اشتراک گذاری

علت خط افتادن روی تلویزیون و راهکارهای رفع مشکل

کیفیت تصویری که در یک تلویزیون مشاهده می کند بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده ممکن است به تدریج کاهش یافته و دیگر تصویر ارائه شده آن کیفیت و وضوح اولیه را نداشته باشد. دلیل این امر را می توان در دلایل و عوامل متعددی جست و جو کرد. با این حال برخی از این دلایل بیشتر از این که متوجه کیفیت ساخت و مشخصات خود دستگاه باشد، به نوع نگهداری و استفاده از تلویزیون مورد نظر مربوط می شود.

خط افتادن روی تلویزیون که به اشکال مختلفی مشاهده می شود، یکی از موارد تاثیر گذار روی کیفیت تصویر نمایش داده شده در دستگاه است که عمدتا بروز آن را می توان به خود کاربران ربط داد. اما اول این که این خطوط به صورت های مختلفی ممکن است مشاهده شوند و از طرفی خطوط روی تلویزیون می تواند به دلایل متعددی نیز بروز کند. در این جا با بررسی انواع این مشکلات و دلایل بروز آن، راه کار های پیش رو برای رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

علت خط افتادن روی تلویزیون و راهکارهای رفع مشکل

راه حل های پیشگیری خط افتادن روی تلویزیون

همیشه بهتر است از بروز مشکلات جدی در دستگاه جلوگیری شود تا این که کار به تعمیرات تخصصی برسد. جلوگیری از ضربه و آسیب به تلویزیون و جلوگیری از آب خوردگی پنل تلویزیون می تواند از خط افتادن روی تلویزیون جلوگیری کند. برای مثال توصیه می شود به هیچ عنوان با پارچه های خیس یا پاک کننده های شیمیایی اقدام به تمیز کردن تلویزیون نکنید. 

از طرفی استفاده از محافظ برق مطمئن نیز می تواند موثر باشد. اگر خطوط روی تلویزیون را مشاهده کردید، بهتر است مدت زمان کم تری از تلویزیون مورد نظر استفاده کنید و در اسرع وقت برای تعمیر و عیب یابی، آن را به یک مرکز معتبر ارجاع دهید.

دلایل مختلف خط افتادن روی تلویزیون

حال که به انواع حالت های خط افتادن روی نمایشگر تلویزیون اشاره شد، بهتر است به دلایل مختلفی که می توان برای بروز این خطوط برشمرد نیز پرداخته شود. در کل بروز برخی مشکلات فنی در دستگاه و از طرفی برخی اختلالات ابتدایی در تلویزیون را می توان عامل بروز این خطوط در نظر گرفت. 

موارد مهمی نظیر ضربه خوردن به پنل تلویزیون، پرت شدن اشیا به سمت نمایشگر دستگاه، شکستن ال سی دی، آب خوردگی تلویزیون و نوسانات برقی از جمله عوامل آسیب رسان به انواع تلویزیون ها هستند. مواردی همچون خرابی و اشکال در کابل های گیرنده تصویر نیز از دیگر دلایل خط افتادن روی تلویزیون است.

همان طور که گفته شد، دلایل و عوامل اشاره شده در بالا مواردی هستند که می توانند موجب خط افتادن روی تلویزیون شوند. به این ترتیب باید به بخش های سخت افزاری اشاره کرد که در صورت آسیب و خرابی آن ها، این خطوط روی تلویزیون مشاهده خواهند شد. گاهی اوقات این خطوط به دنبال قطع شدن و پارگی فلت تصویر متصل با پنل تلویزیون ظاهر می شوند. گاهی نیز در آی سی پردازشگر تصویر مشکل ایجاد شده و آن قطع می شود. 

کارت گرافیکی متصل به پنل تلویزیون نیز در صورت قطع شدن می تواند عامل خط افتادن روی تلویزیون محسوب شود. شکستگی ال سی دی، خرابی و بروز مشکل در برد تیکان تلویزیون، خرابی و بروز مشکل در بک لایت و موارد مهمی از این قبیل نیز می توانند عامل بروز این خطوط باشند.

دلایل مختلف خط افتادن روی تلویزیون

خط افتادن روی تلویزیون در چه حالت هایی مشاهده می شود؟

اول از همه باید به انواع خطوط روی تلویزیون اشاره کنیم. این خطوط می تواند به رنگ ها و اشکال متنوعی دیده شود. قطعا دلایل بروز هر یک نیز متفاوت خواهد بود. خطوط می توانند سیاه رنگ یا سفید رنگ باشند. همچنین ممکن است خطوطی رنگی از جمله بنفش و سبز نیز روی صفحه تلویزیون مشاهده شوند. مورد  مهم دیگر در جهت این خطوط است. خط افتادن روی تلویزیون هم می تواند به صورت خطوط افقی و هم خطوط عمودی باشد. این خطوط هم به صورت مجزا و هم با هم دیگر روی نمایشگر دیده خواهند شد.

نکته مهم دیگر در خصوص میزان پخش بودن این خطوط است. گاهی خطوط روی نمایشگر دستگاه تنها در یک بخش از تلویزیون مشاهده می شوند و گاهی نیز این خطوط در کل صفحه دیده خواهند شد. خطوط مورب نیز حالت دیگر خط افتادن روی تلویزیون است که کاربران ممکن است با آن مواجه شوند. در نهایت این که گاهی اوقات خطوط روی تلویزیون به صورت موقت مشاهده می شوند و گاهی نیز دائمی هستند. از طرفی معمولا خطوط ابتدا در یک قسمت ظاهر شده و به تدریج به بخش های دیگر صفحه نمایش تلویزیون نیز گسترش می یابند.

خطوط افقی وعمودی روی تلویزیون

وقتی قسمتی از نمایشگر تلویزیون آسیب ببیند، خراب شود یا معیوب شود، می تواند باعث نمایان شدن خطوط روی صفحه شود. این حالت نشان از خرابی برد تی کان  و یا پنل دستگاه است.  همانطور که اشاره کردیم این خطوط به دلایل مختلف ظاهر می شوند، نحوه ی ظاهر شدن خطوط می تواند دلیل مشکل را به شما نشان دهد.

مشکل در برد تیکان

اگر خطوط افقی و عمودی می بینید، ممکن است به خاطر برد T-Con باشد. برد تی کان اگر به درستی کار نکند، ممکن است باعث ایجاد خطوط افقی روی تلویزیون ال‌ ای‌ دی شود. احتمال افزایش این خطوط در تلویزیون به دلیل خراب بودن برد تی کن بسیار زیاد است. اگر مشکل حل نشود، به مرور زمان تمام صفحه نمایش را درگیر خواهد کرد. در این برد سیم‌هایی وجود دارد که خراب بودن و یا شل بودن هر کدام از آن‌ها می‌تواند دلیل بر ایجاد خطوط بر روی تلویزیون باشد.

سوختن پیکسل‌ها

سوختن پیسکل ها معمولا به دلیل استفاده نادرست از تلویزیون، نقص فنی و یا نوسانان برق اتفاق می‌افتند. در صورتی که این اتفاق برای تلویزیون پیش آمد، سعی کنید سریعا به مرکز مجاز تعمیرات تلویزیون مراجعه نمایید ، زیرا ممکن است که این خطوط بیشتر و بیشتر شود و در نهایت تمام صفحه تلویزیون شما را فر بگیرد. در صورت تاخیر در تعمیر تلویزیون لازم است، هزینه بیشتری برای تعویض کامل صفحه ال‌ ای‌ دی پرداخت کنید.

سوختن پیکسل‌ها

خرابی پنل اصلی تلویزیون

خرابی پنل تلویزیون با پیدایش خطوط عمودی نیاز به بررسی های بیشتری دارد ؛ ضربه خوردن پنل یا وجود مشکل در برد تیکان یا فلت‌های ارتباط دهنده از جمله دلایل پیدایش خطوط عمودی هستند. اگر خط ایجاد شده به صورت سراسری از بالاترین نقطه تا پایین‌ترین نقطه کشیده شده باشد، برد تیکان و فلت های ارتباطی متهمین اصلی خرابی پنل تلویزیون هستند.

اگر مشکل از برد تیکان باشد ، در این شرایط می توانید امیدوار باشید که هزینه های تعمیر تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. اگر خط تمام صفحه را در بر نگرفته باشد_ یک خط چند سانتی متری در مرکز تصویر یا از بالاترین نقطه تا مرکز تصویر باشد_ مشکل از پنل اصلی است و نیازمند هزینه ی بیشتر و یا گاهی تعویض پنل خواهید بود.

توصیه می شود ، نکات بیشتر در مورد خرابی پنل تلویزیون را مطالعه نمایید.

آیا خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون را می توانم رفع کنم ؟

اگر خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شما ظاهر شده می تانید قبل از مراجعه به نمایندگی تعمیرات تلویزیون، چند مورد را بررسی کنید، کابل ها و اتصالات را بررسی کنید، ممکن است شل شده باشند. اگر اخیرا تلویزیون خود را جابه جا کرده اید کابل ها و دستگاه های متصل به تلویزیون را با دقت بیشتری بررسی نمایید. تنظیمات تصویر را چک کنید. اگر مشکل حل نشد جهت بررسی و عیب یابی حرفه ای تلویزیون به نمایندگی تعمیرات تلویزیون مراجعه نمایید.

فیلم آموزش رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تلویزیون و مانیتور

راه کار های رفع مشکل خط افتادن روی نمایشگر تلویزیون

بعد از مشاهده اولین خط روی نمایشگر تلویزیون، اولین کاری که باید انجام شود مراجعه به یک مرکز تعمیرات تلویزیون معتبر و قابل اطمینان است. برای مثال مرکز سخت افزار ایران می تواند یک گزینه پیشنهادی معتبر و قابل اطمینان محسوب شود. در ادامه تعمیرکاران تلویزیون دستگاه را بررسی و عیب یابی می کنند تا دلیل بروز مشکل را یافته و بهترین راه حل را برای رفع آن دنبال کنند. عیب یابی دقیق بر اساس مدل و برند دستگاه باید صورت بگیرد چرا که ممکن است فناوری های یک مدل با دیگر مدل های تفاوت هایی داشته باشد.

تعمیرکاران در قدم اول تصویر تلویزیون را آزمایش می کنند و تمامی اتصالات و کابل های گیرنده تلویزیون را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد تا به این ترتیب مطمئن شوند که مشکل خط افتادن روی تلویزیون مربوط به مشکلات فنی درون دستگاه است. البته ضربه و آب خوردگی پنل خود می تواند مسیر تعمیر و رفع مشکل خطوط روی تلویزیون را مشخص کند. 

از طرفی تعمیرکاران باید متحرک بودن، دائمی یا موقتی بودن و نوع خطوط روی نمایشگر را نیز در نظر گرفته و اقدامات لازم را در پیش بگیرند. تست تصویر و تست تمامی کانال های تلویزیون برای اطمینان از این که مشکل ریشه فنی دارد، قبل از هر اقدام تعمیراتی بسیار ضروری است.

تاثیر نحوه استفاده از تلویزیون در خط افتادن روی آن

نحوه استفاده از تلویزیون می‌تواند به طور مستقیم به عنوان علت خط افتادن روی تلویزیون شناخته شود. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از تلویزیون، تنظیم نادرست تنظیمات تصویر و یا نگهداری نامناسب می‌تواند باعث خرابی آن و خطوط روی صفحه نمایش آن شود. مصرف بیش از حد تلویزیون ممکن است باعث افزایش درجه حرارت پنل تلویزیون شود که می‌تواند باعث خرابی و خطوط روی صفحه نمایش شود. همچنین تنظیمات نادرست تصویر می‌تواند باعث تغییر در فرکانس پیکسل و یا سایر تنظیمات تصویر شود که در نهایت باعث ایجاد خطوط روی صفحه نمایش خواهد شد.

نگهداری نامناسب از تلویزیون نیز می‌تواند باعث خرابی و خطوط روی صفحه نمایش شود. به عنوان مثال گرد و غبار و یا رطوبت می‌تواند باعث ایجاد قطرات آب روی پنل تلویزیون شود که باعث خطوط روی صفحه نمایش می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از خطوط روی تلویزیون به دلیل استفاده نامناسب، بهتر است به دستورالعمل‌های سازنده درباره نگهداری و استفاده از تلویزیون توجه کرده و تلاش کنید تا بهینه‌ترین تنظیمات تصویر را برای نمایشگر خود اعمال کنید.

تعمیر خط افتادگی روی تلویزیون

اگر مشخص شود که مشکل خط افتادن روی تلویزیون مربوط به خرابی یک بخش سخت افزاری است، تعمیرات مورد نیاز در آن زمینه انجام می شود. برای مثال اگر فلت تصویر متصل به پنل تلویزیون دچار پارگی و قطع شدگی شده باشد، با تعمیر و تعویض آن مشکل خطوط روی تلویزیون را برطرف می کنند. تعمیر برد تیکان یا تعویض آن نیز از دیگر رویکرد های تعمیر خط افتادگی روی نمایشگر تلویزیون است.

تعمیر و تعویض آی سی پردازشگر تصویر، تعمیر و تعویض بک لایت، تعمیر و تعویض ال سی دی تلویزیون، تعمیر و تعویض پنل و … از دیگر راه حل های موجود برای رفع مشکل خط افتادن روی تلویزیون است. البته برخی از این راه حل های تعمیراتی نظیر تعویض ال سی دی یا تعویض پنل ال سی دی تلویزیون هزینه بسیار بالایی را به دنبال دارد. به هر حال بنا به تشخیص یک تعمیرکار مجرب، باید برای تعمیر و تعویض قطعات مختلف تلویزیون مورد نظر اقدامات لازم را انجام داد.

3.6/5 (38 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید