیون مربوط به خرابی یک بخش سخت افزاری است، تعمیرات مورد نیاز در آن زمینه انجام می شود. برای مثال اگر فلت تصویر متصل به پنل تلویزیون دچار پارگی و قطع شدگی شده باشد، با تعمیر و تعویض آن مشکل خطوط روی تلویزیون را برطرف می کنند. تعمیر برد تیکان یا تعویض آن نیز از دیگر رویکرد های تعمیر خط افتادگی روی نمایشگر تلویزیون است.

تعمیر و تعویض آی سی پردازشگر تصویر، تعمیر و تعویض بک لایت، تعمیر و تعویض ال سی دی تلویزیون، تعمیر و تعویض پنل و … از دیگر راه حل های موجود برای رفع مشکل خط افتادن روی تلویزیون است. البته برخی از این راه حل های تعمیراتی نظیر تعویض ال سی دی یا تعویض پنل ال سی دی تلویزیون هزینه بسیار بالایی را به دنبال دارد. به هر حال بنا به تشخیص یک تعمیرکار مجرب، باید برای تعمیر و تعویض قطعات مختلف تلویزیون مورد نظر اقدامات لازم را انجام داد.


راه حل های پیشگیری خط افتادن روی تلویزیون

همیشه بهتر است از بروز مشکلات جدی در دستگاه جلوگیری شود تا این که کار به تعمیرات تخصصی برسد. جلوگیری از ضربه و آسیب به تلویزیون و جلوگیری از آب خوردگی پنل تلویزیون می تواند از خط افتادن روی تلویزیون جلوگیری کند. برای مثال توصیه می شود به هیچ عنوان با پارچه های خیس یا پاک کننده های شیمیایی اقدام به تمیز کردن تلویزیون نکنید. از طرفی استفاده از محافظ برق مطمئن نیز می تواند موثر باشد. اگر خطوط روی تلویزیون را مشاهده کردید، بهتر است مدت زمان کم تری از تلویزیون مورد نظر استفاده کنید و در اسرع وقت برای تعمیر و عیب یابی، آن را به یک مرکز معتبر ارجاع دهید.

4.3/5 (3 امتیاز)