اشتراک گذاری

راهنمای انتخاب ابعاد تلویزیون

شاید قبلا سایزهای تلویزیون تنوع زیادی نداشت و تلویزیون های موجود در بازار به چند سایز مشخص محدود می شدند، اما امروزه همزمان با پیشرفت تکنولوژی ساخت این دستگاه ها، شاهد تنوع بالای ابعاد تلویزیون هستیم. بنابراین شما باید برای خرید تلویزیون مورد نظرتان، اندازه و سایز تلویزیون را هم به یکی از فاکتورهای مهم انتخاب تلویزیون مناسب اضافه کنید. 

اما چطور می توانید بهترین سایز و اندازه تلویزیون را انتخاب کنید؟ برای انتخاب اندازه مناسب یک تلویزیون شما باید به چه مواردی توجه کنید؟ در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه انتخاب بهترین ابعاد تلویزیون در زمان خرید آشنا کنیم تا ببینید چطور می توانید تلویزیونی با اندازه بهتر و ایده آل تر را خریداری کنید.

ابعاد تلویزیون

انتخاب ابعاد تلویزیون با توجه به متراژ و فضای خانه

اولین چیزی که باید برای خرید و انتخاب سایز تلویزیون به آن توجه کرد، متراژ فضایی است که می خواهید تلویزیون تان را در آن جا قرار دهید. شما باید ببینید برای نصب و قرار دادن تلویزیون چه فضایی در اختیار دارید. آیا می خواهید تلویزیون را در یک فضای بزرگ یا یک اتاق نشیمن دلباز قرار دهید یا این که قرار است تلویزیون در یک حالچه کوچک نصب شود؟ انتخاب ابعاد تلویزیون برای اتاق خواب با سایر بخش های خانه با هم متفاوت است.

حتی اگر بخواهید تلویزیون را برای یک دفتر کار یا یک اداره و شرکت بخرید هم انتخاب سایز متفاوت است. بنابراین اول از هر چیزی شما باید ببینید که تلویزیون را برای چه مکانی با چه متراژ و اندازه ای می خواهید. مورد بعدی هم متراژ کلی خانه است. برای مثال قطعا برای یک خانه 70 متری خرید یک تلویزیون 80 اینچ انتخاب مناسبی نیست، چرا که تناسبی بین اندازه تلویزیون و فضایی که اشغال می کند با سایز آن وجود ندارد. در نتیجه شما باید ببینید چقدر فضا برای دکوراسیون تلویزیون و تجهیزات همراه آن را دارید تا با توجه به این مورد ابعاد آن را انتخاب کنید.

توجه به فاصله برای انتخاب اندازه تلویزیون

بعد از این که مشخص شد تلویزیون برای چه مکان و با چه متراژی است، وقت آن است تا به فاکتور مهم بعدی برای انتخاب ابعاد مناسب تلویزیون بپردازید. فاصله از تلویزیون روی قدرت دید، زاویه دید و مواردی از این دست تاثیر می گذارد. بنابراین شما برای انتخاب ابعاد تلویزیونی که می خرید باید به فاصله ای که قرار است مبلمان و نشیمن از تلویزیون داشته باشد هم توجه کنید. اگر فاصله مبلمان تا تلویزیون زیاد باشد، قطعا برای این که دید بهتری برای تماشای فیلم و محتوا داشته باشید باید به سراغ تلویزیون هایی با ابعاد بزرگتر بروید. 

برای مثال اگر فاصله شما از تلویزیون 90 سانتی متر باشد، یک تلویزیون با اندازه حداقل 43 اینچ برای شما ایده آل است. به همین نسبت با افزایش فاصله از تلویزیون و قطعا بزرگتر شدن فضای نصب دستگاه، اندازه مناسب و ایده آل تلویزیونی که می خرید هم متفاوت است و بیشتر خواهد شد. انتخاب فاصله مناسب یکی از فاکتورهایی است که می تواند روی سلامتی چشم ها هم تاثیر داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله “آیا تماشای تلویزیون به چشم آسیب می زند” را مطالعه کنید.

کیفیت تصویر و پنل تلویزیون

حالا نوبت به بررسی مشخصات خود دستگاه می رسد. شما برای انتخاب ابعاد تلویزیون اگر بخواهید دقت بیشتری به خرج دهید باید به مشخصات نمایشگر دستگاهی که می خرید هم توجه کنید. تلویزیون ها در بالاترین سطح کیفیت شان می توانند کیفیت 4k داشته باشند. پنل های تلویزیون نیز انواع مختلفی دارد و انواع پنل تلویزیون کیفیت ها و مشخصات منحصر به فردی را ارائه می کند. بنابراین با توجه به وضوح و دقت تصاویری که هر نمایشگر دارد، شما به یک سایز مشخص از تلویزیون نیاز دارید. 

طبق یک قاعده کلی اگر یک تلویزیون 4k داشته باشید، با توجه به ارتفاع دستگاه از زمین باید یک و نیم برابر آن فاصله را در نظر بگیرید و بر اساس آن سایز تلویزیونی که می خرید را مشخص کنید. برای مثال اگر فاصله شما از تلویزیون 1.6 متر است و هدف شما خرید یک تلویزیون با کیفیت 4k باشد، تلویزیونی با ابعاد 85 اینچ یک انتخاب ایده آل برای شما خواهد بود. البته برای در نظر گرفتن کیفیت تصویری که مشاهده می کند فاکتورهای مختلفی وجود دارد. برای مثال شما باید مفهوم نسبت تصویر در تلویزیون را هم برای تعیین کیفیت تصویر در نظر بگیرید.

هدف استفاده از تلویزیون

معیار دیگری که می تواند به شما برای خرید تلویزیون با ابعاد مناسب کمک کند، نوع کاربرد و استفاده ای است که از تلویزیون دارید. برای مثال ممکن است شما به دنبال یک تلویزیون یا مانیتور برای گیمینگ باشید یا این که تلویزیون را تنها برای پخش تصاویر دوربین های مدار بسته در یک دفتر یا شرکت خریداری کنید. 

خرید تلویزیون برای ویدئو کنفرانس ها یا استفاده در اتاق خواب با خرید تلویزیون برای یک سالن پذیرایی یا داشتن یک سینمای خانگی متفاوت است. شما برای گیمینگ بیشتر باید روی کیفیت تصاویر و تاخیر ورودی مانیتور تمرکز کنید تا اندازه و ابعاد تلویزیون. در حالی که برای سینمای خانگی داشتن یا تماشای فیلم و سریال در خانه شما به یک تلویزیون با اندازه بزرگتر نیاز دارید.

بودجه خرید شما چقدر است؟

در نهایت هر چقدر هم که تمامی فاکتورهای بالا را برای انتخاب ابعاد مناسب تلویزیون در نظر بگیرید، این بودجه شما برای خرید است که تعیین می کند می توانید چه تلویزیونی را با چه اندازه و مشخصاتی خریداری کنید. بدون شک تلویزیون هایی با ابعاد بزرگتر، هزینه بالاتری هم دارند. در نتیجه اگر هدف شما خرید یک تلویزیون با ابعاد بزرگتر باشد باید بودجه بیشتری را برای خرید اختصاص دهید.

خصوصا اگر بخواهید در کنار ابعاد تلویزیون به دیگر ویژگی های آن مانند هوشمند بودن یا قابلیت های جدیدی که تلویزیون ها دارند هم دسترسی یابید. بنابراین شما اول بهتر است مشخص کنید که بهترین فاصله از تلویزیون چقدر است و چه میزان فضایی برای نصب تلویزیون دارید، تا بر این اساس و با توجه به بودجه ای که در اختیارتان است بتوانید به راحتی مناسب ترین سایز تلویزیون را خریداری کنید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩